שתף קטע נבחר

רגע לפני ט"ו בשבט: היעדר שילוט אזהרות חנק בנקודות המכירה של פיצוחים

התקנות לסימון אזהרות חנק קיימות למעלה מעשור אך אינן נאכפות - אף שמדובר בסכנת חיים עבור ילדים מתחת לגיל חמש. ארגון בטרם: "התקנות חשובות ממש כמו סימון האזהרות על קופסת סיגריות". אז אם תכננתם לרכוש פירות יבשים לקראת החג - שימו לב היכן קיים השילוט

לקראת חג האילנות שבפתח: חשוב לשים לב, הן בקרב הצרכנים והן בקרב רשתות השווק, חנויות פיצוחים פרטיות ודוכנים בשווקים הפתוחים - לאזהרות החנק הנדרשות בנקודות מכירת פיצוחים.

 

ט"ו בשבט בפתח: עשר טעויות שאתם עושים בשתילת עצים

פעילויות לילדים לט"ו בשבט

הפירות המשכרים של ט"ו בשבט

 

התקנות לסימון אזהרות חנק בכל נקודות המכירה של פיצוחים (בין אם במארז ובין בתפזורת) קיימות כבר למעלה מעשור. למרות זאת, הן אינן נאכפות ואינן מיושמות בכל נקודות השיווק השונות, וזאת על אף שמדובר בסכנת חיים עבור ילדים מתחת לגיל חמש.

  (צילום: איריס ליפשיץ קליגר)
סניף אושר עד בתל אביב בו אין שילוט כנדרש(צילום: איריס ליפשיץ קליגר)

כך, למשל, מבדיקה שעשינו עולה כי בסניפי רשת יוחננוף אין שילוט כנדרש על פי החוק באזור מחלקת הפירות יבשים הנמכרים במשקל. גם בסניפי אושר עד, בדוכני פירות יבשים בשווקים הפתוחים או באלה הממוקמים כעת לקראת ט"ו בשבט בקניונים השונים. בקומת הכניסה בקניון רמת אביב, למשל, אין שילוט כנדרש.

 

מעטים שומרים על החוק, ורבים בכלל לא מודעים לסכנות בהיעדר השילוט

מצאנו גם חסיד בסדום - סניף שופרסל ברחוב יגאל אלון בת"א, שהציב שילוט כחוק במחלקת הפירות היבשים. אולם, לא מדובר בהתנהלות אחידה בכל סניפי הרשת. ביקור בסניף אחר של הרשת, "שופרסל שלי" ברמת אביב, מעלה שכאן לא שמו שילוט.

 

איתן יוחננוף, הבעלים של הרשת, מסר בתגובה כי לקח לתשומת ליבו את העניין והבטיח לעדכן את כל מנהלי הסניפים ברחבי הארץ לשים שלט כנדרש בחוק, באופן מיידי.

 

משופרסל נמסר: "שופרסל מקפידה על עמידה בתנאי החוק. הנושא בסניף הספציפי המדובר ייבדק ובמידת הצורך נרענן את ההנחיות והנהלים אצלנו ברשת".

 

אוהד, הנציג האחראי על דוכני פירות היבשים בתפזורת הממוקמים לקראת החג בקומת הכניסה של קניון רמת אביב, בהם לא היה שילוט, מסר בתגובה: "לא ידעתי שצריך שלט כזה. חשבתי שזה מתייחס רק לפירות יבשים באריזות סגורות. כרגע אין לי מי שידפיס לי שלט. נעבור את ט"ו בשבט בשלום גם בלי השלט. מקסימום יגיע פקח נשלם קנס. כמה זה כבר יכול לעלות".

סניף שופרסל יגאל אלון בתל אביב ()
חסיד בסדום: שלט אזהרה בסניף שופרסל יגאל אלון בתל אביב
 

  (צילום: איריס ליפשיץ קליגר)
סניף שופרסל שלי ברמת אביב בו אין שילוט כנדרש(צילום: איריס ליפשיץ קליגר)

  (צילום: איריס ליפשיץ קליגר)
בדוכני פירות היבשים בקניון רמת אביב אין שילוט כנדרש בחוק, אבל דווקא כן יש שילוט: "אין טעימות"(צילום: איריס ליפשיץ קליגר)

מרשת אושר עד נמסר בתגובה: "הרשת מקפידה בצורה אדוקה על תליית השילוט כפי שמחייב החוק, ולרוב הרבה מעבר לכך, כפי שניתן לראות בתמונות הרבות מסניפי הרשת ברחבי הארץ אשר נשלחו למערכת ומוכיחים זאת באופן ברור".

  (איריס ליפשיץ קליגר)
שילוט על פי החוק באושר עד. התמונה שהגיעה אלינו יחד עם התגובה של הרשת; בסניף שביקרנו, כאמור, לא מצאנו אזהרה(איריס ליפשיץ קליגר)

"התקנות חשובות - מי שעובר על החוק עלול להיות אחראי למוות"

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "חנק היא הסיבה השנייה בשכיחותה לתמותת תינוקות ופעוטות. כלומר, התקנות לסימון אזהרות חנק בפיצוחים הן חשובות ממש כמו סימון האזהרות על קופסת סיגריות, ומי שאינו מקפיד על כך לא רק שעובר על החוק אלא גם עלול להיות אחראי למוות.

 

הורים שרוכשים פיצוחים, אינם מבינים שהם עלולים לסכן את חיי ילדיהם במידה ויניחו את הפיצוחים כשהם נגישים לילדים מתחת לגיל 5. לאגוזים, שקדים, פיסטוקים, גרעינים ושאר פיצוחים יש נטייה להתנפח. במידה והם נשאפים לקנה הנשימה של הילד הם מתנפחים ועלולים לחסום במהירות את נתיבי האוויר ולגרום לחנק. זהו מוות מיותר ונורא, ובאחריות כולנו לעשות כל שאפשר על מנת למנוע אותו".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: איריס ליפשיץ קליגר
אזהרת חנק נדרשת בכל נקודות המכירה של הפיצוחים
צילום: איריס ליפשיץ קליגר
מומלצים