שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תקיפה בסוריה מסוג חדש - והרקטה הסורית שכוונה לחרמון

  הירי היום בצפון עשוי לסמן שינוי בשיטה: מניעה והרתעה במקום השמדה. המטוס שהסתובב וחזר לטהרן שייך ל"מהאן אייר" ומשמש את משמרות המהפכה. הרקטה הסורית שיורטה כוונה לעבר החרמון, ונורתה במסגרת מטח נ"מ כדי להטעות את ישראל

   

  תיעוד: שובלי ירי ופיצוץ מעל החרמון אחרי התקיפה    (צילום:אטילה שומפלבי|יוסי אמר)

  תיעוד: שובלי ירי ופיצוץ מעל החרמון אחרי התקיפה    (צילום:אטילה שומפלבי|יוסי אמר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הנסיבות החריגות שבהן התרחשה היום (א') התקיפה המיוחסת לישראל באזור דמשק, וגם התגובה הסורית, עשויות לסמן חידושים במסגרת ה"מערכה שבין המלחמות" (מב"מ) - ומעלות כמה תהיות לגבי היעדים של התוקף והמגיב.

   

  הצבא הרוסי בסוריה הודיע שמדובר במטוסים ישראליים ששיגרו טילי אוויר-קרקע מעל הים התיכון לעבר מטרות באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק. בניגוד לרוב התקיפות שיוחסו בעבר לישראל, ושראש הממשלה בנימין נתניהו נטל אחריות לגבי כמה מהן, התקיפה היום התבצעה בשעות הצהריים. באותו זמן התקרב מטוס נוסעים/תובלה איראני לנחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק. המטוס היה של חברת "מהאן אייר" האיראנית.

   

  מרכז החברה הוא בטהרן, היא פועלת משדה התעופה האימאם חומייני וברשותה צי גדול של מטוסים, כשישים במספר, כמעט כולם מתוצרת אירופית. בשנת 2009 התפרסמה החברה כשגנבה שני מטוסי בואינג 747 מחברת "בלו-סקיי" האירופית באמצעות שטרי מכר מזויפים. החברה סירבה להחזיר את המטוסים. כידוע, מוטל חרם אמריקני על מכירת מטוסים מתוצרת ארה"ב מכל סוג לאיראן עוד מימי המהפכה האיסלאמית ב-1979.

   

  ראש הממשלה התייחס לתקיפה בסוריה

  ראש הממשלה התייחס לתקיפה בסוריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תקיפה של ישראל לכאורה ב סוריה ()
  צילום בטלוויזיה הסורית של התקיפה שיוחסה לישראל

  החברה טסה גם טיסות פנים איראניות וגם טיסות בינלאומיות. מה שמעניין לגביה הוא שבדצמבר 2011 הכריז עליה משרד האוצר האמריקני כעל חברה מוחרמת כיוון שהיא תומכת טרור ומשרתת את משמרות המהפכה האיראניים. בהכרזת החרם על החברה ציין משרד האוצר האמריקני שהיא משרתת בעיקר את כוח "קודס" של משמרות המהפכה, הפועל בזירה הבינלאומית והמזרח תיכונית, והוא זה שמסייע לחיזבאללה ולצבא סוריה, מבצע פעילות נגד ישראל ומנסה להתבסס בסוריה.

   

  בחודש שעבר הודיעה גרמניה רשמית כי היא מתכננת לאסור על מטוסי "מהאן אייר" לנחות בשטחה, אחרי שקיבלה הוכחות כי מטוסי החברה, בהם מטוסי בואינג 747 (ג'מבו) העבירו נשק ופעילים של כוח "קודס" לסוריה.

   

  המטרה: הרתעת המטוס האיראני שהיה בדרך לדמשק

  לאור המידע הזה, סביר להעריך שאולי הפעולה המיוחסת לישראל נועדה להרתיע את המטוס שהיה בדרכו מטהרן לדמשק מלנחות ביעדו. מה שמחזק את ההשערה היא העובדה שזה היה המטוס היחיד שהיה אמור לנחות בעת התקיפה בנמל התעופה של דמשק.

   

  המטוס היה קרוב לנחיתה, וסביר להניח שישראל התריעה לרוסים על התקיפה והרוסים הפנו אותו חזרה לטהרן. החשד לכך שהיה זה מהלך הרתעה כלפי נחיתת המטוס היא העובדה שהמקורות הסוריים הרגילים, הן המרכז הסורי לזכויות האדם שמושבו בלונדון וגם מקורות אחרים, סוריים ולבנונים, לא דיווחו ולא הפיצו צילומים של פגיעות הטילים הישראליים במטרות.

  מטוס נוסעים של חברת התעופה MAHAN AIR מטהרן לדמשק מבצע פניית פרסה וחוזר לאיראן ()
  מטוס "מהאן איירליינס" עושה פרסה, ועושה דרכו חזרה לטהרן

  הטלוויזיה הסורית אף התפארה בכך שמאה אחוזים מהטילים הישראליים יורטו על ידי מערך הנ"מ הסורי. זה לא בהכרח מעיד על כל האמת, אבל עשוי להעיד שהטילים לא פגעו במטרות משמעותיות אלא נועדו לאזהרה ולהרתעה בלבד בהקשר לנחיתת המטוס האיראני.

   

  אין לדעת מה או מי היו בבטנו של המטוס שהסתובב, אבל סביר להניח שלמי שתקף היה עניין להרתיע אותו ולהחזירו כלעומת שבא - בתוספת כרטיס אדום למי ששלח אותו. כל זה נעשה כנראה גם כדי שלא להרגיז הרוסים, ולשתפם במניעה.

   

   רגע היירוט של הרקטות מעל החרמון (צילום: אטילה שומפלבי )
  תיעוד רגע היירוט של הרקטות מעל החרמון(צילום: אטילה שומפלבי )

  התגובה: ירי על ישראל, גם אחרי שנגמרה התקיפה

  גם התגובה הסורית מעניינת. היה זה ירי רקטת קרקע קרקע, והוא התבצע ככל הנראה במסגרת מטח טילי נ"מ לא מבוקר כדי להטעות את ישראל. אחד הטילים היה רקטת קרקע-קרקע שכוונה לעבר החרמון. ירי הנ"מ התבצע לאחר שהמטוסים כבר היו מחוץ לטווח, כמו תמיד במקרים כאלו, או שאפילו היו בעת הנחיתה בבסיסיהם בישראל, בהנחה שישראל תקפה בסוריה. 

   

  בעבר כבר ירו הסורים חלק מטילי הנ"מ שלהם לעבר שטח ישראל, אף שאין להם מטרה שאליה הם יכולים לכוון. הירי לישראל, כך ניתן להעריך, הוא מעין פעולת תגמול, שתכליתה להטריד ולהתיש אזרחים, ליצור בהלה ואולי לפגוע בתיירות בגולן. כך זה היה לפני כמה שבועות, כשישראל תקפה וטילי קרקע-אויר סוריים נורו לעבר שטחה אך לא פגעו. וכך היה גם היום, כשהטילים שכיפת ברזל יירטה נראו היטב בשמי החרמון בזמן שאלפים מבלים בשלג.

   

  שיטת תגמול זו מעידה שמשטר אסד מחפש כנראה דרכים להגיב על התקיפות המיוחסות לישראל, בעיקר אחרי שישראל הסירה חלק ניכר ממסך העמימות מעל התקיפות האלו.

   

  הסרת מסך העמימות על ידי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט וראש הממשלה נתניהו נועדה אמנם לגרום לרוסים להרתיע את האיראנים ולהבהיר להם שקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, גורר אותם להרפתקה מסוכנת. אבל אחרי שצבר ביטחון והחזיר לעצמו את השליטה ברוב ארצו, אסד כעת כבר לא יכול להתעלם מהתקיפות. הוא מנסה לנקום על הפגיעה ביוקרת משטרו, כנראה מבלי למתוח את החבל יתר על המידה עם ישראל. גם הרוסים לוחצים שלא יעשה משהו שעלול להוביל לעימות נרחב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אטילה שומפלבי
  היירוט בשטח סוריה שנראה באזור החרמון
  צילום: אטילה שומפלבי
  מומלצים