שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני שוב מבקר את הלכת המזונות של העליון

אב ביקש להפחית את המזונות על רקע אחריות הורית משותפת. אבל הדיינים קבעו כי הקצנת מגמת השוויון תוביל לפגיעה בצורכי ילדים ואימהות

בית הדין הרבני בבאר שבע דחה לאחרונה בקשה של אב לשני ילדים קטינים, שתבע הפחתת מזונות בהתבסס על הלכת המזונות של העליון לגבי אחריות הורית משותפת. הדיינים קראו "לחזור אל דרכם של בתי הדין הרבניים מאז ומעולם ולפסוק כי החיוב שיוטל על האב יהיה סביר ומידתי".

 

ההורים התגרשו ב-2014 ובהסכם נקבע כי המזונות יעמדו על 1,900 שקל לכל ילד. עוד הוסכם כי משמורת הילדים תהיה בידי אמם ולאב נקבעו זמני שהות. מאוחר יותר הגיעו הצדדים להסכמה בבית המשפט למשפחה שלפיה האחריות ההורית תהיה משותפת. בפברואר 2017 פנה האב לבית הדין הרבני בתביעה לביטול המזונות ונדחה.

 

בהמשך הגיש האב תביעה להפחתת המזונות. הוא טען לשינוי נסיבות והסביר כי עם ההסכמה לאחריות הורית משותפת קטנו זמני השהות של הילדים אצל אמם. בהסתמך על הלכת בית המשפט העליון החדשה הוא טען כי במצב שבו האחריות ההורית משותפת אין להפלות בין האב ואם, מאחר ששני הצדדים נושאים בנטל שווה של גידול הילדים. הוא הוסיף שבזמן הגירושים עבד הן כשכיר והן כעצמאי וכיום הפחית את היקף עבודתו לחצי משרה בשל סיבות בריאותיות.

 

לדבריו, בזמן אישור הסכם הגירושים האם שכרה דירה וכיום היא גרה בבית אביה כך שיש לבטל את רכיב המדור במזונות. בסיכומו של דבר הוא ביקש להפחית את המזונות לסך של 1,000 שקל לשני הילדים יחד.

 

האם השיבה כי נאלצה לעבור לגור בבית אביה מאחר שבעלה לשעבר לא משלם מזונות. לטענתה, הוא זה שבחר להפחית את היקף משרתו ואין לכך סיבה רפואית מוצדקת. היא ציינה שהילדים נמצאים יותר אצלה מאשר אצלו וכי האב "פורק מעליו כל עול הנוגע לגידול הילדים".

 

נאנקת תחת העול

הדיינים - הרב אליהו אריאל אדרי, הרב אבידן משה שפנייר והרב אברהם הרוש - התרשמו שהנטל המרכזי של גידול הילדים נופל על האם. הם כתבו כי בשל אי תשלום המזונות היא והילדים נאלצים לגור עם סב זקן ועם אחיה של האם, "בתנאים קשים ללא כל פרטיות המתבקשת לטובת הילדים".

 

עוד נקבע כי התיק הרפואי של האב כולל המלצה לעבודה בחצי משרה שתוקפה לשלושה חודשים בלבד - המלצה זמנית שאינה מלמדת דבר על העבר או ההווה. הם קבעו ששכרו ירד בשנים האחרונות בכ-20% בלבד וניכר כי הוא לא אמר אמת בהקשר זה.

 

צוין הסכם הגירושין קבע שמעבר לתשלום המזונות יישא האב במחצית מתשלום חוגים לכל אחד מהילדים, מחצית מעלות קייטנה ומחצית מהטיפולים הרפואיים שאינם מכוסים בסל הבריאות. בפועל האב לא נושא במחציות אלה. לדבריהם, לנוכח ההפחתה המינורית בהכנסות האב יש להשאיר את דמי המזונות על כנם אך לבטל את חיובו במחציות.

 

בסיום הדברים כתבו הדיינים כי בעוד האב חוזר על הלכת העליון החדשה ומעלה טענות בשם השוויון והצדק, ילדיו נאלצו לעקור מדירתם השכורה ולאבד את צרכיהם הבסיסיים כשאמם נאנקת תחת עול הקיום. "חיוב מזונות שיקצין אל העבר השני, ויבטל לחלוטין את חיוב האב במזונות כאשר המשמורת משותפת, יוביל ילדים ואימהות לחרפת רעב", סיכמו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אילוסטרציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים