שתף קטע נבחר

הליכוד נגד גלעד שרון: לא יוכל להתמודד גם ברשימה הארצית

בית הדין של מפלגת השלטון החליט שלא לאפשר לבנו של רה"מ לשעבר להתמודד גם במסגרת הרשימה הארצית לפריימריז, לאחר שנמנעה ממנו האפשרות להתמודד במחוז הנגב. הליכוד: "רק המזכירות יכולה לקצר פז"מ"

בית הדין של הליכוד החליט היום (ראשון) שלא לאפשר לגלעד שרון להתמודד גם ברשימה הארצית של המפלגה לכנסת. זאת, לאחר שביום חמישי האחרון דחה בית הדין את בקשתו של שרון להתמודד בפריימריז במסגרת השריון שניתן במפלגה למחוזות. שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, רצה במקור להתמודד על משבצת השריון של מחוז הנגב.

 

למעשה החליט בית הדין של התנועה, היום כמו גם ביום חמישי, לא לקצר את תקופת האכשרה (הזמן שעבר ממועד תחילת החברות בליכוד) הנדרשת לחבר ליכוד המבקש להודיע על התמודדות. בית הדין של הליכוד הודיע היום לשרון כי עליו לפנות למזכירות הליכוד שהיא הגורם המוסמך לקיצור תקופת האכשרה.

גלעד שרון  ()
גלעד שרון

לשרון הבן חסרים שלושה חודשים בלבד לסיים את תקופת האכשרה. למרות תקדימים רבים שהיו בעבר שבמסגרתם קוצרה התקופה למועמדים, במקרה של שרון הוחלט שלא לאפשר זאת. בליכוד יש הטוענים כי מקורו של הסירוב הוא במערכת היחסים המורכבת ובאיבה האישית ששררה בעבר בין שרון האב לבין יו"ר התנועה כיום, בנימין נתניהו.

 

שרון עתר לבתי הדין של הליכוד וטען כי ההחלטה שלא לקצר את פרק הזמן נובעת ממניעים אישיים ונוגעת לעוינות ששררה בין אביו לבין נתניהו. עוד טען כי ההחלטה על קיצור תקופת האכשרה היא החלטה פוליטית שמתקבלת על-ידי גורמים פוליטים ולכן גם שיקולים פוליטים עשויים להיות רלוונטים לגביה.

 

"סיכול המועמד המבקש את קיצור תקופת האכשרה ואינו נמנה עם המחנה הנכון או מעורר אנטוגניזם אישי שאינו קשור לפועלו ועמדותיו הציבוריות, אינם שיקולים רלוונטים", נכתב בעתירה, "לעומת זאת, השיקולים הנוגעים לפועלו של המועמד בעבר בתחום הפוליטי והציבורי עשויים להיות רלווטים לצורך קיצור תקופת האכשרה".

 

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "גלעד שרון נדרש לקיצור פז"ם. המזכירות לא אישרה לו לרוץ במחוז, הוא פנה לבית הדין של הליכוד, שהציע לו להגיש בקשה להתמודד בארצי. שרון פנה לשופט ועדת הבחירות שאמר לו שהסמכות הרלוונטית היא מזכירות הליכוד. המזכירות תחליט בעניינו לאחר שיפנה אליה".

 

בסביבת שרון אומרים: נעתור למחוזי  

בהכרעת בית הדין של הליכוד ביום חמישי האחרון נאמר: "סבורני כי גם לו היה היו"ר אומר כי מי שהיה שותף פורום החווה שגרם נזקים אדירים לחברה ולישראל, לא יקבל שום הנחה או קיצור תקופת האכשרה הליכוד, לא הייתי אומר כי ההחלטה אינה סבירה. היו"ר מוסמך לשקול שיקולים פוליטיים וציבוריים. עברו הפוליטי והציבורי של המועמד בהיותו שותף צעיר לתכנון ולעיצוב של אחד האסונות הקשים שניחתו על ישראל במאה ה-21 היו שיקולים לגיטימים שהיו"ר מוסמך לשקול בבואו לקבל החלטה אם להסכים לבקשתו לקיצור תקופת האכשרה".

 

בית הדין סיכם את החלטתו: "איני סבור כי ההחלטה הכללית להגביל את קיצור תקופת האכשרה פרט למועמדים המבקשים להתמודד ברשימה הארצית הכללית (ולא על מקומות שנועדו להבטחות ייצוג) היא החלטה סבירה. בית הדין אינו דן במניעים נסתרים שלא באה עליהם ראיה. על כן, סבורני שיש לדחות את העתירה".

 

לפני כשבוע נסגרו הרשימות הסופיות של מועמדי הליכוד לכנסת וכך גם המועמדים לשריון במשבצת הדרום ששרון אינו נמנה עמם. בסביבתו של שרון אמרו בימים האחרונים כי אם בית הדין לא יקבל את עתירתו, יערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. הפריימריז בליכוד יתקיימו ב-5 בפברואר ועד אז יצטרך שרון למצות את מהלכיו המשפטיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
גלעד שרון ובנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים