שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כחלון על השקעת הענק של אינטל: "בשורה גדולה לכלכלה הישראלית"
  שר האוצר הסביר באולפן ynet על תהליך הבחירה של אינטל בישראל - וסתר את הטענות בנוגע למועד פרסום העסקה תוך עיצומה של מערכת הבחירות: "עבדנו קשה מאוד ואני מציע לאזרחי ישראל לשמוח"; אמש מסר כחלון כי מדובר בהשקעה בגובה 40 מיליארד שקל
   
  לאחר שאינטל אישרה הבוקר (ג') כי תמשיך להשקיע באתר שלה בקריית גת, התראיין שר האוצר משה כחלון לאולפן ynet ואמר כי "מדובר פה בעסקה שהיא חסרת תקדים". אמש מסר כחלון כי ענקית השבבים האמריקאית הודיעה לו על כוונתה להשקיע 40 מיליארד שקל בישראל.
   

  "המשא ומתן התחיל לפני שלוש וחצי שנים עם סגנית נשיא אינטל העולמי, ואלו דברים ששמרתי בסוד", מספר כחלון. "אז הצלחנו להגיע להשקעה של כחמישה מיליארד דולר, לפני כשנתיים, וידענו שההשקעה של חמישה מיליארד דולר תהווה בסיס לעשרה מיליארד דולר הבאים".

    (דוברות אינטל)
  המפעל של אינטל בקריית גת(דוברות אינטל)

  יגידו הצינים שנזכרת להודיע על זה עכשיו בגלל עיצומה של מערכת הבחירות.

  "זו ממש בדיחה, כי אם הדירקטוריון של אינטל קיבל את ההחלטה אתמול, כנראה שהוא לא קיבל אותה לפי תאריך הבחירות. על כל פנים, זה ממש שיא הציניות לייחס את זה לבחירות, כאילו שאני מחליט על ההשקעות".

   

  מה המשמעות של השקעה כזאת מבחינת המשק הישראלי?

  "קודם כל מדובר בתוספת של מקומות עבודה, תוספת של צמיחה. זה ייצור אקו סיסטם, לייצר, בנוסף לאלף עובדים, עוד אלפי מקומות עבודה מסביב, לספקים, לחבל ארץ החשוב הזה שנקרא הנגב, קריית גת ודרומה. גם על מרכז הארץ זה ישפיע. עבדנו קשה מאוד ואני שמח מאוד שזה הגיע, ומציע לאזרחי מדינת ישראל לשמוח".

   

  כחלון: מקווה שעד הבחירות הציבור יבין מי דואג לו  

  מבחינת מספרים, אומר כחלון כי מדובר ב"אלף מקומות עבודה במעגל ראשון", ומוסיף כי "חשוב שתדעו שאנחנו עושים יום יום את הפעולות האלה, אי אפשר תמיד לדבר על זה כי יש דירקטוריונים, יש בורסה, אלה חברות ציבוריות שאנחנו לא יכולים לחשוף את המשא ומתן איתן, אבל מעת לעת כשזה קורה זו ממש בשורה גדולה לכלכלה, והדבר הכי חשוב בסיפור הזה זה אמון בכלכלה שלנו. דבר שלצערי פה הוא חסר".

   

  ואיפה אמון הציבור בשר האוצר שלו?

  "אני מקווה שעד תשעה באפריל זה ישתנה", אומר כחלון. "אין ספק שיש פער אדיר במספרים בסקרים וגם בשביעות רצון מהתפקוד לבין המנדטים. זה התפקיד שלנו להביא את הדברים לידיעת הציבור, ואין לי ספק שביום הבוחר זה יבוא לידי ביטוי. התחלתי את הקמפיין הזה לפני ארבע שנים, אותו דבר באותו מצב, ולאט לאט זה יסתדר, אני בטוח שמי שיגיע בקלפי יידע מי עשה עבורו, מי דואג לילדים שלו, מי באמת אכפת לו".

   

  עוד מספר שר האוצר על תהליך הבחירה של אינטל בישראל: "מי שנשאר בשלישייה האחרונה הן סינגפור אירלנד ואנחנו. בהתחלה כל מדינה מציעה הצעה כי אין מדינה בעולם שלא רוצה את ההשקעה הזו אצלה.

   

  "סינגפור ואירלנד הציעו הצעות מדהימות, אבל אני שמח, גם בגלל המוחות הישראלים שיש לנו פה, והאקו-סיסטם שיש לנו פה, בגלל כל התמיכה - גם הממשלתית. בסוף צריכים גם תמיכה ממשלתית. אף אחד לא מגיע לכאן מטעמים ציוניים - אלא מטעמים כלכליים: כלכלה עובדת על כלכלה. ולכן כשדירקטוריון אינטל מקבל נתונים על מספר המהנדסים וכמה חשוב לממשלה לייצר מקומות עבודה ולטפח חברות בינלאומיות - מתמחרים את כל הדברים האלה ואז מקבלים את ההחלטה".

   

  מיליארד דולר חוזרים לאינטל?

  "תשעה אחוזים מההשקעה חוזר לאינטל. אני חושב שזה סכום סביר. אני אומר לכל הציניקנים והמבקרים אם יש לכם עוד עשרה אינטל תביאו לנו אותם".

    (דוברות אינטל)
  המפעל של אינטל בקריית גת(דוברות אינטל)
    

  הרכש המקומי של אינטל בישראל ב-2018: 1.7 מיליארד דולר

  אינטל הודיעה הבוקר על כוונתה להגיש תוכנית עסקית לממשלת ישראל להמשך ההשקעה באתר הייצור שלה בקריית גת. הגשת התוכנית באה בעקבות הודעה קודמת של אינטל כי היא נמצאת בשלב תכנון מוקדם של הרחבת הייצור באתריה באורגון, אירלנד וישראל.

   

  החברה לא מסרה בהודעתה פרטים על התוכנית שאותה הגישה, אך לפי ההערכות החברה תקים מפעל חדש לצד המפעל הקיים בקריית גת בהשקעה של כ-40 מיליארד שקל, כאשר מדינת ישראל תעמיד לאינטל מענק של כ-10%. ל"כלכליסט" נודע שהמפעל החדש אמור להוסיף 1,000 עובדים חדשים לחברה. חשוב לציין שהמפעל בקריית גת אמור לקום לצד המפעלים האחרים באורגון ובאירלנד - ולא כבחירה מבין שלושה.

   

  אינטל מעסיקה 11.7 אלף עובדים בישראל ו-1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. ככלל, אינטל אחראית ל-52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל.

   

  במקביל הודיעה אינטל כי הייצוא שלה מישראל הסתכם 3.9 מיליארד דולר ב-2018, גידול של כ-300 מיליון דולר בהשוואה ל-2017. הרכש המקומי שביצעה בישראל ב-2018 הסתכם ב-1.7 מיליארד דולר. רכש מקומי מתייחס לחומרים ושירותים שאינטל רוכשת מספקים ישראליים, רובם בפריפריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים