שתף קטע נבחר

שוכר הצית את עצמו בדירה - עמותה שתמכה בו חויבה לפצות

גוף השוכר דירות ומשכיר אותן לנזקקים וחסרי בית חויב לשלם כ-100 אלף שקל לבעל נכס בחיפה לאחר שאחד הדירים הצית עצמו וגרם נזק

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעה שהגיש בעל דירה בחיפה נגד עמותת "יד עזר לחבר", ששכרה אותה ממנו והשכירה אותה בעצמה לחסר בית. השוכר ככל הנראה התאבד באמצעות הצתת הנכס, והשופטת כמאלה ג'דעון קבעה שהעמותה אחראית לפצות אותו בכ-100 אלף שקל על הנזקים לרכוש.

 

התובע, בעל בניין בן שבע דירות בחיפה, השכיר חמש מהן לעמותה שמסייעת לנזקקים וניצולי שואה ודואגת להם לקורת גג. אחת הדירות הושכרה על ידי העמותה בדמי שכירות מסובסדים לבן 52 שנקלע לקשיים כלכליים והיה מחוסר בית. בתחילת נובמבר 2014 פרצה בדירה שריפה שכילתה את תכולתה והסבה לה נזקים רבים. השוכר מת באירוע.

 

בעל הדירה עתר לחייב את העמותה בפיצוי על הנזקים. הוא צירף חוות דעת של חוקר שריפות שלפיה האש פרצה כתוצאה מהצתה מכוונת.

 

העמותה טענה מנגד שלא יכלה לחזות את האירוע ולא ניתן לייחס לה רשלנות או הפרת חוזה השכירות. מידת השליטה שהייתה לה על הדירה, ציינה, אינה עולה על זו של התובע כבעלים. היא הוסיפה שאין הוכחות ישירות שהשריפה פרצה עקב הצתה מכוונת והתאבדות. היא הגישה חוות דעת מטעם הרשות הארצית לכבאות והצלה שלפיה נסיבות פרוץ הדליקה אינן ברורות וייתכן מדובר בכשל חשמלי.

 

אבל השופטת כאמלה ג'דעון קיבלה את חוות הדעת מטעם בעל הדירה וקבעה שהסיבה לשריפה הייתה הצתה מכוונת בשני חדרים. היא ציינה שהמומחה מצא שדלת הדירה ננעלה על ידי המנוח ושהוא היה בהכרה במהלך הדליקה ולא נמלט למרפסת, מה שיכול היה להצילו.

 

בפסק הדין צוין שהמסקנה שלפיה המנוח התאבד מתיישבת עם ראיות שלפיהן בתקופה האחרונה לחייו הוא היה שרוי בדיכאון עמוק ומיעט לצאת מהבית. אחד השכנים העיד כי לילה לפני השריפה ביקש ממנו המנוח בקבוק שמן, ולשאלתו "מתי נראה אותך שוב?", ענה: "כנראה שעוד הרבה זמן".

 

השופטת הוסיפה כי העמותה אחראית לנזקים מכוח התחייבותה החוזית לשלמות הדירה ולהחזרתה במצב טוב. היא הבהירה כי על הפרת התחייבות זו ניתן למחול רק אם היא נגרמה עקב נסיבות שאינן באשמת העמותה. בהקשר זה קבעה כי העמותה משכירה דירות לאוכלוסייה בעלת פוטנציאל מוגבר להיקלע למצוקות נפשיות ועליה לצפות סיכונים שנובעים מגרימת נזק עצמי.

 

בנסיבות אלה, נקבע, העמותה הייתה צריכה לצפות אפשרות של הצתה מכוונת, במיוחד במקרה שבו היו סימנים למצוקה נפשית של המנוח לפני האירוע. חרף זאת, העמותה לא עשתה דבר כדי למנוע את הנזק ולא דאגה למשל להתקין מערכות התראה מפני אש בתוך הדירות או להפנות את המנוח לטיפול פסיכיאטרי.

 

בסיכומו של דבר חייבה השופטת ג'דעון את העמותה לפצות את התובע על הנזקים לדירה ואובדן דמי השכירות ב-97,560 שקל. עוד חויבה הנתבעת בשכר טרחת עו"ד בסך 23 אלף שקל והוצאות בסך 1,200 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: הראל מנשרי
עו"ד יעל זקס מנשרי
צילום: הראל מנשרי
מומלצים