שתף קטע נבחר

פירות יבשים של יצרן שעובד עבודה זרה פסולים?

שאלה:

קניתי תמרים מתוצרת (...) על האריזה מצוין שהמוצר כשר באישור רבנות העיר (...) המאשרת את הכשרות. אולם שמעתי שהמגדלים עובדים עבודה זרה. האם הדבר פוסל את הפירות? (יעקב, רעננה).

 

<< לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

 

תשובה:

כאשר מפעל או מגדלים פונים לרבנות על מנת לקבל אישור כשרות על המוצר שלהם – הרבנות המקומית נדרשת לבדוק את כל ההיבטים ההלכתיים של המוצר.

 

לכן, כאשר יש על מוצר מסוים ציון של כשרות (שאיננו מזויף) - הדבר מעיד שהרבנות המכשירה בדקה את המוצר ומצאה שהוא כשר וניתן להשתמש בו. אמנם קיימים מספר מדרגות של כשרות ("רגילה", "מהדרין" וכו'), אך זה נוגע רק לחלק מהמוצרים, וצריך להבין מה עניינו של כל מוצר.

 

לשאלה הפרטית בקשר לכשרות התמרים, צריך להבין כי אין קשר בין כשרות הפירות ובין אמונתו של המגדל. מאז ומעולם קנו יהודים וקונים גם היום פירות וירקות מגידולים של נוכרים בארץ ובעולם, ואין בודקים את המגדל אם הוא מאמין, באיזה דת וכו', כי ברור שאין הדבר נוגע לכשרות המוצרים.

 

ישנם מוצרים ופירות המיובאים מארצות במזרח הרחוק, שם קיימים עדיין עובדי אלילים של ממש, וכל ארגוני הכשרות מאשרים את המוצרים אם עברו בדיקה המתאימה לכללי הכשרות (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים