שתף קטע נבחר

היועמ"ש לרגב: לא תוכלי לפגוע במוזיאון חיפה בגלל התנגדותך ליצירת ישו

ברקע המחאה נגד המיצג "מק'ישו" בטענה לפגיעה ברגשות נוצרים, דרשה השרה להסיר אותו וציינה שמדובר במוסד המתוקצב ע"י המדינה. עו"ד דינה זילבר ענתה לה: התערבות מסוג זה אינה חוקית

 

דינה זילבר ומירי רגב (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
מירי רגב ועו"ד דינה זילבר(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הודיעה היום (ג') לשרת התרבות והספורט מירי רגב שלא ניתן להתערב בתוכן המיצג "מק'ישו" של האמן יאני לינולן בתערוכה "סחורה מקודשת" במוזיאון חיפה, אף שהמוסד נתמך בתקציב ממשלתי.

 

לעיון במכתבה של עו"ד דינה זילבר לשרה רגב - לחצו כאן

לעיון בפניית האגודה לזכויות האזרח לזילבר - לחצו כאן

 

לאחרונה פנתה השרה רגב למנכ"ל מוזיאוני חיפה בדרישה להסיר את העבודה, בטענה שהיא מגחיכה את הסמל החשוב ביותר לנוצרים בעולם, ופנייתה כללה איום מרומז על ציון העובדה שהמוסד נתמך בכספי מדינה. בתגובה פנתה האגודה לזכויות האזרח ליועמ"ש, ובעקבות זאת הודיעה עו"ד זילבר לשרה כי במצב המשפטי הקיים לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות המוצגות והאירועים המתקיימים.

 

"מהמצוטט לעיל ממכתבך משתמע כי ניתן לשלול תמיכה בגין מיצג כאמור, לפי הוראות חוק יסודות התקציב", כתב זילבר וציינה שהפחתת תמיכה בשל תוכן היצירות אפשרית רק במסגרת ההסדר הקבוע בחוק יסודות התקציב, אלא שפגיעה ברגשות דתיים אינה נמנית על העילות בחוק. יתירה מכך, הדגישה עו"ד זילבר, הסמכות להפעלת הסעיף - לו היה רלוונטי כאן - נתונה בידי שר האוצר בלבד.

מק-ישו (צילום: יח
המיצג מק'ישו המוזיאון חיפה(צילום: יח"צ מוזיאון חיפה)

בין השאר כתבה זילבר: "מאוריצי גוטליב, שמואל הירשנברג, מארק שאגאל, מארק אנטוקולסקי, אפרים משה ליליין, ראובן רובין, משה קסטל, לאופולד קרקואר, נפתלי בזם, מרסל ינקו, משה הופמן, משה גרשוני, יגאל תומרקין, מוטי מזרחי, גדעון גכטמן, דוד גינתון, מנשה קדישמן, תמר גטר, מיכל נאמן, אפרת נתן, יהושוע בורקובסקי, מיכה קירשנר, בועז טל, ארז ישראלי, עדי נס וסיגלית לנדאו. אלו שמות האמנים שיצירותיהם הוצגו לפני כשנתיים בתערוכה מקיפה אותה הקדיש מוזיאון ישראל לדמותו של ישו באומנות היהודית והישראלית מזוויות שונות. לשם הדוגמא בלבד, לו אותו עיקרון של פגיעה ברגשות כהצדקה להסרת היצירה במוזיאון חיפה היה מיושם בתערוכה במוזיאון ישראל – אם היה מי שסבור שהיצירות הללו חלקן או כולן פוגעות ברגשות - יכול שהיינו מגיעים למצב בו מרוב הסרות, הגבלות וצנזורה היו נותרים רק קירות לבנים זועקים".

 

עו"ד זילבר הוסיפה הפחתת התמיכה במוסדות תרבות בשל יצירות אומנות המוצגות בהם או דרישה להפסיק להציג יצירות המעוררות מחלוקת, "עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי, אשר לו משקל ייחודי בתחום התרבות. תרבות, על כל סוגיה וגווניה, היא התגלמותו של חופש הביטוי האומנותי, שהוכר על-ידי בית המשפט העליון כשייך ללב לבה של הזכות לחופש הביטוי וכצורת ביטוי הדורשת הגנה מיוחדת".

  המיצג במוזיאון חיפה שבשכונת הדר מעורר סערה כבר כמה ימים. ביום חמישי בלילה הושלך בקבוק תבערה לעבר חזית המוזיאון. הוא התפוצץ אך לא גרם לנפגעים או נזק.

 

ביום שישי הפגינו מול המוזיאון כ-200 איש בטענה לפגיעה ברגשות נוצרים. המפגינים קראו להסרת המיצג ובמהלך האירוע נרשם עימות פיזי עם שוטרי יס"מ של מחוז חוף, לאחר שהמוחים ניסו להיכנס בכוח אל המוזיאון.

 

שוטרים חסמו בגופם והדפו את המפגינים מפתח המוזיאון, ובתגובה הושלכו לעבר הכוח המשטרתי אבנים - שמהם נפצעו שלושה שוטרים בראשם. הם טופלו במקום ופונו להמשך קבלת טיפול רפואי. במהלך האירוע האלים עצרה המשטרה חשוד אחד, תושב חיפה בן 32 לאחר שתקף שוטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה מירי רגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים