שתף קטע נבחר

"לכו ללמוד כימיה": שוק תעסוקה חדש בעקבות אישור יצוא קנאביס?

באולפן ynet אומר מנכ"ל קבוצת בזלת, הפועלת בתחום הקנאביס הרפואי, כי ב-3 השנים הקרובות היא צפויה להכפיל את מספר העובדים בעקבות הרגולוציה החדשה. "היה ברור שאם לא תהיה החלטה של יצוא, אנחנו נאבד את הרכבת ומדינות אחרות יכנסו לתוך התהליך"

 

החלטת הממשלה לאשר יצוא קנאביס מישראל פותחת דלת לעידן כלכלי חדש - ואולי גם לשוק תעסוקה חדש. בראיון באולפן ynet הסביר מאיר אריאל, מנכ"ל קבוצת בזלת הפועלת בשמונה השנים האחרונות בתחום הקנאביס הרפואי, על הפוטנציאל העצום הטמון בצמח השווה מיליארדים. על פי תחזיות, בשנים הקרובות היקף יצוא הקנאביס יתקרב תוך כמה שנים ל-10 מיליארד שקל בשנה, ובחברה, שמעסיקה כיום כ-100 עובדים, מתכננים לגייס בשלוש השנים הקרובות כ-100-150 עובדים נוספים.

 

הצמח ששווה מיליארדים: אישור הקנאביס פותח עידן כלכלי חדש בישראל

הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי מישראל

ישראל מתחילה לייצא קנאביס - כל מה שצריך לדעת

 

מכיוון שמדובר בשוק עם פוטנציאל גדול, המליץ אריאל לצעירים שמתלבטים לגבי תחום לימודים אקדמי - ללמוד כימיה או ביולוגיה. "הקנאביס הוא שוק של פארמה", הוא הבהיר, "פוטנציאל היצוא לאירופה בלבד עומד על סדר גודל של שני מיליארד אירו בחודש. מדינת ישראל חיכתה לרגולציה החדשה - היה ברור שאם לא תהיה החלטה של יצוא אנחנו נאבד את הרכבת ומדינות אחרות יכנסו לתוך התהליך".

 

לדברי מאיר, למעלה מ-150 אלף איש ישתמשו בקנאביס רפואי בחמש שנים הקרובות. "השוק הישראלי נחלק לשניים: הנאה ורפואה. במדינת ישראל הנתח של השוק הרפואי הוא הכי גדול - יותר מארה"ב, קנדה ואירופה".

קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי(צילום: shutterstock)
 

רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס יחולקו למי שיעמוד בתקני איכות

אתמול אישרה הממשלה את הצעת המחליטים של שר האוצר משה כחלון - לייצא מוצרי קנאביס למדינות בהן השימוש מותר. זאת, לאחר שתיקון לפקודת חוק הסמים עבר את אישור הכנסת לפני כחודש והגדיל את סמכויות משטרת ישראל. ההצעה אושרה רק לאחר שמשרדי האוצר וביטחון פנים הגיעו לסיכום, במסגרתו התקציב של המשטרה לאכיפת התחום גדל ויגדל בהמשך, בהתאם להתרחבות פעילות ייצור הקנאביס בארץ.

 

החלטת הממשלה קובעת כי יאומצו ההחלטות של הוועדה בנושא שהוגשו כבר באוגוסט 2017, לפיהן ניתן יהיה לחלק רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס למי שיעמוד בתקני האיכות שייקבעו על ידי משרד הבריאות. התקנים יקבעו לכל אחד מהמקטעים בענף - גידול, ייצור, אחסון, הפצה ואבטחת כל אחד מהמקטעים עצמם. החלטת הממשלה מדגישה כי לא ניתן יהיה לייצא חומר צמיח שניתן לריבוי (כמו צמחים עצמם, זרעים, ייחורים וכו').

 

לפי הערכות הממשלה, היקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי עומד על יותר מ-100 מיליארד שקל בשנה. הפוטנציאל הכלכלי של היצוא מישראל עומד על למעלה מארבעה מיליארד שקל בשנה. זאת מאחר שמחקר הקנאביס בישראל הוא מהמתקדמים בעולם, ובעזרת הפיתוח הישראלי של שיטה רפואית קלינית ייחודית, הקנאביס הרפואי יעזור לחולים במחלות כמו סרטן, פרקינסון, מחלות גסטרואנטרולוגיות זיהומיות, כאב ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים