שתף קטע נבחר

שניים הורשעו בגרימת מותה של אישה בקריסת מתקן תאורה בחתונה

בית המשפט קבע כי המנהדס שאישר את המתקן ומנהל התאורה באולם "עדיה" ביבנה גרמו למותה של אביבה חיון ולפציעתם של 17 נוספים. נאשם נוסף בתקרית זוכה: "פועל פשוט שקיבל הנחיות"

בית משפט השלום ברחובות הרשיע היום (שלישי) את המהנדס ומנהל התאורה שהיו אחראים לקריסת מתקן התאורה באולם האירועים "עדיה" ביבנה שבעקבותיה נהרגה אביבה חיון בת ה-54 ביוני 2015.

 

השופטת אפרת פינק קבעה כי יש להרשיע את המהנדס, עתניאל מדר, בעבירות של גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה ברשלנות. בנוסף קבעה השופטת כי יש להרשיע את מנהל התאורה אורן זרוג באותן העבירות.

 

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

הורשע בגרימת מוות ברשלנות. המהנדס עתניאל מדר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הורשע בגרימת מוות ברשלנות. המהנדס עתניאל מדר(צילום: מוטי קמחי)

מנהל התאורה אורן זרוג (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
מנהל התאורה אורן זרוג(צילום: יאיר שגיא)

בנוסף השופטת זיכתה את ניסן ברנס, ששימש בין השאר כמסגר באולם, אף שגם הוא היה חסר הכשרה או השכלה מתאימה. על פי החלטת השופטת: "הוכח כי ברנס היה פועל פשוט שקיבל הנחיות מאחרים". שני בעלי האולם, עובדיה כהן ויגאל עקליאן, הורשעו במסגרת עסקת טיעון עם הפרקליטות.

 

לפי כתב האישום, כהן שימש גם בעלי חברת התאורה האמונה על מתן השירותים לאולם. זרוג שימש שותף בחברה ומונה לאחראי התאורה באולם, זאת על אף שהיה חסר הכשרה או השכלה הנדסית. ניסן ברנס, שזוכה במשפט, שימש בין השאר מסגר באולם, אף שגם הוא היה חסר הכשרה או השכלה מתאימה ועתניאל מדר, הוא מהנדס הקונסטרוקציה.

 

במהלך אוגוסט 2014 הותקנו מרבית גופי התאורה באולם, אולם הצעת המחיר לגוף התאורה המרכזי נדחתה על ידי הבעלים. כשמועד פתיחת האולם התקרב, ועדיין לא היה גוף תאורה מרכזי באולם, הציע זרוג לכהן ועקליאן שהוא יתכנן גוף על סמך סרטון וידאו שראה ביוטיוב, אף שלא הייתה לו הכשרה בתחום. הבעלים הסכימו, ולשם ההתקנה בתקרת האולם גייס זרוג את ברנס.

 

 

בכתב האישום נטען שגוף התאורה הותקן כשהוא לוקה בכשלים רבים וללא מנגנון אבטחה למניעת צניחתו במקרה של כשל.

 

בנובמבר 2014 הוזמן המהנדס מדר לבדיקת גופי התאורה באולם ואישר אותם. על פי כתב האישום, הוא לא ביקש פרטים חיוניים על הגוף המרכזי, לא ביצע בדיקה מעמיקה ולא הבהיר לנאשמים שהוא אינו מוסמך לתת אישור. לאחר שקצין הרישוי סירב לקבל את האישור שניתן, בשל העובדה שהיה מדובר במסמך לקוני בכתב יד, הוכן מטעמו של מדר אישור מודפס.

 

במהלך החקירה התברר שלגוף התאורה שקרס חוברו שני מנועים אשר לא מתאימים לפעולה הנדרשת, בין השאר משום שלא היה בהם בלם משני. עוד התברר כי הכבלים שעליהם היה תלוי לא מתאימים לתקן הישראלי. זרוג, נטען, לא ביצע שקילה של גוף התאורה או ביצע חישוב לגבי חוזק הכבלים הנדרש.

 

750 איש נכחו בחתונה ביבנה שבה קרס מתקן התאורה. מעט לאחר השעה חצות התנתק גוף מנורה גדול שהיה תלוי בתקרת האולם, והרג את חיון. צוותי מד"א שהגיעו למקום קבעו את מותה ופינו לבית החולים 21 בני אדם, בהם ארבעה במצב בינוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים