שתף קטע נבחר

יזמות חברתית – הדרך להשפיע

"התחלתי לארגן מפגשים חברתיים לאנשים עם מוגבלויות. כך התחלתי להכיר ולראות את הבעיות של כלל אוכלוסיית האנשים עם מוגבלויות, וכבר אז החלטתי – חשוב לי לעזור, חשוב לי להשפיע". נורית פלג וולברג, יזמת חברתית בעלת מגבלה, קוראת לכולם ליזום ולהשפיע ומזמינה להשתתף בתחרות כתיבה ייחודית

המצב החברתי בארץ רחוק מלהיות מושלם. יש יותר מודעות מלפני כמה שנים, אבל עדיין לא טוב. מצב השכבות החלשות בארץ לא טוב, והפערים גדולים ממה שאי פעם היו. בתקופה זאת חשוב מאוד שיהיו זמים חברתיים, שיעשו מה שביכולתם להשפיע ולשפר את המצב.

 

חשבתם פעם מה החלום הגדול שלכם? מה הייתם רוצים להגשים יותר מכל דבר? אני כבר הגשמתי הרבה חלומות, הרבה מעבר למה שאי פעם ציפיתי, ועדיין אינני מרגישה מסופקת לגמרי, כאילו אני עוד לא שם, אבל בדרך...

 

אני נורית פלג, מידענית, כתבת, מנהלת מדיה חברתית וסופרת. אני גם אישה עם מוגבלות. החל משנות ה-20 בחיי אני יזמת חברתית, בתקופה זו התחלתי להבין כמה קשה המצב לאנשים עם מוגבלויות. בתור התחלה כמובן, ראיתי את הבעיות שלי: קושי למצוא עבודה, קושי למצוא בן זוג, קושי להשתלב בחיים החברתיים, קושי להתמודד עם הכל בצל המחלה ממנה אני סובלת – דיסאוטונומיה משפחתית.

 

כאשר התחלתי לבסוף לעבוד בעמותת "נגישות ישראל" ולנהל את פורום נכים ב-ynet התחלתי לארגן מפגשים חברתיים לאנשים עם מוגבלויות,זו היתה היוזמה הראשונה שלי. כך התחלתי להכיר ולראות את הבעיות של כלל אוכלוסיית האנשים עם מוגבלויות, וכבר אז החלטתי – חשוב לי לעזור, חשוב לי להשפיע.

 

נורית פלג בכנס תעסוקה לבעלי מוגבלויות שיזמה ()
"המפגשים החברתיים באותה תקופה נתנו לי הרבה. הרגשתי גם פתאום מוקפת חברים וגם שאני באמת יכולה לארגן דברים. זאת היו ההתחלה"

 

המפגשים החברתיים באותה תקופה נתנו לי הרבה. הרגשתי גם פתאום מוקפת חברים וגם שאני באמת יכולה לארגן דברים. זאת היו ההתחלה. מאז יזמתי וארגנתי עוד הרבה – מפגשי הכרויות, מפגשי תעסוקה, כנס תעסוקתי, סדנת כתיבה ועוד.

 

היוזמה המהותית הראשונה שלי היתה הקמת יריד משרות לאנשים עם מוגבלויות בשיתוף "אולג'ובס" ו"מקשיבים נט". אני בהחלט רוצה להאמין שבכנס זה העלתי את המודעות לשילוב אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה.

 

מאז גם התחלתי להרצות בהתנדבות בבתי ספר על קבלת האחר, הוצאתי לאור ספר שמציג בגוף ראשון את הבעיות של נערה עם מוגבלות ועוד הרבה דברים.

 

השיא מבחינתי היה כשארגנתי, לפני מספר חודשים, כנס תעסוקתי לאנשים עם מוגבלויות, תוך מציאת נותני חסות (בנק הפועלים, בלה דיגיטל, מקשיבים נט, ההסתדרות הציונית העולמית), מעסיקים גדולים ונותני תוכן.

 

ספר להעלאת מודעות לאנשים עם מוגבלויות

הכנס היה פשוט מדהים. הייתי מרחיבה, אבל זה כבר לטור אחר. בכל מקרה בערך באותה עת שעבדתי על הכנס, העלתי בראשי על יוזמה נוספת - ספר להעלאת מודעות לאנשים עם מוגבלויות. בספר יכתבו אנשים עם מוגבלויות לצד סופרים מוכרים.

 

כשאני חושבת על הספר ובכלל על קבלת האחר, אני חושבת חינוך. שכן, בעצם הכל מתחיל בחינוך: קבלת השונה, שילוב בתעסוקה ובקהילה, זוגיות, פנאי ונגישות. ככל שתלמידים ידעו יותר לקבל את השונה, הם בעתיד יהיה קשובים יותר.

 

אני באמת מאמינה שאם ספר כזה ייצא, ילמדו אותו בבית ספר והמצב ישתפר מהותית.

זו רק יוזמה אחת – בראשי כל הזמן צצות יוזמות, צצים רעיונות כמו: רשת חברתית, פעילויות לזוגות עם מוגבלות, כנסי תעסוקה נוספים בכל הארץ, מפגשי נטוורקינג, הרצאות, כנס זוגיות, ערבי סיפורי הצלחה וכשלונות, חיבור כלל ארצי, ועוד ועוד.

 

אני אישית הייתי מוכנה להשקיע הרבה שעות וימים להגשמות יוזמות אלו ואחרות. כן, אני בשאיפה לסייע גם ביוזמות של אחרים, אבל לשם כך – חשוב לי מאוד לחבור לארגון או עמותה שיתנו לי גב כלכלי, שלא כל פעם אצטרך להתחיל מאפס.

 

נורית פלג בכנס תעסוקה לבעלי מוגבלויות שיזמה ()
"אני מרגישה שהמצב רחוק מלהיות כמו שצריך, אך אני כן מאמינה שכל אחד יכול קצת להשפיע וקצת לעשות יותר טוב"

 

לצד היוזמות שלי, שהכי חשוב לי להגשים, החלטתי לקדם עסק חברתי – "רוח חברתית". נכון לעכשיו יש לי עבודה במכון הטכנולוגי בחולון, ואני מאוד מרוצה ממנה, אבל כדי להשפיע ולגרום טוב בארץ, בימים האחרונים החלטתי להקים עסק יזמות ופרוייקטים חברתיים, לצד העבודה.

 

מטרת העסק היא לתת מענה לארגונים, עמותות ועסקים חברתיים שרוצים לקדם את האג'נדה שלהם ומחפשים רעיונות שיסייעו להם וגם יסייעו לאוכלוסייה. סל השירותיים יכלול, הצעת יוזמות, ניהול פרויקטים, גיוס משאבים ועוד – במטרה להפוך את העולם לקצת יותר טוב.

 

למעשה, אני מרגישה שהמצב רחוק מלהיות כמו שצריך, אך אני כן מאמינה שכל אחד יכול קצת להשפיע וקצת לעשות יותר טוב. למשל, מעסיק שנותן עדיפות לעובד עם מוגבלות, גבר הבוחר לעצמו אישה שקצת צולעת, ילד אחד בבית ספר שמפר חרם על תלמיד עם צרכים מיוחדים.

 

כל דבר קטן עושה קצת יותר טוב ומעלה חיוך על השפתיים, ואני רוצה לעזור ולדאוג שכאלו דברים יקרו. כולנו צריכים להיות מודעים יותר לאחר, וכל אחד בדרכו שלו לשנות טיפה את המצב ולשפר אותו.

 

  • רוצים לעזור? רוצים להשפיע? במסגרת הקמפיין של הספר להעלאת המודעות לאנשים עם מוגבלויות, אני מקיימת תחרות כתיבה מרתקת, בה אתם מוזמנים לשלוח לי יצירות (סיפור, שיר, טור או מאמר) בנושאים של קבלת האחר, הצלחות קטנות, התמודדויות וסיפורי הצלחה.
  • מי יכול לכתוב? אנשים עם מוגבלויות, קרובים או חברים ובכלל כל מי שהנושא החברתי בוער בתוכו.
  • את היצירות ניתן לשלוח ל wolberg.nurit@gmail.com עד ה-17/2. היצירות יבחנו על ידי שופטים מתחום החברה, החינוך והספרות. ב-16/3 תתקיים במשך שבוע הצבעה מקוונת ויבחרו היצירות המוצלחות שיראו אור בספר המיוחד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים