שתף קטע נבחר

אחרי תקיפה בסוריה, כיפת ברזל יירטה שיגור לעבר ישראל

בזמן שאלפי ישראלים בחרמון המושלג - שני שובלי יירוט ופיצוץ נראו בשמיים. "הייתי בטוח שהרכבל הולך ליפול. ראיתי שני כדורי אש. נבהלנו בטירוף", סיפר שמואל. צבא רוסיה טוען: ישראל תקפה מהים התיכון מטרה בשדה התעופה בדמשק, אך הטילים יורטו ואין נפגעים

 

 

יירוט ירי מסוריה לעבר צפון הגולן, בזמן שאלפי ישראלים מבלים בחרמון המושלג: שעה קלה אחרי דיווח סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית בצהריים (יום א') על "סיכול מתקפה אווירית ישראלית" בדרום המדינה, מערכת כיפת ברזל יירטה שיגור לעבר צפון רמת הגולן. היירוט בוצע בווידאו שבראשית הכתבה: תיעוד שובלי השיגור והיירוט כפי שנצפו מאתר החרמון, שם נשמרה השגרה.

 

בזמן התקיפה: מטוס מטהרן לדמשק הסתובב וחזר לאיראן

 

בצה"ל אישרו כי בוצע שיגור לעבר צפון רמת הגולן שיורט על ידי כיפת ברזל מעל שטח סוריה. מדובר ברקטה ארוכת טווח ולא בפצמ"ר. ברקע האירועים, הגיע הרמטכ"ל אביב כוכבי לפיקוד צפון. לפי דיווחים ערביים, בשמי רמת הגולן והצפון נרשמה פעילות אינטנסיבית של חיל האוויר.

 

בצבא רוסיה טוענים כי צה"ל ירה שבעה טילים משטח הים התיכון אל מטרה בשדה התעופה בדמשק. לפי הרוסים, הטילים יורטו ולא נגרם נזק לשדה התעופה, אין גם נפגעים באירוע.

 

שובל הרקטות שנורו מעל החרמון (צילום: אטילה שומפלבי)
שובל מעל החרמון(צילום: אטילה שומפלבי)

 

בחרמון שהו בצהריים יותר מ-5,000 גולשים ומבקרים, ועל אף הירי והבהלה לא נרשם פינוי כלשהו והשגרה באתר נמשכת. שמואל, בחור ישיבה שבילה בחרמון, אמר ל-ynet: "היינו מתחת לרכבל, פתאום רעש הזוי. הייתי בטוח שהרכבל הולך ליפול. ראיתי שני כדורי אש עם שובלים. נבהלנו בטירוף. זה מלחיץ".

 

יוסי, שראה אף הוא את השובלים, סיפר: "אנחנו עוצרים מרימים טלפונים, כולם בורחים ברגעים הראשונים. ניגשנו לברר, מישהו אומר: זה באמת טילים והתקשר לאישתו".

 

באזור שבו הותקפו מחסני טילים של חיזבאללה

על פי הדיווח הרשמי בסוריה, "מערכות ההגנה האווירית פעלו ביעילות רבה". לא פורט היכן בדיוק התבצעה התקיפה. לפי רשת ספוטניק בערבית, מערכות ההגנה הסוריות פועלות נגד מטרות באזור קונייטרה והכפר ח'אדר.

מטוס נוסעים של חברת התעופה MAHAN AIR מטהרן לדמשק מבצע פניית פרסה וחוזר לאיראן ()
מטוס נוסעים איראני שב על עקבותיו בשל הדיווחים על תקיפה בסוריה
  

המרכז הסורי המפקח על זכויות האדם, גוף אופוזיציה הפועל מלונדון ומרכז דיווחים מסוריה, מסר כי האתר שהותקף נמצא באזור אל-כיסווה - שבו כבר התרחשו תקיפות בעבר. על פי הדיווחים, בתקיפה לפני כשבוע וחצי הותקפו מחסני טילים ששייכים לחיזבאללה באזור זה.

 

אם ישראל אכן עומדת מאחורי האירוע, מדובר לכאורה בתקיפה הראשונה בסוריה מאז שנכנס לתפקידו הרמטכ"ל כוכבי. כמו כן, התקיפה התרחשה בזמן שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מבקר בצ'אד

 

 

שלשום דיווח העיתון "אל קודס אל ערבי" מפי גורם המעורה בנושא כי רוסיה העבירה לישראל מסר שלפיו היא מתכוונת לשפץ את שדה התעופה הבינלאומי של דמשק בהיבטים הלוגיסטיים והטכניים. על פי אותו מקור, רוסיה הודיעה לישראל כי היא לא תוכל להמשיך במתקפות האוויריות נגד אתרים ליד שדה התעופה שאליהם מגיעים משלוחי נשק מאיראן. לטענת הרוסים, אותן מתקפות גורמות לחברות תעופה מהאזור שרוצות לחזור לפעול בסוריה לשקול זאת מחדש.

 

רק בתחילת השבוע שעבר אישר נתניהו, באופן חריג במיוחד, את הטענות הסוריות לפיהן חיל האוויר תקף ביום שישי שעבר בשדה התעופה בדמשק. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק. צבר התקיפות האחרונות מוכיח שאנו נחושים יותר מתמיד לפעול נגד איראן בסוריה".

 

יומיים לאחר מכן קרא נתניהו לאיראן "לצאת מהר" מסוריה. בנאומו בטקס הענקת דרגת רב-אלוף לרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי אמר נתניהו: "שמעתי את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין שום נוכחות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים'. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו כפי שהבטחנו וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".


פורסם לראשונה 20/01/2019 13:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
היירוט מעל החרמון
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים