שתף קטע נבחר

פקיד שומה ישלם לרואי חשבון שספריהם נפסלו

ערעור שהגישו שני נישומים שלא דיווחו על תקבולים בשל פגרת סוכות, הסתיים בהסדר פשרה מול פקיד השומה, שחויב לשלם את הוצאות המשפט

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר לאחרונה הסכם פשרה בין פקיד השומה לבין שני רואי חשבון, אבי גבאי וזהר רחמים, שספריהם נפסלו אחרי שנמצאו העברות בנקאיות שלא דווחו. השופטת אורית וינשטיין קיבלה את הערעור של השניים, שהסבירו שלא ראו את תקבולים בשל פגרת חג סוכות. פקיד השומה, שהסכים להמיר את הפסילה באזהרה, חויב בהוצאות של 20 אלף שקל.

 

בערעור שהגישו רואי החשבון באמצעות עו"ד אלי סרור הם סיפרו כי באוקטובר 2017, שלושה ימים בלבד לאחר פגרת סוכות, התקיימה במשרדם ביקורת ניהול ספרים. באותה עת, לרגל החגים, נדחו בכמה ימים מועדי הדיווח לרשויות מס הכנסה ולמע"מ מ-15 לחודש. במסגרת הביקורת נמצאו ליקויים בגין אי-רישום 29 תקבולים שהועברו לחשבונם בהעברה בנקאית בסך כולל של 17,435 שקל.

 

לדבריהם, החוק מציין כי רישום תקבול שעובר בעקיפין לחשבון הבנק ייערך ביום שנודע למקבל על ביצוע הפעולה. הם הדגישו כי הפעם הראשונה שבה נודע להם על התקבולים הייתה ביום הביקורת, כשהתבקשו על ידי המבקרים להיכנס לחשבון.

 

הם הוסיפו כי בהתנהלות המשרד לא נמצאו ליקויים אחרים ויתר התקבולים שקיבלו בשיקים או במזומן נמצאו רשומים באופן תקין. לדבריהם, על פי חוזר מס הכנסה עצמו אין זה נכון לבודד מקרה של אי-רישום תקבול משאר התנהלותם השוטפת, שהיא ללא רבב. זאת ועוד, לא התקיימו התנאים לפסילת הספרים שכן אין חשש להעלמת מס או שיטת דיווח לקויה.

 

פקיד שומה חיפה, שיוצג על ידי עו"ד דנה ונדרוב, עמד על פסילת הספרים וטען כי רואי החשבון לא הוכיחו שלא נכנסו לחשבון הבנק שלהם לאחר שחזרו מפגרת סוכות. עם זאת, לאחר שלב ההוכחות והסיכומים הוא הסכים לפשרה שלפיה הפסילה תומר באזהרה.

 

ב"כ של רואי החשבון טען שיש לפסוק למרשיו הוצאות לנוכח התנהלות פקיד השומה, שנציגיו סירבו להיפגש עמו ואף לא התייצבו לדיונים, מה שיכול היה לייתר את ההליך. פקיד השומה טען מנגד כי אין מקום לפסיקת הוצאות שכן המערערים לא הביאו ראיה ממחשבי הבנק שמוכיחה מתי צפו בתנועות החשבון כך ש"נפל פגם בהתנהלותם".

 

השופטת אורית וינשטיין נתנה תוקף של פסק דין להסדר הפשרה בין הצדדים. היא הבהירה שחוזר מס הכנסה קובע כי מטרתו לצמצם את מספר המקרים של פסילת ספרים עקב אי רישום תקבול אשר יובאו בפני בית המשפט.

 

החוזר מתייחס למצבים שבהם פקיד השומה יכול להסתפק באזהרה ומציין שתי נסיבות שבהן ניתן לפסול ספרים: האחת, חשד שהנישום ניסה להעלים מס והשני כי קיימת אצל הנישום שיטה לקויה לרישום התקבולים.

 

השופטת כתבה כי במקרה זה נטען כי למערערים שיטת דיווח לקויה אך לא התייצב אף גורם מטעם פקיד השומה במטרה להוכיח חשד זה. השופטת מתחה ביקורת על התנהלות זו ופסקה לטובת המערערים הוצאות בסך של 20 אלף שקל.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערים: עו"ד אלי סרור
  • ב"כ המשיב: עו"ד דנה ונדרוב
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים