שתף קטע נבחר

בקרוב: קנאביס רפואי בטבליות לסובלים מכאבים כרוניים

בקרוב יחל ניסוי בטבליות תת־לשוניות של קנאביס רפואי, המיועדות בעיקר למי שסובלים מכאב כרוני. היתרונות: שימוש פשוט שמוכר לחולה, מינון ברור - ללא נזקי עישון. התוכנית: ישווקו בארץ כבר ב־2019

הקנאביס הרפואי כבר הוכח כטיפול יעיל בשורה של מצבים רפואיים, שאחד המרכזיים שבהם הוא כאב כרוני, אך רבים נמנעים מלנסות להשיג אותו בגלל הביורוקרטיה הכרוכה בכך, ועקב החשש מדרכי השימוש, ובעיקר עישון.

  

בקרוב מאוד, כך נראה, התמונה עומדת להשתנות: חברת "פנקאסיה", בשיתוף עם חברת התרופות הישראלית "רפא", החלה בניסוי בטבליות קנאביס רפואי במטרה לרשום את הטיפול בישראל. המשמעות: אם הטיפול יוכח כבטוח ויעיל, בעוד כמה חודשים ניתן יהיה להשיג קנאביס רפואי בצורת כדורים.

 

המחקר צפוי להתחיל בימים הקרובים, ועל פי הודעת החברה המוצרים עתידים להיות משווקים בבתי המרקחת כבר במהלך 2019 תחת המותג "הקנאביס הרפואי של חברת רפא". מדובר בהליך ראשון מסוגו שבו יצרכו החולים טבליות תת־לשוניות של קנאביס רפואי. הטיפול מיועד בעיקר לחולים הסובלים מכאב כרוני וממושך - הסיבה הנפוצה ביותר לקבלת רישיון ממשרד הבריאות לשימוש בקנאביס רפואי.

  

קנאביס (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי. עכשיו גם בטבליות(צילום: shutterstock)

 

בישראל ניתן לקבל כיום רישיון לקנאביס רפואי בכמה צורות:

עישון: השיטה הנפוצה ביותר, בה משתמשים כ־80% מכ־30 אלף בעלי הרישיון לקנאביס רפואי. החומרים הפעילים נכנסים דרך הריאות וההשפעה מהירה, בתוך דקות ספורות.

  

אידוי: המטופלים מכניסים תפרחת יבשה למאייד וזה מחמם את הקנאביס בטמפרטורה נמוכה יחסית לעישון, פעולה הגורמת לשחרור החומרים הפעילים של הצמח אך בלי לשרוף אותו. לאחר חימום הקנאביס שואף המטופל את האדים המכילים את החומרים הפעילים. היתרון של שיטה זו הוא בכך שניתן להשתמש בכמויות קטנות, מבלי לשאוף תוצרים של שריפת חומרים ואין השפעה על הסובבים את המעשן. ההשפעה יחסית מהירה וניתן להגדיל את המינון בהדרגה וכך להרגיל את הגוף. בנוסף, שימוש זה אינו מלווה בריח, אם כי לעיתים יש תחושה קלה של ריחוף.

  

שמן קנאביס: מופק באמצעות מיצוי של פרחי הקנאביס ודילולו בתערובת שמנים אחרים. השמן נצרך בטפטוף מתחת ללשון או בבליעה. השפעת השימוש בו ארוכה יותר ולעיתים נמשכת גם 3־4 שעות. את ההשפעה מתחילים להרגיש לאחר כחצי שעה. שימוש בשמן עלול לגרום לעיתים לבחילות ולכאבי בטן. השימוש בשמן גורם לתחושת הקלה ורוגע אצל המטופל.

  

הטיפול החדש, באמצעות טבליות, יבטיח טווח השפעה יציב ורצוף שיכול להימשך גם 12 שעות. כמו כן, לשימוש בהן יש פחות תופעות לוואי משום השחרור האיטי של החומר הפעיל, כשהמשתמשים חשים הרפיית שרירים ונינוחות ופחות ממוסטלים.

  

"בכאב כרוני הנמשך לאורך זמן יש יתרון לטיפולים אשר התחלת הפעילות שלהם מהירה יחסית ומשך ההשפעה ארוך", אומר ד"ר סילביו בריל, מנהל המכון לטיפול בכאב בבית החולים איכילוב ומזכיר הפדרציה האירופית לכאב. "לכן, לטבליות תת־לשוניות של קנאביס רפואי, המבוססות על מחקר קליני, יש מקום חשוב בטיפול בחולים עם כאב ממושך. טבליות הן צורת מתן נוחה, פשוטה ומוכרת לחולים. הן יאפשרו לנו, הרופאים, לנהל טוב יותר את הטיפול בכאב על ידי קנאביס רפואי. שוק הקנאביס הרפואי צועד בצעדי ענק לכיוון הנכון במושגים של תרופות בדוקות המוכרות לנו".

  

יתרון מרכזי של טבליות הוא רמת הדיוק של הרכיבים הפעילים במוצר והפחתת הסיכון לטעויות בהשוואה לטיפות שמן, ובעיקר לעישון.

 

 ד"ר דדי סגל, מנכ"ל "פנאקסיה", אומר: "באמצעות הנגשת הקנאביס הרפואי בטבליות אנו שואפים לכך שחולים במגוון רחב של מחלות יוכלו ליהנות מהטיפול, בכפוף להמלצה של רופא מומחה".

  

ענת סביון, מנכ"לית חברת "רפא": "כחברת תרופות הפועלת שנים רבות בתחום הטיפול בכאב והטיפול הפליאטיבי, אנו רואים חשיבות גדולה בפיתוח של טבליות קנאביס רפואי אשר יאפשרו התאמה מדויקת ועקבית של הטיפול לחולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קנאביס רפואי. לסובלים מכאבים כרוניים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים