שתף קטע נבחר

טראמפ והקונגרס סיכמו: הפסקה זמנית בהשבתת הממשל

אחרי 35 ימי השבתה: הממשל ייפתח מחדש לשלושה שבועות, הדיונים על תקצוב החומה במיליארדים יימשכו. "ישראל בנתה חומה, 99.9% מוצלחת", אמר טראמפ בנאום ואיים כי לא יהסס להשבית שוב את הממשל

 

 

הסתיימה השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקנית: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אמש (יום ו') בנאום בבית הלבן כי הגיע להסכם טנטטיבי עם מנהיגי הקונגרס, שיאפשר פתיחה מחדש של הממשל האמריקני. הצעת החוק אשר נותנת תוקף להסכם זמני זה, אשר אינו כולל תקצוב לבניית החומה עם מקסיקו, אושרה בסנאט ובקונגרס, ונחתמה על ידי טראמפ.

 

לפי הצעת החוק הממשל יפתח מחדש לשלושה שבועות, עד 15 בפברואר. להסכם הגיעו הצדדים אחרי 35 ימי השבתה. בינתיים יימשכו הדיונים על העברת מיליארדים לבניית חומה בגבול מקסיקו-ארצות הברית. הדיווח על הגעה להסכם על הפסקה זמנית בהשבתה פורסם לראשונה ב"וושינגטון פוסט", דקות לפני תחילת נאומו של טראמפ.

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ בנאום(צילום: רויטרס)

דונלד טראמפ (צילום: AP)
(צילום: AP)

"אני גאה להכריז להכריז שהגענו להסכם לסיומה של ההשבתה ופתיחת הממשל הפדרלי", אמר טראמפ בנאומו, שמרביתו הוקדש לחשיבות החומה לאמריקנים. "ישראל בנתה חומה, 99.9% מוצלחת", אמר - אך הודה כי "ארצות הברית לא צריכה 3,200 ק"מ של חומת בטון מחוף לחוף". טראמפ איים כי אם לא יקבל "עסקה הוגנת" מהקונגרס - ישבית שוב את הממשלה או שיפעל להכרזה על מצב חירום.

 

ההשבתה הנוכחית, ש"עקפה" את השבתת הממשל שנמשכה 21 ימים במהלך כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, כללה תשעה מתוך 15 משרדים בהם ביטחון המולדת, תחבורה, פנים, חקלאות וכן הלאה. ההשבתה נכנסה לתוקפה ב-22 בדצמבר, לאחר שהקונגרס לא הצליח להגיע להסכם על התקציב שטראמפ התעקש עליו לבניית החומה: 5.7 מיליארד דולר.

 

טראמפ אמר בעבר כי הוא יהיה "גאה" להשבית את הממשל כדי להשיג את דרישותיו בתחום הביטחון בגבולות. "אפילו הנשיא רייגן ניסה במשך שמונה שנים לבנות חומה בגבול - או אפילו גדר - ולא הצליח לעשות זאת. גם אחרים ניסו. אנחנו נצליח, כך או אחרת", אמר הנשיא בתחילת ההשבתה, והוסיף כי "הדמוקרטים מנסים להמעיט בערך של החומה ומכנים את הרעיון 'מיושן'. העובדה היא שאין דבר אחר שיעבוד - וזוהי אמת שהוכחה במשך אלפי שנים".

 

ביום שקדם לתחילת ההשבתה, דחה בית המשפט העליון בארצות הברית את יישום החלטת ממשל טראמפ שמונעת מתן מקלט לכל מהגר שנכנס לארה"ב באופן לא חוקי. ההחלטה הייתה אמורה להיות רכיב משמעותי במדיניות ההגירה החדשה של הנשיא, שתקשה על מהגרים להיכנס למדינה ולהישאר בה. השופטים דחו את בקשת הממשל ברוב של חמישה מתנגדים מול ארבעה תומכים לעכב החלטה של בית משפט פדרלי בקליפורניה, שפסלה את מדיניות הממשל למנוע ממסתננים בגבול ארצות הברית-מקסיקו לבקש מקלט שלא במעבר גבול מוסדר.


פורסם לראשונה 25/01/2019 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים