שתף קטע נבחר

הטעויות הגדולות בעיצוב חדר התינוק

משתמשים בצבעים וחפצי נוי שאינם מתאימים, מעצבים בצורה לא פונקציונלית ומשאירים שקעי חשמל חשופים. קיבצנו את שבע הטעויות שהורים עושים בעיצוב חדרי תינוקות - ואיך אפשר להימנע מהן

עיצוב חדר התינוק יכול להיות התגשמות חלום של כל הורה, החל מבחירת הצבע לקירות, קניית המיטה המיועדת וכלה במיקום ואבזור שידת ההחתלה. המחשבה שמנחה הורים רבים היא שבחדר צריכה לשרור אווירה שלווה ורגועה בה התינוק יוכל לישון, לאגור כוחות ליום החדש ולשחק בנוחות ובבטיחות, אבל הם לא תמיד יודעים כיצד לייצר סביבה כזו.

 

בשנים האחרונות יותר ויותר הורים מבינים שעיצוב חדרי ילדים ובעיקר חדרי תינוקות תורמים להתפתחות הילד, אך כאשר החדר אינו מותאם לרך הנולד, הדבר אף עלול להזיק. רבים מהם מוטרדים משאלות כמו: כמה צבע צריך להכניס לחדר הילדים? האם הוא עמוס מדי? איפה נמקם את המיטה והרהיטים? והאם החדר מעוצב באופן בטיחותי?

 

עיצוב חדרי תינוקות (צילום: יאנה דודלר)
העדיפו חומרים טבעיים(צילום: יאנה דודלר)

לפניכם רשימת הטעויות הנפוצות ביותר שהורים עושים בעיצוב החדר לרך הנולד והדרכים לתקן אותן:

 

1. חוסר תשומת לב לתקנים

הורים רבים אינם בודקים בעת הקניה אם למוצרים שרכשו יש אישור ממשרד התקנים, שמהווה אינדיקציה חשובה לאיכותם ובטיחותם של המוצרים.

 

לדוגמה, חשוב לשים לב אם המוצרים כוללים צבעים רעילים - הן לקירות והן הצבעים של הריהוט, ובעיקר במיטת התינוק ובשידת ההחתלה.

 

לכן, יש לרכוש רהיטים מחברות מוכרות, שמקפידות על התקנים. בנוסף, יש להשתמש בחומרים טבעיים ככל האפשר עבור מצעי התינוק, ווילונות, שטיחים ואפילו צעצועים. דוגמה לחומרים טבעיים: כותנה, משי, פשתן ועץ.

 

קראו עוד:

ילדכם המציא המצאה? נסו לרשום אותה כפטנט

שי לי שינדלר: "למדתי לא לשפוט אף אמא"

"לא רוצה להיות אמא לביאה ולוחמת"

 

2. עיצוב החדר באופן לא פונקציונלי

ברגע שכל דבר במקומו והכל בהישג יד - לא נצטרך להסיט מבט לרגע מהתינוק. לדוגמה, שידת ההחתלה מהווה את מרכז הטיפול בתינוק. יש להקפיד שהיא מכילה מספיק מגירות אחסון ויש בה מקום להחלפה, לטיפול בתינוק ולהנחת המוצרים הנדרשים, כמו טיטולים, משחות ומגבונים.

 

בנוסף יש להקפיד לבחור ריהוט ללא פינות חדות ובבואכם לבחור ריהוט נסו לבחור מגירות עם טריקה שקטה על מנת לא להבהיל או להעיר את התינוק כשהוא ישן.

עיצוב חדרי תינוקות (צילום: יאנה דודלר)
לכל דבר צריך להיות מקום זמין ונוח(צילום: יאנה דודלר)

 

3. חלל עמוס ומדפים מסוכנים

יש לתכנן את העמדת הריהוט בחדר כך שלא יעמיס על החלל ולהקפיד שלא יחסום כניסה ויציאה נוחה מהחדר. בנוסף, אין להתקין חפצים מעל מיטת התינוק, כמו ספרים כבדים או חפצים שעלולים ליפול וחלילה לפגוע בו.

 

4. שימוש בצבעים וחפצי נוי לא מתאימים

הכניסו צבע לחדר התינוק, העזו. בדרך כלל, צבעים בהירים בחדר יעניקו תחושת שלווה ורוגע. עם זאת, חשוב להכניס תמונות והדפסים שיגרמו לגירוי מוחו של התינוק. השתמשו בחפצים, הם גם מגרים את המוח של התינוק וגם תורמים לתינוק הנהנה להשתעשע ולדבר עם הדמויות שמוצגות לו.

 

יחד עם זאת, חשוב להקפיד לעצב את החדר עם מוטיבים מרגיעים כמו בעלי חיים רגועים ונעימים. לעולם לא נשים תמונות של חיות פראיות או טורפים שיכולים להפחיד את התינוק וצורות גאומטריות חדות שעשויות לגרום לו לאי שקט.

עיצוב חדרי תינוקות (צילום: יאנה דודלר)
עיצוב עם מוטיבים מרגיעים(צילום: יאנה דודלר)
 

 

5. מיקום המיטה

רצוי למקם את מיטת התינוק רחוק ככל האפשר מהדלת, ועדיף לא הישר מול הדלת. המיקום אידיאלי של העריסה הוא עם הראש אל הקיר, כך שאורך המיטה הוא ניצב לקיר. רצוי לא למקם את העריסה באמצע החדר ולא מתחת לחלון משום שייתכן ותיכנס רוח או אור שיפריעו לתינוק.

 

עדיף לצמצם ככל הניתן מכשירים חשמליים בחדר ולהרחיקם מהעריסה על מנת לצמצם קרינה אלקטרומגנטית. כאשר חדר התינוק הוא בממ"ד, יש צורך לאוורר אותו תמידית ולהרחיק מהחדר מוצרי חשמל הפולטים קרינה, מכיוון שהממ"ד בנוי מחומרים מבודדים ומגבירי קרינה.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

6. שימוש בתאורה לא נכונה

להורים רבים חשוב שחדר התינוק יהיה מואר, אולם כדאי לדאוג לתאורה נכונה שתתאים לכל שעות היום והלילה. עדיף תמיד לבחור תאורה "רכה" ולא מסנוורת.

 

בנוסף, חשוב לבחור גוף תאורה איכותי ולדאוג שהתקנתו תתבצע על ידי איש מקצוע. יש לשקול תאורה משנית בחדר, כמו מנורת לילה קטנה, מאשר תאורה כללית, לצורך טיפול בתינוק באווירה רגועה יותר בזמן הנקה או החתלה.

 

7. השארת שקעי חשמל חשופים

החל מהגיל בו התינוק מתחיל להיעמד ולנוע בחדר או במידה ושידת ההחתלה קרובה לשקעי חשמל, השארת שקעים חשופים מסוכנת ביותר לתינוק.

 

מומלץ לרכוש מכסים לשקעים שנמצאים בחדר. המכסה לא פוגע בפעילות המוצר והם מכסים לחלוטין את השקע החשוף.

 

הילה אלטר היא מעצבת פנים והום סטייליסטית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאנה דודלר
שימו לב לבטיחות בחדר
צילום: יאנה דודלר
מומלצים