שתף קטע נבחר

העתירה נדחתה: דורס הנער לא יואשם בהפקרה

בג"ץ החליט לדחות את העתירה שהגישו בני משפחתו של הנער אילון שלו-אמסלם, בה ביקשו להוסיף סעיף אישום נוסף נגד אליהו בר זכאי, שדרס למוות את בנם בן ה-13 בת"א. "לא מצאנו לנכון להתערב בהחלטת הפרקליטות"

בג"ץ דחה היום (ג') את העתירה שהגישה משפחתו של אילון שלו-אמסלם ז"ל, שדרשה להעמיד לדין את אליהו בר זכאי, הנהג שפגע בבנם ובחברו, גם בעבירה של הפקרה ולא רק בעבירה של הריגה. 

אילון שלו אמסלם ז
אילון שלו אמסלם ז"ל בבר המצווה שלו

קובי אמסלם אביו של אילון שלו אמסלם (צילום: מוטי קמחי)
קובי אמסלם, אביו של אילון ז"ל (צילום: מוטי קמחי)

אלי בר-זכאי דרס למוות את אילון שלו-אמסלם (צילום: מוטי קמחי)
הנהג הדורס אלי בר זכאי בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)

המשפחה עתרה לבג"ץ בחודש שעבר ודרשה להגיש כתב אישום גם בגין הפקרה ולא רק בגין הריגה, וכן ביקשה לעצור את כל הדיונים בתיק, שמתנהל כעת בבית משפט המחוזי בתל אביב - עד שתתקבל החלטה בנושא. בר זכאי נאשם בהריגה, שיבוש מהלכי משפט ועוד עבירות נוספות, אך לא בהפקרה.

 

 

שופטי בג"צ קבעו בהחלטתם כי "לא מצאנו להתערב בהחלטת הפרקליטות שבחנה מקרוב את חומר הראיות וניהלה על פני הדברים הליך תקין וסביר. לא ניתן לומר כי נפל פגם בהערכת הפרקליטות את המכלול הראייתי שחורג ממתחם הסבירות". סנגורו של בר זכאי, עו"ד אורי קינן, סירב להגיב.

 

את משפחת שלו-אמסלם מייצגות עורכות הדין ענבר קידר ברוך, גלית לובצקי, וד"ר דנה פוגץ' שמסרה כי "ב-2011 נקבע שהפקרה בבריחה מהמקום והפקרה באי הגשת עזרה - חמורות באותה מידה. הפרקליטות מתעלמת מעבירה זו ובית המשפט משאיר על כנו את מחדל הפרקליטות. השופט עמית אמר שבעתיד ייקבע מתי, אם בכלל, יועמדו נאשמים לדין על כך. כיצד ניתן להתעלם ממעשים פליליים כה חמורים?".

 

הוריו של שלו-אמסלם כתבו בעתירתם בחודש הקודם: "במקום להזעיק עזרה, במקום לבדוק להיכן נעלם אחד הנערים בהם פגע, במקום לעדכן את כוחות הסיוע שהגיעו בסופו של דבר שלא נער אחד נפגע אלא שניים, בחר הנהג, בקור רוח מזעזע, לפעול כדי לטשטש את עקבות האלכוהול הרב שזרם בדמו במטרה למלט עצמו מתוצאותיהן הפליליות של פשעיו".

הנאשם בדריסתו של אילון שלו-אמסלם, אלי בר-זכאי בדיון במחוזי ת
אלי בר זכאי (צילום: מוטי קמחי)

ד
עו"ד פוגץ'. מייצגת את בני משפחת שלו-אמסלם(צילום: סטודיו סקייליין)

עוד נכתב כי "העותרים נותרו עם אבל כבד וחיים שלמים של סימני שאלה, ובראשם השאלה אם ניתן היה להציל את בנם בכורם לו היה האדם שבחר לשתות לשוכרה ולנהוג במהירות מופרזת, דרך על דוושת הגז של הרכב בו נהג ודרס את דניאל ואילון, כיורה בנשק הלוחץ על ההדק, מזעיק עזרה ברגע התאונה או מסייע לאתר את אילון מוקדם יותר".

 

כתב האישום: הריגה, חבלה חמורה ושיבוש הליכים

בר זכאי, בן 23, מואשם שב-26 ביולי הוא דרס למוות את אילון שלו-אמסלם בן ה-13 ופצע את חברו. הוא מואשם בנוסף בחבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט וניסיון להשמדת ראייה.

עו
עו"ד אורי קינן, סנגורו של בר זכאי. סירב להגיב

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, באותו יום סיכמו בר זכאי וחברו שייסעו מירושלים לבילוי באזור המרכז. הם נסעו ברכב פורד של אחיו של הנאשם לדירת חבר ובדרך רכשו בקבוק וודקה "בלוגה" ומשקאות אנרגיה.

בדירת החבר שתה בר זכאי לפחות כוס וחצי מהמשקה, ולאחר מכן תכנן להיפגש עם חבריו במועדון שלוותה בתל אביב.

 

אחד החברים הבחין שהנאשם שתוי וסיכם איתו שיהיה נהג תורן כי לא שתה. "אתה לא תצא לשלוותה, אתה תגיע לשלוותה עם שלילה לכל החיים כפרה עליך", אמר לו. בר זכאי ענה לו: "אחי, אני אחרי בקבוק בלוגה לבד".

 

בסופו של דבר, נטען, עזב בר זכאי את המקום שיכור ונהג למועדון. בשעה 1:08 הוא עבר ברחוב ש"י עגנון וחייג בטלפון הנייד. באותו עת חיכו שלו-אמסלם וחברו בצומת עם אבן גבירול על המדרכה לאחר שחזרו מבילוי בנמל. הם המתינו שהרמזור יתחלף, ובזמן שהמתינו התקרב אליהם הנאשם במהירות גבוהה, תוך חריקת צמיגים וכשהוא מזגזג מצד לצד. במקום להאט הוא עלה על המדרכה ופגע בהם חזיתית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים