שתף קטע נבחר

ניסוי מוצלח בחץ 3: המכ"ם זיהה, המיירט שוגר ופגע

אחרי ביטולים של כמה ניסויים קודמים, ניסוי יירוט במערכת לטילים בליסטיים הושלם בהצלחה: החץ שוגר ב-6:44 מבסיס פלמחים, ויירט את המטרה. "אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של ישראל להגן על עצמה נגד איומים קיימים ועתידיים", אמרו במשרד הביטחון

 

 

שובל בשמי אזור המרכז, בשעת בוקר מוקדמת: משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) הודיעו כי ביצעו הבוקר (יום ג') במרכז הארץ ניסוי מתוכנן מראש במערכת הנשק "חץ".

 

השיגור מבסיס פלמחים, כחלק משדרוג מערכת ההגנה נגד טילים חץ 3, גרם לשמיעת הדי פיצוץ באזור ולשובלי שיגור בשמיים. תושבים במרכז הארץ שהשכימו קום ראו את השובל בסביבות השעה 6:44 בבוקר, ומיילים אדומים רבים נשלחו למערכת ynet.

 

משרד הביטחון מסר כי "מנהלת 'חומה' במפא''ת (המינהל למחקר, פיתוח אמל''ח ותשתית טכנולוגית) יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) ביצעו היום בשעה 06:44 ניסוי מוצלח במערכת הנשק 'חץ 3', המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע משדה ניסויים במרכז הארץ, בהובלת התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר.

 

"לאחר שיגור המטרה גילה אותה מערך המכ''מים של מערכת ה'חץ' והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח אותה וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון, שוגר לעבר המטרה מיירט 'חץ 3', אשר השלים את משימתו בהצלחה מלאה".

 

עוד אמרו במשרד הביטחון כי "הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה נגד איומים קיימים ועתידיים בזירה. יודגש כי מדובר בניסוי נוסף ומתוכנן בתהליך הפיתוח". כחלק מהניסוי הועלה לאוויר מטוס הוקר 800.

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ברך הבוקר את מערכת הביטחון על הצלחת שיגור החץ ואמר: "ברכות ליקירינו במנהלת וברכות לאזרחי ישראל כולם על השיגור המוצלח. פגעתם בול במטרה. עלינו להיות זריזים יותר, חדים יותר ומתוחכמים יותר כדי לנצח את מבקשי רעתנו. תודה גדולה מכל אזרחי ישראל".

חץ שוגר מפלמחים (צילום: מאור מרציאנו)
(צילום: מאור מרציאנו)

חץ שוגר מפלמחים (צילום: פאר קלנר)
(צילום: פאר קלנר)

חץ שוגר מפלמחים (צילום: ענבל אשכר)
(צילום: ענבל אשכר)

השובל מהניסוי בטיל חץ (צילום: ענבל אשכר)
(צילום: ענבל אשכר)

ניסוי שיגור טל חץ (צילום: flightradar 24)
מטוס הוקר 800 באוויר, במהלך הניסוי(צילום: flightradar 24)

ביולי בשנה שעברה נערך בהצלחה ניסוי פיתוח שתוכנן מראש לבדיקת המערך הקרקעי של מערכות ההגנה הרב-שכבתית מפני טילים (כיפת ברזל, שרביט קסמים, חץ 2 וחץ 3). ממשרד הביטחון נמסר אז כי הניסוי נערך במסגרת תוכנית העבודה השנתית של מנהלת חומה במפא''ת.

 

"מנהלת חומה תמשיך בפיתוח מערכות הנשק לצורך התמודדות מול האיומים המתפתחים בזירה לטובת הגנה מיטבית של מדינת ישראל", נמסר אז בהודעת משרד הביטחון.

 

בפברואר בשנה שעברה ערכו משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים ניסוי טיסה שתוכנן מראש במערכת "חץ 3" להגנה מפני טילים ארוכי-טווח. במשרד הביטחון אמרו אז כי ניסוי הטיסה במערכת, המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה, היה "מוצלח". הניסוי בוצע משדה הניסויים בפלמחים, בהובלת התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר.

 

במהלך הניסוי בפברואר הטיל לא פגע במטרת אמת אלא במטרה סימולטיבית. ניסוי זה אפשר למערכת הביטחון לבצע סדרת ניסויי ירוט בשדה ניסויים ענק ובלתי מיושב באלסקה בהמשך השנה, ניסויים שלא יכולים להתבצע בשטח ישראל.

 

"המיירט טס ויצא מחוץ לאטמוספירה וטס עמוק במסלול בנתיב מעופו", הסבירו אז גורמים במערכת הביטחון. "אם הייתה שם מטרה אמת הוא היה פוגע בה. רצינו להיות מפוקסים בדרישות לאישור הניסויים באלסקה ולכן לא שילבנו בניסוי זה מטרה אמיתית כדי לעמוד בלוחות הזמנים. כל מערכת הנשק הוכחה בניסוי זה".

 

איתי בלומנטל ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פאר קלנר
השיגור, הבוקר
צילום: פאר קלנר
מומלצים