שתף קטע נבחר

נתניהו נחת בצ'אד: "איראן והפלסטינים זועמים, לא הצליחו למנוע את הביקור"

50 שנה אחרי הביקור של גולדה מאיר במדינה האפריקנית וחודש וחצי אחרי ההגעה של נשיא צ'אד לישראל, ייפגש רה"מ עם אידריס דבי בארמון הנשיאות בנג'מנה. "זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי", אמר נתניהו עם צאתו. עדיין לא ברור אם השניים יכריזו על חידוש היחסים הדיפלומטיים

  

דיפלומטיה היסטורית: ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הבוקר (יום א') בצ'אד, ובמהלך היום ייפגש עם הנשיא אידריס דבי בארמון הנשיאות בבירה נג'מנה. עדיין לא ברור אם השניים יכריזו על חידוש היחסים הדיפלומטיים שנותקו ב-1972. לאחר הגעתו נפגש ראש הממשלה עם שר החוץ של צ'אד.

קבלת הפנים לראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת ביקורו בצ'אד (צילום: קובי גדעון, לע
קבלת הפנים לנתניהו בצ'אד(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

קבלת הפנים לראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת ביקורו בצ'אד (צילום: קובי גדעון, לע
הפגישה עם שר החוץ של צ'אד(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

 

עם צאתו לפנות בוקר מנתב"ג, אמר נתניהו כי "אני יוצא עכשיו לעוד פריצת דרך היסטורית וחשובה, לצ'אד. מדינה מוסלמית ענקית שגובלת בלוב ובסודן. זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי, הבטחתי לכם שזה יהיה. יהיו שם בשורות גדולות. יהיו עוד מדינות".

 

נתניהו אמר עוד: "זה מטריד מאוד, אפילו מעלה זעם אצל איראן ואצל הפלסטינים שמנסים למנוע זאת. הם לא הצליחו".

 

בהמשך שב נתניהו על חלק מדבריו בציוץ בטוויטר: "המראתי הלילה לצ'אד, מדינה מוסלמית ענקית שגובלת בלוב ובסודן. זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי. זאת פריצת דרך היסטורית וחשובה שמעצבנת מאוד את איראן ואת הפלסטינים. שיתעצבנו. אני אמשיך להביא את יחסי החוץ של ישראל לשיאים חדשים".

המראת ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בצ'אד ()
רה"מ נתניהו לפני המראתו לצ'אד

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא צ'אד אידריס דבי  (צילום: רויטרס)
רה"מ נתניהו והנשיא דבי בפגישתם בישראל בנובמבר(צילום: רויטרס)

בתום הפגישה בארמון ימסרו דבי ונתניהו בצהריים הצהרות לתקשורת. לאחר מכן יסעדו השניים לארוחת צהריים, ובשעות הלילה יחזור ראש הממשלה לישראל.

 

גורם בפמליית נתניהו אמר ל"ידיעות אחרונות" כי הביקור מגיע על רקע מאמצים מדיניים שהוביל נתניהו בשנים האחרונות לחדש את היחסים בין שתי המדינות. האחרונה שביקרה בצ'אד כראש ממשלה הייתה גולדה מאיר המנוחה ב-1969.

 

"חידוש הידידות והקשרים בין צ'אד לישראל היא פריצת דרך מדינית", אמר גורם בפמליית נתניהו. "צ'אד היא מדינה חשובה מאוד באפריקה ובעולם המוסלמי”.

 

דבי, נשיא המדינה המרכז-אפריקנית, הגיע בנובמבר האחרון לביקור היסטורי בישראל לאחר שנים שבהן ניהלה ירושלים מגעים אינטנסיביים עם צ'אד לפריצת דרך ביחסים.

 

"מעולם לא ניתקנו את הקשר שלנו", אמר אז ראש הממשלה נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם דבי לאחר פגישתם. נשיא צ'אד ענה לו: "הרצון הוא להיכנס לעידן חדש של חידוש היחסים הדיפלומטיים, אבל חידוש היחסים לא יעלים את הבעיה הפלסטינית".

 

במסיבת העיתונאים נשאל נשיא צ'אד אם הוא דן עם נתניהו בעסקאות נשק בין המדינות. הוא סירב להשיב וראש הממשלה התייצב להגנתו ואמר: "דנו על מה שדנו".

 

הנשיא דבי נשאל אז גם מדוע לא נפגש בביקור עם הפלסטינים. על כך הוא השיב: "אני הייתי חייל ונלחמתי במלחמות ואני לא מאחל את זה לאף מדינה. זה אסון.

 

"באנו לכאן הפעם עם תוכנית מדויקת, ביקור רשמי בישראל, כי אין לנו קשר דיפלומטי עם ישראל מ-1972 והמטרה היא לחדש את הקשר הזה. אין לנו בעיה, לא עם אבו מאזן ולא עם הפלסטינים. הוא חבר שלנו ומשתתף בכל הוועדות של האיחוד האפריקני אבל לא פגשנו את ישראל מ-72', באתי בשביל זה".

צ'אד תעודת זהות ()

אחד הנושאים שעלו בשיחות עם דבי בביקורו בארץ הוא רצונה של ישראל לאפשר טיסות ישירות מדרום אמריקה לנתב"ג דרך מרכז אפריקה. הנשיא הסכים עקרונית לאפשר טיסות מעל ארצו.

 

בשיחותיו כאן הוא הבהיר שישראל קרובה מאוד לפריצת דרך ביחסים עם סודן - שמוגדרת לפי חוק כמדינת אויב אך עוברת בשנים האחרונות שינוי חיובי ומתקרבת מאוד לארה"ב. נשיא צ'אד הבטיח לסייע במאמצי השכנוע של סודן. אם אכן יסכימו - ניתן יהיה למסד קווי תעופה ישירים לישראל גם מדרום אמריקה.

 

דבי התגייס לצבא בשנות ה-70 כאשר ארצו הייתה בעיצומה של מלחמת אזרחים, והתגלה כקצין מצטיין. מעמדו התבסס בשנות ה-80' אחרי שהפך למפקד כוחות המורדים בהנהגתו של היסן הברה, שהפך בהמשך לנשיא. בהמשך התערערו היחסים בין השניים ודבי נמלט לסודן השכנה, שם איגד צבא של תומכים. ב-1990 הוא חזר לצ'אד ותפס את השלטון בהפיכה צבאית.


פורסם לראשונה 20/01/2019 08:09

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
קבלת הפנים לנתניהו בצ'אד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים