שתף קטע נבחר

ילדכם המציא המצאה? נסו לרשום אותה כפטנט

במהלך ההיסטוריה המציאו ילדים המצאות שונות, חלקן מהפכניות, שזכו להירשם כפטנט. חושבים שיש לכם בבית ממציא קטן שכדאי למנף את הרעיון שלו? התחילו לחשוב מחוץ לקופסה

האם ילדים קטנים יכולים להיות ממציאים גדולים? החודש חל יום הולדתו של בנג'מין פרנקלין, אחד האבות המייסדים של האומה האמריקאית, שהיה איש אשכולות, ובין היתר, ממציא נודע, שאת המצאתו הראשונה, סנפירי שחייה לידיים, המציא בהיותו בן 11 בלבד.

 

בזכות בנג'מין הילד מציינים בכל שנה ביום הולדתו גם את יום הילדים הממציאים (Kid Inventors’ Day), יום שנועד לשבח ולקדם את ההישגים והדמיון של ילדים ממציאים ולשמש להם השראה להיות יצירתיים.

 

חשיבה (צילום: shutterstock)
חושבים יצירתי(צילום: shutterstock)

אין פלא כי דווקא ילדים, הידועים בכושר היצירתיות שלהם ובדמיונם המפותח, הם בעלי פוטנציאל גבוה במיוחד להיות ממציאים של המצאות. ואכן, במהלך ההיסטוריה, המציאו ילדים המצאות שונות, חלקן מהפכניות אשר זכו אף להירשם כפטנט.

 

כך למשל, לפני יותר מחמישים שנה, ילד בשם רוברט פאץ', בן שש בלבד, עיצב משאית צעצוע תוך כדי משחק. אביו זיהה אלמנטים ייחודיים מספיק בעיצוב של בנו על מנת לזכות את בנו בפטנט. פאץ' היה לממציא הצעיר ביותר בעולם, כאשר בשנת 1963 נרשם על שמו פטנט הנוגע למשאית צעצוע.

 

קראו עוד:

שי לי שינדלר: "למדתי לא לשפוט אף אמא"

10 משפטים שיעודדו את הילדים

זו ההשפעה של פורטנייט על הילדים שלכם

 

המצאות ילדים ותיקות נוספות, רובן הומצאו במהלך המאה הקודמת, כוללות, בין השאר, מכשיר טלוויזיה, טרמפולינה, ארטיק, מסטיק, דף זוהר בחושך ועוד.

 

אחת ההמצאות שהביאה לשינוי מהפכני בעולם הייתה המצאת "כתב הברייל". לואיס ברייל, אשר איבד את ראייתו בגיל צעיר, המציא בגיל 15 את "כתב הברייל", המשמש מאז ועד היום כבדי ראייה ועיוורים ברחבי העולם, ומעניק להם את האפשרות לקרוא ולכתוב.

 

כתב ברייל (צילום: shuttrtstock)
כתב ברייל(צילום: shuttrtstock)

דוגמה עדכנית וחדשה יותר להמצאות ילדים היא המצאתה של מריסה סטרנג, ילדה אמריקאית בת תשע, אשר המציאה מכשיר לייבוש כלבים ורשמה עליו פטנט בשנת 2013. עוד דוגמא היא קבוצה של שישה נערים ונערות אמריקאים, בגילאי 12-11, שהמציאו מכשיר ידני (מעין פרותזה), המאפשר לילדים חסרי אצבעות לאחוז בעיפרון ולכתוב, והגישו עליו בקשה לרישום פטנט בשנת 2012.

 

חידושים והמצאות

מדינת ישראל, המוכרת כאומת ה"סטארט-אפ", ומאופיינת בסביבה יזמית ובחדשנות, יכולה להיות כר פורה לילדים ממציאים מובילים בעולם. ואכן, אין בישראל מגבלת גיל להמצאת המצאות וכל אדם - קטין כבגיר - יכול להיות ממציא.

 

אם ילדכם המציא המצאה, ניתן לנסות לרשום אותה כפטנט. בשלב הראשון אתם צריכים לבדוק אם המציאו את ההמצאה כבר קודם ורשמו אותה כפטנט. במידה ולא, יכול מאוד להיות שיש לכם מתחת לאף ממציא קטן שכדאי למנף את הרעיון שלו.

 

בכל שלב ניתן לפנות לרשות הפטנטים בישראל לצורך קבלת מידע והכוונה. בישראל, הגשת בקשה לרישום פטנט וקבלת הפטנט, כמו גם ביצוע עסקאות הקשורות בפטנט (למשל העברתו לאחר), יצריכו לכל הפחות את הסכמת הורי הקטין, ולעיתים עשויים להידרש מהממציא ומהוריו פעולות נוספות.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

העולם המודרני מבוסס רבות על פיתוחים, חידושים, המצאות, ופטנטים. אנו חיים בעידן בו המגמה החברתית היא להרחיב את הפעילות העצמית של ילדים וקטינים - יותר ויותר ילדים זוכים לעצמאות ולחופש בתחומי חיים שונים.

 

אין זה חריג בעולמנו כי ילדים ימציאו המצאות, יקימו עסקים ויקבלו החלטות על עצמם - קיימות דוגמאות רבות לכך גם כאן בישראל.

 

דווקא בעולמנו היום יש להמשיך בחשיבה מתמדת באשר לאופן בו יש להמשיך ולקדם את היצירתיות של ילדים ואת החשיבה מחוץ לקופסה, גם בין היתר, בקשר עם עולם הפטנטים.

 

הכותבת היא שותפה במשרד "גילת ברקת" מקבוצת "ריינהולד כהן" העוסקת בקניין רוחני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לעודד חשיבה מתמדת
צילום: shutterstock
מומלצים