שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבסורד בחוק המזומן: חייב שהעלים מס דורש מרשות המיסים - "קחו ממני מזומנים"

  תושב רהט, שנגדו התנהל הליך פלילי בגין עבירות מס, הגיע להסדר מול רשות המיסים - לפיו ישלם לה 1.5 מיליון שקל במזומן. אלא שהבנק סירב לקבל את הכסף מחשש שיפר את החוק החדש. הוא פנה לבית המשפט וברשות הציעו לו פתרון ל"תמרון" החוק עליו הם אמונים

   

   

  שלושה שבועות עברו מאז נכנס החוק לצמצום השימוש במזומן לתוקף - אך לא מעט בעיות מתגלות ביישומו. כך, בקשה שהוגשה בימים האחרונים לבית משפט השלום בבאר שבע בתיק פלילי של עבירות מס נגד נאשם, מציגה אבסורד לא קטן בחבלי הלידה של החוק החדש.

   

  הגבלת המזומן: יעיל? ממש לא בטוח

  מוכנים ומזומנים? כל מה שצריך לדעת על החוק החדש להגבלת המזומן

  הבעיות בחוק הגבלת השימוש במזומן

   

  תושב רהט, שנגדו התנהל הליך משפטי ממושך בגין העלמות מס, הגיע להסדר מותנה מול רשות המיסים, לפיו הוא ישלם לה כ-1.5 מיליון שקל במזומן בפריסה לתשלומים, זאת בתמורה להקלה מוסכמת בעונשו.

  : שטרות ישראליים (צילום: sutterstock)
  (צילום: sutterstock)
   

  הנאשם הגיע מעת לעת לבנק הדואר, באמצעותו מתבצעים תשלומי החובות, ושילם כ-200 אלף שקל בכל פעם. אלא שכשהגיע לאחרונה לשלם את התשלום האחרון שנותר לו, על סך 180 אלף שקל במזומן, הודיעו לו בסניף הדואר שהם לא מוכנים לקבל את הסכום - שכן חוק הגבלת המזומן מגביל קבלת תשלום לסכום של 11 אלף שקל בלבד.

   

  מכיוון שרשות המיסים עיקלה לו כבר את חשבון הבנק - הוא לא יכול היה לבצע העברה בנקאית או לשלם בצ'ק. בינתיים הודיעה רשות המיסים, שאם לא ישלם את הסכום המלא - לא יתגבש ההסדר ופועל יוצא הוא שצפויה החמרה משמעותית בטווח העונש המוסכם: תוספת של חודשיים מאסר בפועל.

   

  בלית ברירה, פנה הנאשם באמצעות עורכי דינו, מיכאל כשכאש וקובי גולדמן ממשרד גולדמן ושות', לבית המשפט ב"בקשה למתן הוראות"; וביקש שבית המשפט יורה לרשות המיסים שתסכים לקבל ממנו את הכסף שהצליח לגייס במזומן, כדי לשלם את חובו.

   

  רשות המיסים הציעה לעקוף את החוק שהיא עצמה אמונה עליו

  לאחר בחינת הנושא, השיבה רשות המיסים לבית המשפט כי "תשלומי מיסים אינם נופלים בהגדרה של חוק צמצום השימוש במזומן", ולכן אין מניעה שישלם להם את כל הסכום במזומן. אלא שרשות המיסים עצמה לא מקבלת תשלומים - ואלו נעשים באמצעות הבנקים המסחריים ובנק הדואר.

   

  למרות זאת, את בנק הדואר לא הצליחו לשכנע לקבל את התשלום, וכך רשות המיסים הציעה לנאשם כפתרון לעקוף את החוק שהיא עצמה אמונה עליו - לפצל את התשלום באמצעות הנפקת 18 שוברים לתשלום מיידי, כל אחד מהם על סך 10,000 שקל, מהלך שקיבל את אישור בית המשפט.

   

  "חוק צמצום השימוש במזומן מערים קשיים על אזרחי ישראל. במקרה זה נוצר מצב קפקאי, שבו חייב מעוניין לשלם את המס, אך רק בשל בעיה נקודתית ביישום החוק לא התאפשר לו", אמרו ל-ynet עוה"ד גולדמן וכשכאש. "אנו שמחים שרשות המיסים הייתה ערה לבעיה ומיהרה לספק פתרון מהיר וישים. אלא שמדובר בשלב זה רק ב'כיבוי שריפות' - והפתרון הראוי והנכון הוא בדרך של תיקון חקיקה והחרגת גופים שונים מחוק המזומן, לרבות דואר ישראל".

   

  מרשות המיסים נמסר בתגובה: "החוק לצמצום השימוש במזומן מטיל מגבלות על שימוש במזומן בעסקאות, הלוואות, מתנות ושכר עבודה. תשלומי חובה, כגון תשלומי מיסים, אינם נכנסים לאף אחת מהקטגוריות הללו ומכאן, אין מגבלות על תשלומי מיסים במזומן מכוח החוק האמור. הבהרה בעניין נשלחה לבנק הדואר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים