שתף קטע נבחר

זנדברג שוחחה עם יעל ארד: "היא סמל, שמה יוסר מהקמפיין"

יום לאחר שהמדליסטית האולימפית מחתה על שרבוב שמה לקמפיין נגד הדרת נשים, אמרה יו"ר מרצ לאולפן ynet: "נעניתי לבקשתה. יעל היא סמל להמון נשים, המהות היא שהן לא יימחקו משום מקום". זנדברג ציינה כי מפלגתה תהיה הפתעת הבחירות, ועקצה את גנץ: "מסתתר מאחורי כמה הרג כדי לא לדבר על שלום"

 

 

"זאת אישה שהיא סמל להמון נשים". יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה הבוקר (יום ד') בריאיון לאולפן ynet לביקורת של המדליסטית האולימפית יעל ארד בעקבות השימוש בשמה בקמפיין המפלגה נגד הדרת נשים. "שוחחתי עם יעל ואמרתי לה שאני מבינה לגמרי", ציינה זנדברג לאחר שארד דרשה להסיר את שמה ותמונותיה מהקמפיין. צפו בראיון.

 

אתמול דווח לראשונה ב-ynet כי ארד פנתה ליו"ר מרצ במכתב, וציינה בין היתר: "נדהמתי לגלות שהשתמשת בלי זכות ובלי רשות בשמי ובתמונתי בסרטון של מפלגת מרצ. הסרטון שעוסק אמנם באג'נדה חברתית חשובה של הדרת נשים על ידי החברה החרדית, מגייס בתקופת בחירות, בקמפיין ממומן, מצביעים לתמיכה במרצ, מפלגה שעימה מעולם לא הזדהיתי פומבית ולמען האמת איני תומכת בה". בסיום מכתבה דרשה כאמור ארד להסיר כל קשר שלה לקמפיין.

יו
ח"כ זנדברג באולפן ynet(צילום: מוטי קמחי)

מלבד שמה ותמונתה של ארד, השתמשו במרצ בקמפיין המדובר לקראת הבחירות בדמויותיהן של שלוש נשים נוספות שהוגדרו "פורצות דרך": נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, כלת פרס נובל פרופ' עדה יונת וזוכת האירוויזיון האחרון נטע ברזילי.

 

"השתמשנו בארבע נשים פורצות דרך, נערצות, הגדולות ביותר בתחומן, כדי להעביר את המסר שנשים יכולות להיות בכל מקום, נמצאות בכל מקום ומובילות", אמרה היום ח"כ זנדברג.

 

-אבל אנשים רואים את השם והתמונה שלהן לצד המילה מרצ.

"לא, קודם כל המסר של הסרטון הוא.. איך אומר איתן כבל 'בואו נלך למהות ולא לפרוצדורה'.. המסר הוא כזה שבשיחה שלי עם יעל ארד וגם במכתב שלה היא אמרה שהיא מזדהה איתו, כי באמת זה לא מסר פוליטי מצומצם".

קמפיין מרצ ()
ארד בקמפיין מרצ

על השיחה עם ארד סיפרה ח"כ זנדברג: "אחרי שקיבלת ממנה את המכתב התקשרתי אליה. הייתה שיחה מאוד טובה ונעימה. המהות כאן זה שנשים לא יימחקו ולא יועלמו ולא יודרו משום מקום. לא מספורט, לא מהזמר, לא מהמדע ולא מהפוליטיקה".

 

-ואז את אומרת לה בשיחה "יעל, את בטוח מסכימה עם זה".

"כן, והיא גם אמרה שהיא מסכימה עם זה. באמת מדובר באישה פורצת דרך, מהבודדות שנמצאות בחזית הספורט הישראלי והציבוריות הישראלית בכלל. אישה שהיא סמל להמון נשים, כמו נטע ברזילי וכמו אסתר חיות, ולכן גם השתמשנו בתמונות שלהן כדי להעביר את המסר הזה - והמסר הזה עבר וברור".

 

-התנצלת בפניה?

"קודם כל, השיחה הייתה באמת נעימה וטובה. אמרתי לה שאני לגמרי מבינה, גם אין לי עניין לגרום למישהי אי נוחות".

 

-פרקטית, איך את מורידה אותה?

"קודם כל אין בעיה, זה דברים שרצים באינטרנט. אמרתי לה שבהחלט אין לנו עניין לגרום לה אי נוחות. אנחנו ניענה לבקשה שלה. הקמפיין הזה כבר המשיך קדימה, ונמחר אנחנו מייצרות שלט של נשים שיעמדו עם כתובית 'לא תמחקו אותי'. נשים ביוזמתן העלו תמונה שלהן לרשתות החברתיות עם התמונה הזאת".

 

-אז עשתה לך טובה גדולה יעל ארד, אם מישהו לא ראה את הקמפיין.

"עם כל הכבוד, כשמורידים משלט אישה שהיא מנהיגה פוליטית או מעלימים סטודנטים מהקמפוס או מדירים אישה מהרחוב והנושא של אלימות נגד נשים - כל הנושאים האלה הם מהותיים במערכת הבחירות. אני גאה להיות אישה שעומדת בראש מפלגה, יש מעט מאוד נשים כאלה".

 

 

בנוגע לסקרים שמנבאים נכון לעכשיו למרצ לא יותר משישה מנדטים, אמרה זנדברג: "אנחנו נהיה הפתעת הבחירות, אני בטוחה שנהיה במקום הרבה יותר גבוה ממה שעכשיו. מרצ היא אי של יציבות ולא במקרה, כי היא אי של יציבות אידיאולוגי וערכי. יש לפחות 4-5 מפלגות יותר קטנות מאיתנו, שלא עוברות את אחוז החסימה".

 

היא אמרה עוד בהקשר זה כי "לפני ספינים, פיצולים, איחודים וגמגומים - מרצ ברורה. אנחנו שומעים 'ימין ימין' ועוד 'ימין' ואף אחד לא אומר את הדבר הברור. המרכז מתחרה במונה הרוגים, איזה מין הדמיה מצמררת למצב בעזה. אף אחד לא אומר את הדבר הברור - שעל הסלמה לא עונים בהסלמה נוספת, אלא בדיוק ההפך, בשינוי כיוון".

 

-רמזת לסרטון של בני גנץ. לא אהבת את זה?

"אני חושבת שהגדולה של פוליטיקה זה שצריך להגיד בה את האמת ולא להתחיל להסתתר מאחורי כמה הרגת כדי להיות מסוגל להוציא מהפה את המילה 'שלום'. שלום והסדר מדיני והסדרה בעזה זה מה שאנחנו זקוקים לו על מנת לצלוח בשלום את 10 ו-20 ו-100 השנים הבאות, ואין אף אחד במערכת הפוליטית שאומר את זה בצורה ברורה. אני אומרת לגנץ ולכולם: דברו ברור".

 

-יהיה לכם שלום בקמפיין?

"בוודאי. יהיה לנו שלום, יהיה לנו הסדר מדיני. הדברים האלה הם דבר קיומי למדינת ישראל, ואנחנו רואים את כל המערכת הפוליטית או בורחת מלהגיד את זה או מתגאה ב'ימין ימין' כמה שיותר קיצוני. אופיר כלפה, ראש מטה הפריפריות של מרצ שגר בשדרות, שלח לי אתמול מסרון וכתב לי 'יכול להיות שאשן הלילה בממ"ד בגלל שאני בן ערובה בקמפיינים הפוליטיים של גנץ, ליברמן ובנט ובגלל שביבי נגרר אחריהם'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ זנדברג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים