שתף קטע נבחר

דיווח: "12 איראנים נהרגו בתקיפת צה"ל בסוריה"

נחשף עומק הפגיעה במשמרות המהפכה, בתקיפה הנרחבת של חיל האוויר בדמשק: לפי גוף אופוזיציה סורי, 21 איש נהרגו בתקיפה, בהם 15 זרים ולפחות 12 איראנים. אתמול: גרמניה אסרה על פעילות חברת התעופה "מהאן אייר", שמטוס שלה שב על עקבותיו לאחר התקיפה הראשונה שיוחסה לישראל

 

תיעוד של תקיפת צה
התקיפה בסוריה(צילום: EPA)

נחשפים מספרי ההרוגים האיראנים בתקיפה הנרחבת ישראל בסוריה, שתוארה בדיווחים שונים כתקיפה הגדולה ביותר באזור דמשק: מרכז המעקב הסורי, גוף אופוזיציה סורי, דיווח כי בתקיפת ישראל אתמול בלילה נהרגו לפחות 21 בני אדם, בהם 15 אזרחים זרים. מתוכם, לפחות 12 הם אנשי משמרות המהפכה האיראניים.

 

מצה"ל נמסר אתמול כי בסוריה "הותקפו אתרי מודיעין, אחסון אמצעי לחימה ובסיס מודיעין. תקפנו אתר משמעותי לאחסון אמצעי לחימה בסמוך לחלקים האזרחיים של נמל התעופה בדמשק. זו תקיפה נרחבת שנגרמו בה פיצוצי משנה. לפני ובמהלך התקיפה הזהרנו את הסורים מלבצע ירי נ"מ, ולמרות זאת בוצע ירי נ"מ נרחב של עשרות טילים לעבר מטוסינו. התקיפה שלנו בוצעה בשלושה גלי תקיפה על בסיס מודיעין שנאסף זה תקופה".

 

בצבא אמרו כי "חלק מהיעדים שתקפנו היו גם בתוך מחנות של הצבא הסורי, שבתוכם יש את הפעילות האיראנית. תקפנו גם את מתקן השיחלוף האיראני בנמל התעופה בדמשק. פעלנו בתיאום מול הרוסים לפי המנגנון המקובל. אנו נערכים לכל האפשרויות ומתוגברים גם בהגנה וגם בהתקפה".

 

אתמול בבוקר דיווח משרד ההגנה הרוסי כי בתקיפות חיל האוויר נהרגו ארבעה חיילים סורים - אך כעת מתבר שבין ההרוגים ככל הנראה גם איראנים רבים. על פי ההודעה הרוסית הרשמית, מערכת ההגנה האווירית הסורית השמידה 30 טילי שיוט ופצצות של חיל האוויר, אולם נגרם נזק לתשתית בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק. "מ-1:11 עד 1:59 ערך צה"ל שלוש תקיפות ממערב, מדרום מערב ומדרום", נמסר.

 

התקיפה התרחשה לאחר ירי טיל איראני שיורט באזור החרמון, בעקבות תקיפה אחרת שיוחסה לישראל. לאחר תקיפה זו מטוס חברת התעופה האיראנית "מהאן אייר" שב על עקבותיו ולא נחת בדמשק. אתמול הרשויות בגרמניה החליטו לאסור את נחיתת מטוסי "מהאן אייר" במדינה והסבירו זאת בין היתר עקב מעורבות החברה האיראנית בסוריה.

 

במקביל, אתר החרמון נפתח הבוקר לאחר שהיה סגור במשך יממה בעקבות המתיחות הביטחונית באזור. בחרמון דיווחו כי כבר ב-6:00 בבוקר המתינו רבים בכניסה לאתר. במפלס התחתון נמדדה מעלה אחת.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר אתמול במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו כי "ביום שני שוגר טיל מסוריה לישראל. תקפנו בחזרה בסוריה מטרות איראניות וישראל תמשיך לפעול למען ביטחונה".

 

ראש הממשלה הוסיף כי "שום מדינה לא צריכה לעמוד ולשתוק כשהיא תחת מתקפה, נמשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי להגן על אנשינו". במקביל קרא האו"ם לסוריה וישראל לנהוג באיפוק מקסימלי כדי למנוע הסלמה.

 

בצה"ל אמרו אתמול בהמשך לתקיפת חיל האוויר באזור דמשק כי "סוריה שילמה מחיר יקר לאחר שנוצלה על ידי האיראנים והסכימה לפעילותם בשטחה". בתדרוך שהעביר לכתבים התייחס דובר צה"ל לירי לעבר צפון הארץ ביום שני, ואמר כי "הוא היה יכול לפגוע באזרחים ובוצע על ידי כוח איראני מאזור דמשק - מתוך שטח שהובטח לנו שהאיראנים לא יפעלו ממנו, עשרות ק"מ מהגבול".

 

לדברי צה"ל, "זה היה טיל איראני מייצור איראני לטווח בינוני, שנורה על ידי איראנים. זו הייתה החלטה עקרונית שהתקבלה כבר לפני זמן מה על ידי האיראנים, זה היה ניסיון איראני לתקוף את ישראל". בצה"ל הוסיפו: "הלילה הזה מראה את הסיכון שלוקח המשטר הסורי בכך שהוא מאפשר את התבססות האיראנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים