שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח מצא: האם התרופות ללחץ דם שהורדו מהמדפים – אכן מסרטנות?

  מינהל המזון והתרופות האמריקני מצא כי לא חלה עלייה במקרי הסרטן בקרב אלה שנטלו את התרופות המכילות ואלסרטן שבו נמצאו עקבות של חומרים מסרטנים. "הסיכון אם בכלל הוא מזערי", קובעים ב-FDA, וקוראים למטופלים שלא להפסיק את הטיפול עד שלא הוחלפו התרופות לאחרות

  התרופות ללחץ דם שהוסרו מהשוק ככל הנראה שאינן מגבירות משמעותית את הסיכון לסרטן: כך קובע מינהל המזון והתרופות האמרקני, ה-FDA, בהסתמך על נתוני רישום הסרטן האמריקני בארבע השנים האחרונות. ב-FDA קוראים עוד למטופלים שלא להפסיק בעצמם את הטיפול ליתר לחץ דם, עד שלא יוחלפו להם התרופות על ידי הרופא.

   

  פרשת התרופות ללחץ דם התפוצצה בדצמבר האחרון, לאחר שחברות התרופות המייצרות תכשירים ליתר לחץ דם המכילים את המרכיב "ואלסרטן" הודיעו על הסרת התרופות מהשוק, מחשש להימצאות עקבות החומר NDEA שהורכז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטן אפשרי בניסויים בבעלי חיים.

   

  על פי הידוע, גורם החומר לפגיעה באנזימי הכבד העלולים לגרום לסרטני הקיבה והמעי הגס. עם זאת, לא ברורה ההשפעה המדויקת בבני אדם.

   

   ( )

   

  בעקבות ההכרזה, הודיעה חברת מיילן, אחת מספרי המרכיב ואלסרטן בתרופות ליתר לחץ דם, על הסרה מהשוק של התרופות ליתר לחץ דם מאצוות מסוימות. גם משרד הבריאות הישראלי הצטרף להסרה מהמדפים של התרופות, והודיע למטופלי התרופות דופלקס, וקטור ואחרים שיש להגיע לרופא ולברר את הצורך בהחלפת התרופות באחרות.

   

  כחודשיים לאחר ההסרה מהשוק, מודיע מינהל המזון והתרופות האמריקני, כי מבדיקות שערך, ככל הנראה שאין סכנה מוגברת ללקות בסרטן כתוצאה מהשימוש בתרופות החשודות.

   

  מהבדיקות שערך הארגון, נמצא כי לא חלה עלייה בשיעור מקרי הסרטן בקרב מטופלי התרופות בארבע השנים האחרונות, גם בקרב אלה שנטלו את המינונים הגבוהים ביותר של התרופות.

   

  "הסיכון הכללי נראה נמוך מאוד", אמרו ב-FDA, "עם זאת, אין פירושו של דבר שאנחנו לא מודאגים מהפרשה". ב-FDA קראו עוד למטופלים שלא להפסיק את הטיפול על דעת עצמם, מחשש להידרדרות מסוכנת במצבם ולסיכון מוגבר להתקף לב או שבץ מוחי בשל הפסקה פתאומית של הטיפול.

   

  סלט ירקות עם לימון (צילום: shutterstock)
  לא להפסיק ליטול את התרופה עד להנחיות חדשות. יתר לחץ דם(צילום: shutterstock)

  התרופות החשודות: שאלות ותשובות

  מה עליי לעשות אם אני מטופל בתרופה?

  אין להפסיק את הטיפול בתרופה. יש להגיע אל הרופא המטפל לשם בדיקה האם יש צורך בהחלפת התרופה, ושקילת המשך טיפול.

   

  קניתי תרופות למספר חודשים קדימה. האם להחזירן לבית המרקחת?

  בשלב זה אין הנחיה להחזיר תרופות שנקנו. חברת התרופות תנחה בימים הקרובים כיצד לנהוג בתרופות שנקנו.

   

  אני נוטל את התרופות, האם עליי לגשת להיבדק?

  אין הוכחה כי החומר "ואלסרטן" גורם לסרטן בבני אדם. משרד הבריאות וארגוני הבריאות בעולם עדיין בודקים את המרכיב והתרופה. בשלב זה אין כל הנחיות לבדיקות מיוחדות בקרב אלה שנוטלים את התרופות. כאמור, בדיקות שערך ה-FDA עד כה העלו כי לא חלה עלייה בשיעור מקרי הסרטן בקרב נוטלי התרופות ליתר לחץ דם, גם כאשר מדובר במינונים הגבוהים ביותר.

   

  האם צפוי מחסור בתרופות ליתר לחץ דם?

  אכן קיים מחסור בחלק מהתרופות ליתר לחץ דם בבתי המרקחת. רופאי קופות החולים הונחו לנפק תכשירים חלופיים, שבהם אין מחסור.

   

  בית המרקחת ניפק לי את התרופה. האם היא בטוחה לשימוש?

  חברת "אוניפארם" הודיעה כי כל התרופות שנופקו מאז דצמבר האחרון לבתי המרקחת, הן מאצוות תקינות, שאינן מכילות את הרכיב "ואלסרטן" שיוצר על ידי חברת "מיילן" ועל כן הן בטוחות לשימוש.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הקשר בין התרופות ללחץ דם לסיכון לסרטן
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים