שתף קטע נבחר

צפת: ביהמ"ש חייב הורים לתת אנטיביוטיקה לתינוקם הגוסס

הורים לתינוק בן פחות מחדש, שהובהל לבית החולים זיו כשהוא סובל מחיידק אלים, סירבו לתת לו טיפול אנטיביוטי חרף אזהרות הרופאים כי אי מתן אנטיביוטיקה עלול להוביל למותו. בית המשפט לענייני משפחה הורה על מתן הטיפול בניגוד להתנגדותם העקרונית של ההורים

בית המשפט לענייני משפחה בצפת הורה ביום חמישי על מתן טיפול אנטיביוטי לתינוק הסובל מחיידק אלים חרף התנגדותם העקרונית של הוריו. לפני כשבוע הובהל תינוק בן 25 ימים לבית החולים זיו בצפת כשהוא סובל מחום גוף נמוך וכיחלון. עם הבאתו לבית החולים, אושפז התינוק במחלקה לטיפול נמרץ ואובחן כסובל מאלח דם, דלקת בסימפונות וחשד לשפעת.

 

הוריו של התינוק, כך מתואר בפסק הדין של השופטת אביבית נחמיאס, סירבו לאפשר לרופאי בית החולים לבצע בו בדיקות מעבדה ובדיקת ניקור מותני לאבחון דלקת קרום המוח.

 

בשל חשד להימצאותו של חיידק בדמו של התינוק, המליץ מנהל מחלקת הילדים של בית החולים על מתן טיפול אנטיביוטי תוך ורידי לתינוק. בפסק הדין מצוין כי "להערכת מנהל המחלקה, במידה והטיפול לא יינתן, קיים סיכון לסיבוכים קשים בעתיד עד כדי מוות". הרופא הבכיר גם מפרט כי ללא טיפול אנטיביוטי עלולים להיגרם סיבוכים לתינוק כגון פיגור שכלי ונזק נוירולוגי אחר.

 

טיפול נמרץ תינוק (צילום: shutterstock)
התינוק אושפז בטיפול נמרץ עם הגעתו לבית החולים

הוריו של התינוק סירבו, כאמור, למתן הטיפול ולהמשך אשפוזו בבית החולים. ניסיונות הצוות הרפואי והסוציאלי של בית החולים להסביר להורים את נחיצות הטיפול לא צלחו, והם נאלצו לפנות לבית המשפט בדרישה שיורה על מתן התרופה.

 

עוד כתבות בנושא:

תופעה: הורים שלא נותנים חיסונים או תרופות לילד

תינוק בן חודש וחצי לקה בזיהום – ומת תוך שעות

קנדה: הורים מואשמים ברצח; סירבו לתת תרופות לבנם שמת

 

ההורים "לא רוצים להכניס לגוף התינוק חומרים שהוא לא זקוק להם"

מפסק הדין עולה כי תפיסת עולמם של הורי התינוק שוללת מתן טיפול רפואי קונבנציונלי. חמישה מתוך ששת ילדיהם, כך מתואר, נולדו בלידת בית ולא היו נתונים למעקב של טיפת חלב. השופטת נחמיאס מתארת כי היא נפגשה עם הורי התינוק שהביעו בפניה את התנגדותם העזה למתן טיפול עבורו. "הם סוברים כי בטובתו של הקטין לא להכאיב לו ולא להכניס לגופו חומרים שהוא לא זקוק להם", מתארת השופטת את השיחה בפסק הדין, ומוסיפה: "ההורים הביעו את התנגדותם הנחרצת לעצם ההליך המשפטי, שנתפס בעיניהם כהליך בריוני וחצוף של המערכת ופגיעה באוטונומיה שלהם כהורים".

 

ההורים גם פירטו בפני השופטת כי הם החליטו להביא את בנם לבית החולים רק לאחר שהבינו "שהגיעו למצב של קצה בו התינוק היה כחול". האב ציין בשיחה כי אם היה יודע שלא יתאפשר לו להוציא את בנו מבית החולים הוא לא היה מביא אותו לקבלת טיפול. 

 

"ההורים סבורים כי כעת משהוטב מצבו של הקטין אין הם רואים כל מקום למתן טיפול אנטיביוטי והמשך אשפוז. לא זו בלבד שאין הם רואים כל תועלת במתן טיפול אנטיביוטי, נהפוך הוא, מדובר בטיפול תרופתי המזיק לקטין בהווה ובטווח הארוך", מתואר בפסק הדין.

 

השופטת מפרטת בפסק דינה כי עמדתם של הרופאים הינה חד משמעית – הדרך היחידה המוכרת לטיפול בתינוק הינה על ידי מתן אנטיביוטיקה. "אין גמישות ואין השקפות עולם. זה חד וחלק", כותב הרופא בחוות דעת לבית המשפט ומוסיף: "הנזק שעלול להיגרם לקטין אלמלא יקבל את הטיפול הינו קריטי – נזק בלתי הפיך למוח וסכנת חיים".

 

בית המשפט פסק כי אין מנוס מלהורות על מתן טיפול אנטיביוטי לתינוק. "סבורני כי מתן הטיפול אף עולה בקנה אחד במידה מסוימת עם אמונתם של ההורים, נוכח הציווי האלוקי 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'", קבעה השופטת, והורתה על מתן אנטיביוטיקה לתינוק למשך 10 ימים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
צוות ביה"ח ניסה להסביר להורים את נחיצות הטיפול. זיו
צילום: אביהו שפירא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים