שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הוא השטן": איך הפך אר. קלי לאיש השנוא באמריקה?

  כבר למעלה מ-20 שנה שאמריקה עוקבת אחר סיפורו הלא ייאמן של אר. קלי: מהנישואים לאליה בת ה-15, היחסים עם קטינות, קלטות הסקס, התביעות המרובות והמשפט ארוך השנים על פורנוגרפית ילדים. עכשיו, עם המיני-סדרה על קורבנותיו ותנועת Me Too אולי סוף סוף יעשה צדק

  כמעט שנה וחצי עברה מאז פרסום התחקיר הנפיץ על הארווי ווינשטיין ומעלליו מאחורי הקלעים של אימפריית הקולנוע שלו. כיום, שמו כמעט ולא מופיע יותר בכותרות בעוד הוא ממתין ספון בביתו לתחילת משפטו. בינתיים גם כמעט שכחנו מביל קוסבי שהחל לרצות את תקופת מאסרו בחודש ספטמבר. השלב הראשון של מצעד הבושה הושלם, אולם ברור לכולם שהתופעה של הטרדות מיניות וניצול לא פסה מן העולם. גם לא מעולם התרבות. נוכח ההאטה בסחף, תנועת MeToo זקוקה לנער פוסטר חדש - והיא מצאה אותו בדמות המוזיקאי אר. קלי.

   

  אר קלי (צילום: AP)
  נער הפוסטר החדש של MeToo(צילום: AP)

  אר. קלי (או בשמו המקורי רוברט קלי) נשלף בימים האלה מהבוידעם, שם אופסן אחרי תור הזהב של הקריירה ארוכת השנים שלו בשנות התשעים עם הלהיט הגדול Believe I Can Fly מ-1998. קלי בן ה-52 לא ידע הרבה נחת בשנים האחרונות בעקבות כמה מעידות הפקתיות וניתוח חירום בגרונו בקיץ 2011. אולם אלו התגמדו ביחס לאיום התמידי שריחף מעליו נוכח שמועות על העדפותיו המיניות המפוקפקות. איכשהו המוזיקאי הצליח להתגבר על הצל הזה, עד היום. המיני-סדרה הדוקומנטרית Surviving R.Kelly - חושפת אותו בציבור כחובב נערות צעירות, שלא לומר, צעירות מדי.

   

  עוד בערוץ המוזיקה:

  נורית גלרון: "אני לא זקוקה לריאליטי"

  אחינועם ניני: "אני ציונית, אני נגד ה-BDS"

  דודו פארוק הוא העתיד של המוזיקה הישראלית

   

  הסדרה Surviving R. Kelly שהופקה ועלתה ברשת לייפטיים האמריקנית מקבצת עדויות של כמה וכמה מנפגעות קלי לאורך השנים. רבות מהן מופיעות מול המצלמה כנשים בוגרות, מקצתן אפילו מבוגרות, אולם רבות מהן הכירו את המוזיקאי הוותיק לפני שנים רבות כשהיו בשנות העשרה לחייהן. הפנים השתנו, העיניים חכמות יותר, אבל הזיכרונות, כך הן מעידות, קפאו בזמן. הטראומה הייתה ונשארה. הן מעידות שהאיומים המרומזים והגלויים ששוגרו לכיוונן מצד קלי ומקורביו מנעו מהן לפתוח את הפה, עד עכשיו. אבל בעידן MeToo והעניין הגובר של התקשורת בסיפורי הקורבנות, הן מרגישות יותר בנוח לדבר מול המצלמה.

  אר קלי (צילום: Earl Gibson III/GettyimagesIL)
  נער הפוסטר החדש של MeToo(צילום: Earl Gibson III/GettyimagesIL)
    ההתנהגות הטורפנית והסדרתית של אר. קלי לא הייתה סוד כמוס. חיבתו לנערות צעירות הייתה ידועה בציבור, לעתים דווחה בתקשורת, ואף הגיעה לידיעתם של זרועות החוק. אולם אי אילו תיקים שנפתחו נגדו הסתיימו ללא הרשעה. כנהוג בימינו, מה שלא מגיע לכדי מיצוי של הדין, זוכה לביטוי בטלוויזיה וכך יצאו לדרך הבמאים נייג'ל בליס ואסטרל פיני בחסות הקולנוענית דרים המפטון שהצטרפה כמפיקה. בעקבות תחקיר מקיף הם הגיעו לקורבנותיו של אר. קלי, בהן גם אשתו לשעבר אנדריאה, ושכנעו אותן לחלוק את חוויותיהן עם הציבור.

   

  הנשים המפוכחות, שהלכו בצעירותן אחר אבק הכוכבים שהותיר אחריו המוזיקאי הנערץ, מדברות בסדרה בגלוי על החוויות המיניות שעברו עם קלי כשהיו הרבה מתחת לגיל ההסכמה – עם או בלי הסכמה. הן מספרות על האיומים שספגו לאחר מכן כדי שישמרו על שתיקתן ומכנות אותו שטן. קלי נהג בנשים הללו בבריונות קרת מזג לפני שניצל וזרק אותן לאנחות ללקק את הפצעים וגם אחרי כן. בעוד הוא ממשיך להפיץ להיטים, לגלגל מזומנים ולפתות נערות תמימות. עד היום קלי מחזיק במחיצתו נערות שנפלו בשבי אחריו. בין שאר המרואיינים בסדרה מופיעים גם הורים שעדיין מנסים לחלץ את בנותיהן מציפורניו וטוענים כי הוא כלא אותן.

   

   

  הסקנדלים של אר. קלי ()

  מי שלא יכולה לספר את סיפורה היא דווקא המפורסמת מבין קורבנותיו - הזמרת אליה. היא פרצה כאחת הכוכבות הגדולות של סצנת האר נ' בי והלכה לעולמה ב-2001 בהתרסקות מטוס באיי הבהאמה בגיל 22. אך שמונה שנים לפני כן אליה נכרכה אחר קלי שהיה למנטור שלה בקריירה ובחיים - בת 15 הייתה כשנישאה לפטרון המקצועי שלה. הנישואים הלא חוקיים בוטלו אך הזוגיות בין השניים הפכה לשערורייה שמהדהדת עד היום. בדיעבד שמו של אלבום בכורה שלה שהפיק קלי Age Is Nothing But A Number - קיבל משמעות גדולה ומצמררת.

   

  היחסים המעוותים בין קלי בן ה-27 בזמנו, לאליה הצעירה, היו האקדח המעשן שהוביל עיתונאי בידור לפשפש בחייו הפרטיים. הסדרה אף מספקת עדות אישית בנוגע לאינטראקציה בין השניים, כשזמרת הליווי ג'ובנטה קאנינגהאם תיארה כיצד נהגו לקיים יחסי מין באוטובוס של מסע ההופעות. 24 שנים אחרי כן עורך דינו של קלי, סטיבן גרינברג, נזעק לנושא. "לפי הבנתי היא לא טענה שהיא בת 15, וכדי שהם יוכלו להינשא היה עליה לשקר בנוגע לגילה", אמר וטען בתוקף שמרשו לא ידע על גילה האמיתי של זוגתו. אלא שלרוע מזלו, קטע וידאו משנת 1994 צץ, ובו קלי מספר על עבודתו עם הזמרת הצעירה בת ה-14 לדבריו.

  אליה (AP Images)
  השערורייה הראשונה: אליה(AP Images)
   

   

  לפני שידור הסדרה קלי פנה לעזרת עורכי דינו בניסיון למזער נזקים, אבל האיומים שלו בתביעה כנגד ההפקה לא צלחו, וגם לא איומי הסרק האחרים שבאו מכיוונו. ב-4 בדצמבר הייתה אמורה להתקיים הקרנת בכורה מוקדמת של הסדרה בבית קולנוע. אולם היא בוטלה רגע לפני שהחלה לאחר ששיחת טלפון אנונימית הזהירה כי בקהל יש אדם עם נשק ובכוונתו לירות בנוכחים. ההמולה הזאת לא מנעה את שידור הסדרה, וגרושתו של קלי טוענת כי האיומים הללו רק מחזקים אותה ואת המרואיינות האחרות. "הם חשבו שהם יכבו אותנו, אבל הם רק הוסיפו שמן למדורה".

   

   

  אר קלי בבית המשפט, 2002 (צילום: George McGinn/GettyimagesIL)
  אר קלי בבית המשפט, 2002(צילום: George McGinn/GettyimagesIL)

  העננה המאיימת של קלי לא ריחפה רק מעל לקורבנות שלו. גם שותפיו האמנותיים והעסקיים – ויש רבים מהם - לא חשו בנוח להשתתף בסדרה. למעט המוזיקאים ג'ון לג'נד, סטפני אדוארדס ("ספארקל") וצ'אנס דה-ראפר, מרבית הכוכבים שהתבקשו להשתתף בה דחו את ההצעה בנימוס. המפיקה המפטון אמרה: "כשמדובר בכוכבים, היה קשה מאוד לגרום לאנשים ששיתפו פעולה עם קלי לצאת החוצה. ביקשנו מליידי גאגא, ביקשנו מאריקה באדו, סלין דיון, ג'יי זי, דייב שאפל - אנשים שהיו ביקורתיים כלפיו". בזמן שחלף מאז שידור הסדרה, כמה מהאמנים כבר הספיקו להתנער מהקשר שלהם עם קלי כמו ליידי גאגא (אריקה באדו תמכה בו במהלך הופעתה בשבוע האחרון). מרביתם כבר לא רוצים להיות קשורים לקלי או יצירתו, ואפילו בתו ג'ואן כינתה אותו "מפלצת". 

   

  ג'יי זי ואר קלי (צילום: Frank Micelotta/GettyaimgesIL)
  ג'יי זי ואר קלי בסיבוב ההופעות שבוטל(צילום: Frank Micelotta/GettyaimgesIL)

  ליידי גאגאואר קלי (צילום: Kevin Winter/GettyaimgesIL)
  עם ליידי גאגא שיצאה נגדו לאחרונה(צילום: Kevin Winter/GettyaimgesIL)

  לא רק היוצרים אינם מעוניינים בקשר עם קלי. בינתיים חברת סוני ו-RCA Records ביטלו את החוזה שלו, ושירותי מוזיקה כמו ספוטיפיי שוקלים לפתח מערכת סינון חדשה ליוצרים שתאפשר למשתמשים לחסום אמנים שהם מעוניינים להחרים. לא מעט מאזינים חשים כך היום בנוגע לקלי שהפך לקריפטונייט של עולם המוזיקה. ואם לא הספיקו הפגמים שנחשפו בנוגע למבנה האישיות של קלי, עיריית שיקגו מצאה לא פחות מ-66 מפגעים במבנה בו שוכן הסטודיו שלו, מה שהביא לסגירתו בצו שופט (ובקרוב יגיע גם קנס כבד).

   

  אז מה נותר לקלי לעשות? בינתיים הוא שומר על שתיקה, ונותן לעורך דינו לדבר. "אין קורבנות מתחת לגיל, ואין קורבנות של תקיפה מינית", קבע גרינברג בריאיון לרשת ABC, "הם לא ימצאו גם קורבנות לאלימות במשפחה. פשוט משום שזה לא קרה מעולם". גרינברג שכינה את הסדרה "זבל" המשיך והביע את בטחונו במקרה של הלקוח שלו שנראה אבוד מראש: "אני חושב שאר. קלי עומד להיות הלקוח הכי קל שהיה לי כי הוא לא עשה שום דבר רע ולא יוגשו נגדו כתבי אישום. כך שלא יהיה שום דבר לעשות".

   

  גלוריה אלרד ופיית' רוג'רס (צילום: Drew Angerer/GettyimagesIL)
  גלוריה אלרד ופיית' רוג'רס שהתלוננה על קלי(צילום: Drew Angerer/GettyimagesIL)

  מפגינה נגד אר קלי (צילום: Scott Olson/GettyaimgesIL)
  מפגינה נגד אר קלי(צילום: Scott Olson/GettyaimgesIL)

  יתכן שקלי ופרקליטו בטוחים בעצמם, ויכולים להתנחם בכתבי אישום שונים שהוגשו נגד המוזיקאי בעבר בתיקים דומים והסתיימו בזיכוי. כך למשל המקרה של קלטת הווידאו הלוהטת שבה על פי החשד מתועד קלי מקיים יחסי מין עם נערה צעירה ומטיל את מימיו על גופה. העיתון שיקגו סאן-טיימס חשף את קיומה של הקלטת בפברואר 2002 בעיתוי נוראי מבחינת קלי שהיה בעיצומן של ההכנות להופעה בטקס פתיחת אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי. הוא הכחיש נמרצות שהוא הגבר המצולם בקטע, אך זה לא מנע מהמשטרה לעצור ולחקור אותו בחשד לפורנוגרפיה של ילדים, אולם הוא שוחרר מחוסר בראיות מספקות ובית המשפט מצא אותו זכאי בכל סעיפי האישום.

   

  האם זוהי סיבה לאופטימיות עבור קלי, האם הפעם הוא ייחלץ מהצרות הגדולות שלו? ובכן, 2018 היא לא 2008. כל כך הרבה קרה מאז. בעדויות שחשפה הסדרה, כל כך הרבה נשים חורצות את גורלו במשפט ציבורי-תקשורתי, והוא לא פחות הרסני מדיון משפטי. מצליח ועשיר ככל שיהיה, קלי יכול פשוט להסתתר בשקט בפינת חדר כלשהי ולקוות שהחדר הזה לא יהיה תא כלא. אין ספק שהקריירה שלו הסתיימה.

   

  אולם מה שמעניין יותר מסיפורו האישי של קלי היא הסדרה Surviving R. Kelly שמשרטטת את התהליך שעברה החברה האמריקנית כולה, בעיקר בכל הנוגע לגיבוריה. במקרה של ביל קוסבי, ההאשמות התקבלו בהפתעה גדולה, שנים רבות אחרי מקרי האונס. במקרה של הארווי וויינשטיין, מעלליו של מפיק העל נשמרו כסוד מקצועי ידוע בתעשיית הקולנוע ונותרו חסויים עד לתחקיר הנפיץ של הניו יורק טיימס. ואילו במקרה של אר. קלי כולם ידעו, הסתבכויותיו נחשפו בתקשורת ולא רק כשמועות. זה לא הספיק להרשעה בבית משפט, וגם לקהל המעריצים והמעריצות זה לא הפריע, הם המשיכו לצרוך את המוזיקה שלו - עד היום. זוהי כנראה הבשורה הגדולה של תנועת MeToo - להזהיר אותנו כחברה, לא פחות מאשר להעניש את העבריינים עצמם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים