שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: העבודות על גשר יהודית בת"א יתקיימו בשבת

חרף התנגדותו של שר התחבורה, החל מסוף השבוע הקרוב ולמשך שישה סופי שבוע יחלו העבודות להקמת הגשר שצפוי לחבר את מזרח ומערב העיר. ראש העיר חולדאי: "חבל שפרויקט חשוב עוכב בגלל סיבות פוליטיות". משרד התחבורה: "העקרונות שנקבעו על ידי השר כץ נשמרו במלואן"

אחרי התנגדות שר התחבורה ישראל כץ שבעקבותיה עתרה עיריית תל אביב-יפו לבג"ץ בנוגע לעבודות להקמת גשר יהודית - שצפוי לחבר את מזרח העיר למערבה - בית המשפט קיבל היום (שלישי) את עמדת העירייה והורה על המשך העבודות החל מסוף השבוע הקרוב מכניסת השבת ועד צאתה.

 

עבודות הקמה של גשר יהודית בתל אביב (צילום: איתי שיקמן)
עבודות ההקמה של גשר יהודית(צילום: איתי שיקמן)
 

עבודות הקמה של גשר יהודית בתל אביב (צילום: איתי שיקמן)
עבודות ההקמה של גשר יהודית בתל אביב(צילום: איתי שיקמן)

גשר יהודית בתל אביב ()
גשר יהודית בתל אביב. הדמיה

גורמים האמונים על ביצוע העבודות להקמת הגשר, הסבירו ל-ynet כי אין שינויים בתוכניות ההנדסיות, כך שנתיבי איילון צפויים להיחסם לתנועה בכל שלב לכיוון אחד בלבד: צפון או דרום. העבודות יחלו ביום שישי הקרוב לקראת השעה 18:00 בערב ויימשכו כ-24 שעות. הנתיבים ייחסמו לכיוון צפון. התנועה באיילון דרום תתאפשר כרגיל, כמו גם התנועה באיילון צפון ממחלף השלום ואילך. 

 

העבודות על הגשר אמנם כבר החלו, אך הקטע שאמור לעבור מעל נתיבי איילון טרם בוצע בשל העובדה שהצעד יוביל לחסימת הכביש - באופן מלא או חלקי. בעקבות זאת, דרשו בעיריית תל אביב לבצע את העבודות בסופי שבוע, שכן באמצע השבוע הכביש עמוס דבר שהיה עלול ליצור שיבושי תנועה קשים בכל גוש דן.

 

ואולם, השר ישראל כץ התנגד לביצוע העבודות בשבת ואחרי חודשים של עיכובים העמיד תנאים נוספים בהן הנחייה לכך שעבודות הנפת הגשר תעשה במקביל עם עבודות החשמול של רכבת ישראל בתחנת רכבת השלום.

 

במהלך העבודות, יונפו 6 קורות פלדה מאסיביות, שמשקלן הכולל מעל 1000 טון שמהוות את בסיס הגשר. מדובר במבצע מורכב הנדסית ובטיחותית, המתבצע בעורק התחבורה המרכזי והעמוס בישראל, ולכן היתה דרישה שהעבודות יבוצעו בשבת. במקביל, הנפיק משרד העבודה והרווחה אישורי עבודה מיוחדים למספר עובדים שיעבדו במסגרת הפרוייקט.

 

בעקבות קבלת העתירה, אמר ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי: "כפי שחזרתי ואמרתי - גשר יהודית קום יקום. שר התחבורה נאלץ לרדת מהעץ, לחזור בו ולהורות על המשך העבודות. חבל שפרויקט כה חשוב לציבור עוכב בגלל סיבות פוליטיות".

 

הקמת גשר יהודית-ביצרון הינה חלק ממדיניות עיריית תל אביב-יפו לחיזוק המארג העירוני בין חלקי העיר השונים ועידוד הליכה ברגל והשימוש באופניים ככלי רכיבה יום-יומי.  

 

הגשר, המתוכנן עבור הולכי רגל ורוכבי אופניים (ללא תחבורה ממונעת), יחבר כאמור את מזרח העיר למערבה, יעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים, יאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכז תל אביב, ויסייע להפחתת מס' כלי הרכב בתוך גוש דן - לרווחת כלל תושבי המטרופולין.

 

ממשרד התחבורה נמסר כי "בניגוד להודעה שפורסמה על ידי עיריית תל אביב. בג"ץ קיבל את עמדת משרד התחבורה בכל הנוגע להקמת גשר יהודית וכל העקרונות שנקבעו על ידי שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ נשמרו במלואן.

 

"בניגוד להודעת ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שלושת העקרונות שנקבעו על ידי השר כץ יושמו באופן מלא: דחייה של חצי שנה בביצוע העבודות, ביטול התוכנית לחסימה נפרדת להקמת הגשר וביצוע העבודות להקמת גשר יהודית במועדי העבודות לחשמול קו הרכבת ירושלים-תל אביב".

 

יצוין כי בעבר אמר שר התחבורה כץ כי "ההודעה על העבודות בשבת מקוממת ומיותרת" והורה לנתיבי איילון להקפיא לאלתר את העבודות ולהגיש לו תוכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל בשעות הלילה המאוחרות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
העבודות על גשר יהודית
צילום: איתי שיקמן
מומלצים