שתף קטע נבחר

מפקדים לצד נצח יהודה: "הלוחמים לא מרוסקים, להפך"

3 פיגועים, פליטת כדור, אלימות כלפי עצורים פלסטינים. למרות המהלומות שספג לאחרונה, מפקדים לשעבר בגדוד בטוחים שהוא ייצא מחוזק, ומבקרים: "אולי נוח לדבר נגדו כי הוא כביכול חרדי. היו גדודים אחרים שעשו פדיחות גדולות יותר"

 

 

 

"ב-26 שנותיי בצה"ל נתקלתי באירועים קשים יותר שעברו על יחידות, אבל אולי זה היה יותר נוח לדבר נגד הגדוד כי הוא כביכול חרדי למרות שהיו גדודים אחרים שעשו פאדיחות גדולות יותר". כך אומר ל-ynet סגן אלוף (מיל') עמיחי סגל, שפיקד על גדוד נצח יהודה לפני כשבע שנים.

 

סגל בטוח שהגדוד יצליח להתגבר על המהלומות שספג בחודשים האחרונים, שכללו שלושה פיגועים קשים שחווה הגדוד עם מחבלים נמלטים, שני לוחמים שנהרגו, אזרח שנרצח ולוחם נוסף שנפצע באורח קשה בפיגוע חדירה לבית אל. לאלה נוספו תקרית בטיחות של פליטת כדור ללא נפגעים, תקיפת שוטרי מג"ב ע"י לוחמים במהלך ניסיון של השוטרים לעצור מתיישבים שידו אבנים לעבר פלסטינים, והתקרית האחרונה בה יוגש כתב אישום בימים הקרובים נגד ארבעה לוחמים וקצין בגין אלימות כלפי שני עצורים פלסטינים, לפני כשבועיים ליד רמאללה.

אחד החיילים החשודים בהכאת פלסטינים בבית הדין הצבאי ביפו  (צילום: שאול גולן)
אחד החיילים החשודים בהכאת פלסטינים בבית הדין הצבאי ביפו (צילום: שאול גולן)

"כבוגר גדוד 51 בדרום לבנון, אני זוכר שנהרג לנו הסמ"פ בהיתקלות ביום חמישי וכעבור יומיים בתקרית אחרת נהרגו גם המ"פ ולוחמים נוספים, ובכל זאת השאירו אותנו בגזרת ריחן ואמרו לנו תמשיכו לעבוד קשה", נזכר סגל. "מצד שני קרה מקרה שפלוגה הוצאה מגזרתה בשל אירועים קשים שקרו לה, והיה לה קשה לחזור לעצמה. הגישה צריכה להיות: אל תוותר, תמשיך לעבוד קשה, וההצלחות שוב יבואו. הגדוד יחזור לעצמו, תוך תהליך מסודר של חניכה ולמידה מטעויות".

 

רס"ן במיל' יוסי לוי, שכיהן עד לשנים האחרונות כמ"פ בגדוד, משוכנע אף הוא שהמשבר האחרון רק יחזק את הגדוד: "הגדוד הזה קיים 20 שנים והוא מעולם לא פחד מביקורת, והוא יודע להיבנות ממנה. היה עליהום סביב הגדוד אבל אנשים יודעים שבגדוד לומדים, והראייה לכך היא שאחת הנשים שהיו בתחנה בצומת גבעת אסף אמרה שהחיילים הגנו עליה בגופה. יש לגדוד הישגים אדירים, ובעבר, בגזרת ג'נין, המח"ט דאז רסאן עליאן לא היה נותן משימות ליחידות מובחרות, רק ללוחמי נצח".

 

"אירועים קשים כאלה מעצימים את הגדוד, מעלים את המוטיבציה שגם ככה היא גבוהה בנצח יותר מאשר בגולני. יש בגדוד הזה הכי הרבה חיילים בודדים, חסרי עורף משפחתי שעזבו משפחות חרדיות כדי לתרום. יש 13 אלף בוגרים בעמותת נצח יהודה והגדוד הוכיח עצמו גם כאשר נשלח לגזרות אחרות כמו בגבול עזה, באיזור טול כרם וברמת הגולן".

פעילות לוחמי צה
לוחמי נצח יהודה

לוי ביקר את לוחמי הגדוד בשבועיים האחרונים, ותיאר כי "הייתי בטוח שאראה אותם מרוסקים אבל הם נראו ההיפך מזה. המוטיבציה שלהם רק עלתה, הם הרבה יותר חדים, מבצעיים וערכיים והפלוגה המסייעת של הגדוד בה נפלו שני הלוחמים בגבעת אסף, מאחה את הקרעים שנוצרו. הנושא החרדי הוא לא פקטור כאן כי מדובר בלוחמים מצטיינים מהשורה הראשונה".

 

בחטיבה המרחבית בנימין המשיכו לתת משימות מורכבות ללוחמי הגדוד גם בימים ובשבועות האחרונים, מתוך ביטחון בפלוגות והרצון לאפשר ללוחמים ולמפקדים להתגבר על המשבר. בחטיבת כפיר אליה משתייך הגדוד לא ממהרים לנקוט בצעדים אישיים נגד קצינים בגדוד או להעביר את היחידה לגזרה שקטה יותר, ככל הנראה מתוך התפיסה שזעזועים מעין אלה עלולים להחמיר יותר את המצב.

 

"אסור שהגדודים האלה יישארו באותה גזרה"

סא"ל (מיל') סגל פיקד על נצח יהודה בימים בהם הגדוד היה אחראי באופן קבוע על גזרה יחסית שקטה בצפון מערב השומרון, עמק מבוא דותן, בסמוך לעיירה קאבטיה הנושקת לג'נין. באוגדת איו"ש העדיפו באותן שנים להשאיר את הגדוד באותה גזרה, ממספר סיבות: התמקצעות על הגזרה ע"י אותו הגדוד, (בדומה לתפיסת ההפעלה השגויה בזמנו על גדודי כפיר בגדה, תשתיות מוכנות לשירות מנותק מחיילות ופעילות בגזרה ללא מאחזים שעלולים להתפנות, לאור העובדה שרבים מחיילי הגדוד שייכים לזרם הדתי לאומי או החרדי לאומי.

פעילות לוחמי צה
לוחמים מגדוד נצח יהודה באזור רמאללה
 

ללוחמים ולמפקדים בגדוד נמאסה גישה זו בשלב מסוים, ובדיון שנערך עם בכירים באוגדת איו"ש באותה התקופה הם טענו לשחיקה מתמדת בקרב החיילים. באוגדה הסכימו להעבירם לגזרות אחרות, אך מאז נראה שהגזרה המרכזית שהגדוד תופס היא בעיקר במרחב הצפון מזרחי של רמאללה, בין בית אל לעפרה. בגזרה זו, כמו במבוא דותן, זכה הגדוד בשנים האחרונות לשבחים מצד בכירים בצה"ל על הישגים מבצעיים רבים, קטף פרסי הצטיינות כולל מהרמטכ"ל, רשם סכולי פיגועים, חיסולי מחבלים ואף עמד במבחן לא פשוט לפני כשנתיים: השתתפות במעטפת החיצונית של אבטחת פינוי עמונה, ללא אירועים חריגים.

 

"אסור שהגדודים האלה יישארו באותה גזרה קבועה, זה לא טוב ויוצר שאננות שתגרום לתקלות", מזהיר סגל, "גם להעביר גדוד לכביכול גזרה "משעממת" זה לא פיתרון. ראיתי זאת גם בתפקידי האחרון בצבא, בו עסקתי בגדודים המעורבים החדשים (שבהם לרוב הגזרה היא קבועה, י"ז). על הצבא להשקיע יותר בתשתיות כדי להעביר את נצח יהודה לגזרות נוספות, בתנאים שיאפשרו שירות ללא מגע עם חיילות, גם אם זה יעלה יותר כסף. כנ"ל הדבר לגדודים המעורבים להם נדרשות תשתיות מופרדות ללוחמות. לא יכול להיות שלנצח יהודה יהיו רק שתי גזרות ושיעשו פינג פונג בניהם".

 

סגל קורא לצה"ל להמשיך לעודד גיוס של חרדים "אמיתיים" לנצח יהודה, ולא רק דתיים "מחוזקים" שמחפשים תנאי שירות שמרניים: "חרדל"ניקים לא צריכים להיות הרוב בגדוד הזה או המהות כי אחרת זה היה ברמת שכרו בהפסדו. הייתה התקדמות בנושא מאז שאני הייתי המג"ד אך צריכים להמשיך לפעול. גם אם יש כיום 70% חרדים בגדוד זה לא מספיק, וצריך שיהיו 90%".

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים