שתף קטע נבחר

יוזמת חרדים: מחאה המונית בשבת במקביל לעבודות בגשר יהודית

מיום שישי ב-17:00 נתיבי איילון צפון עד מחלף השלום ייסגרו ככל הנראה ל-24 שעות. "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" הודיעה על הכוונה למחות נגד העבודות להקמת הגשר ביום המנוחה: "השבת תירמס בריש גלי"

 

עבודות הקמה של גשר יהודית בתל אביב (צילום: איתי שיקמן)
עבודות ההקמה של גשר יהודית בתל אביב(צילום: איתי שיקמן)

הפגנת ענק של חרדים בלב תל-אביב? "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" יוזמת מחאה המונית בעקבות העבודות לבניית גשר יהודית, המתוכננות לסוף השבוע. במסגרת המחאה ייצאו תושבים שומרי שבת מבתיהם כדי "להביע את זעקתם" נגד "רמיסת השבת בריש גלי".

 

הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר הוועדה שמייצג את מנהיגי הציבור החרדי במאבק על השבת, הודיע הבוקר (יום ד') כי אם העבודות להקמת הגשר להולכי רגל אכן יתקיימו - הוא ימליץ לרבנים הבכירים לצאת למחאת הענק ולקרוא לכל תושבי תל אביב המתנגדים להן להשתתף בה.

 

בש"ס וביהדות התורה הסתפקו אתמול בגינוי ההחלטה להקים את הגשר בסוף שבוע זה. מי שמנסה להחריף את עוצמת המחאה הוא עיתון "המודיע", אחד המשפיעים על הפוליטיקאים, שבשנים האחרונות הוביל את מאבקי השבת של החרדים. ב-2017 זה נגמר בפרישת יעקב ליצמן מהממשלה בעקבות עבודות תשתית שקיימה רכבת ישראל ביום המנוחה.

 

 

כעת מעניק העיתון במה ליוזמת ההפגנה של ועדת הרבנים למען קדושת השבת, ומביא את דברי המזכיר גולדקנופף, שאמר: "אנו ממתינים לראות כיצד ייפול דבר בשאלה מי מנהל את המדינה - האם הממשלה באמצעות משרד התחבורה או השלטון המקומי העושה דין לעצמו".

 

לדבריו, "אם אכן יתאמת החשש וייערכו חס וחלילה עבודות בגשר יהודית בשבת, נעלה הצעה על שולחנם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שכל תושבי תל אביב שומרי השבת ייקראו לצאת למחות בשבת ולהביע את זעקתם ומחאתם במחאה המונית ציבורית הזועקת נגד רמיסת השבת בריש גלי על ידי ראש עיר יהודי רחמנא ליצלן".

 

אמש טען ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי התקלות הרבות החוזרות ונשנות ברכבת ישראל נגרמו בגלל העבודות שמקיימת החברה בסוף השבוע, והשבת למעשה נוקמת בה על חילולה. הוא הצהיר כי המפלגות החרדיות ייבחנו אפשרות לקדם חוק שימנע את עבודות מעין אלה בשבתות ובמועדי ישראל.

 

"רואים זאת בחוש שהשבת תובעת את עלבונה", אמר ח"כ גפני. "התקלות המשונות שעוצרות את עבודות הרכבת ומשבשות את לוח הזמנים באופן לא טבעי הם הראיה הטובה ביותר כי לא תרוויחו כלום מהעבודות האלו בשבת. השבת לא ניתנה לעם ישראל כדי לחללה ולעשות בה עבודות שיפוצים".

 

24 שעות של חסימה

אחרי התנגדות שר התחבורה ישראל כץ, שבעקבותיה עתרה עיריית תל אביב-יפו לבג"ץ בנוגע לעבודות להקמת הגשר שצפוי לחבר את מזרח העיר למערבה - קיבל אתמול בית המשפט את עמדת העירייה, והורה על המשך העבודות החל מסוף השבוע הקרוב מכניסת השבת ועד צאתה.

 

בהתאם להחלטה, העבודות יחלו ביום שישי הקרוב לקראת השעה 17:00 בערב ויימשכו כ-24 שעות. נתיבי איילון ייחסמו לכיוון צפון עד מחלף השלום. התנועה לכיוון דרום תתאפשר כרגיל.

 

שש קורות פלדה במשקל של יותר מאלף טון, שמהוות את בסיס הגשר, יונפו במהלך העבודות. מדובר במבצע מורכב הנדסית ובטיחותית, המתבצע בעורק התחבורה המרכזי והעמוס בישראל, ולכן היתה דרישה שהעבודות יבוצעו בשבת. במקביל, משרד העבודה הנפיק אישורי עבודה מיוחדים לכמה עובדים שיעבדו במסגרת הפרויקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
עבודות ההקמה של גשר יהודית
צילום: איתי שיקמן
מומלצים