שתף קטע נבחר

גנץ בנאומו הראשון: "ראש ממשלה שמוגש נגדו אישום לא יכול לכהן"

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ השיק את מפלגתו "חוסן לישראל" בכנס בת"א: "ממשלה בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי". גנץ השתיק קריאות בוז לנתניהו ("נישאר מכבדים ומכובדים") - אך תקף אותו בלי לתת את דעתו על נושא השימוע. יעלון: "זו מלחמה על הבית"

 

 

חתירה לשלום מול הפלסטינים, שמירה על ירושלים מאוחדת, מתקפה על מדיניות "השיסוי וההסתה" של הממשלה הנוכחית, עמדה ליברלית בענייני דת ומדינה - ובעיקר מסר לבנימין נתניהו: ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל לכהן בתפקיד. הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ שבר הערב (ג') שתיקה בת חודשים, שנמשכה למעשה מאז ההודעה על בחירות 2019, והשיק את קמפיין מפלגתו "חוסן לישראל" בגני התערוכה בתל אביב.

 

גנץ, שהתקבל במחיאות כפיים ובקריאות "ראש הממשלה הבא" ו"מהפך", אמר בפתח דבריו: "באתי לכאן הערב מפני שפרט למשפחתי אין לי דבר יקר יותר בעולם ממדינת ישראל. אני אוהב את ישראל, גאה בה ומחויב לה. בשבילי, ישראל היא באמת לפני הכול. אזרחי ישראל, אני חוזר ואומר: רק אליכם אני מחויב.

 

 

"אבל באתי לכאן הערב גם מפני שאני חרד לישראל. העם חזק, המדינה נפלאה, אבל בארץ נושבת רוח רעה. המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו. ההתנגשות בין דתיים לחילונים מפצלת אותנו. המתח בין יהודים ללא יהודים מאיים עלינו. הפוליטיקה מכוערת והזירה הציבורית מורעלת. אני מביט היום במנהיגות שעסוקה בעצמה. לא בכם ולא בנו. האמינו לי, אני גאה במדינה שלנו. אני לעולם לא אתבייש בה, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים, מימין ומשמאל, וגם אני בהם, חשים מבוכה עמוקה לנוכח האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול".

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

על התנהלות הממשלה הנוכחית הוא הוסיף: "כמוכם בדיוק אני מרגיש שהגיעה העת למנהיגות מחברת, מאחדת ומלכדת. מנהיגות שתנהג אחרת ותנהיג אחרת. מנהיגות שלא תעמיד את עצמה לפני טובת המדינה, שלא תחליש אותנו מבפנים. השלטון הנוכחי מעודד הסתה, פלגנות ושיסוי. את ערכי היסוד של הממלכתיות הישראלית הוא המיר בגינונים של בית מלוכה צרפתי. במקום לשרת את העם השלטון, הוא מתנשא על העם והעם משעמם אותו. הוא לא רואה את האדם והאישה העובדים, את יוקר המחייה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה.

 

"אף מנהיג ישראלי אינו מלך. המדינה היא לא 'אני', המדינה היא דווקא אתם. המדינה היא דווקא אנחנו. אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי שסיימתי את כהונתי כרמטכ"ל, ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להנהיג את מדינת ישראל. ב-9 באפריל אקים ממשלה ממלכתית, ממשלה של עוצמה, ממשלה שתנהג באחריות, בתקיפות ובנחישות. ממשלה חזקה שדואגת לביטחון כדי להרגיע חרדות ולא מזינה חרדות".

משה בוגי יעלון ובני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (Photo: AFP)
גנץ ויעלון, הערב(Photo: AFP)

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
כנס חוסן לישראל, הערב(צילום: מוטי קמחי )

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
לקראת הנאום בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי )

 

 

שעות לפני האירוע סוכם על איחוד בין "חוסן לישראל" לבין מפלגתו של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, "תל"ם". יעלון יוצב במקום השני ברשימה ויקבל ככל הנראה שני שיריונים בעשירייה הראשונה: מקום חמישי לעיתונאי יועז הנדל ומקום שמיני למזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר. שאר המקומות בעשירייה יאוישו על ידי אנשי גנץ - משה יחיאל (חילי) טרופר, מיכאל ביטון - וככל הנראה שלוש נשים.

 

גנץ המשיך: "במשך 38 שנים הייתי חייל, לוחם ומפקד. קיבלתי החלטות קשות ואמיצות. הובלתי לוחמים מעבר לקווי האויב ועניתי לטלפונים באישון לילה. כמי שצעד כל הדרך ממושב קטן ועד הקומה ה-14 בקרייה אני יכול לומר לכם שביטחון עושים במעשים, ולא במילים. במזרח התיכון הקשה והאלים שמסביבנו לא מרחמים על החלשים ורק החזק מנצח. הנשיא רוחאני, אני יודע שאתה זומם לכתר את ישראל ואני אסכל את המשימה שלך בצפון, בדרום ובכל מקום אחר במדינת ישראל. אפעל נגדך בזירה הבינלאומית, הצבאית והלאומית, ואם לא יובן המסר במילים...

 

"לקאסם סולימאני ולחסן נסראללה יש לי מסר חד וברור: איננו מאיימים על ריבונות איראן, אבל לא נסבול איום על ריבונות ישראל. לסינוואר אני מציע לבחון אותי שוב. אאפשר כל סיוע הומניטרי לתושבי עזה, אסייע, אבל לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לתנועות רצחניות. על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'עברי לא היה ראשון ולא חייב להיות האחרון.

 

"מאז קום המדינה ידעו אויבנו את קוד החשאיות הישראלית. הם מתרברבים ואנחנו פועלים. הם מבטיחים ואנחנו מקיימים. ובשנים האחרונות קצת התהפכו היוצרות. אפסיק את המנהג שמתאים לתוכניות ריאלטי. נגמרו הימים של מסיבות עיתונאים בנושא קודש ביטחון. לא צוברים נקודות על התרברבות אלא על מעשים".

 .

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

האירוע נערך באולם הגדול ביותר בגני התערוכה שבתל אביב, שנבחר, כפי הנראה, במטרה לשדר אווירת קמפיין של מפלגת שלטון. מסכים גדולים שהוצבו מחוץ לאולם איפשרו לקהל שלא נכנס לאירוע לצפות במתרחש. 

 

בהמשך הוסיף גנץ: "הממשלה שנקים תהיה ממשלה ממלכתיתת ולא ממשלה מלכותית. זו תהיה ממשלה ללא אדונים ומשרתים, ללא מתנות מגוונות וללא ליצני חצר. הממשלה תפגין עוצמה מול אויבים ותחבר בין ישראלים. היא תציב את ישראל ואת הישראלים לפני הכל. בממשלה הממלכתית שלנו לא יהיו התקפות פרועות נגד הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועמ"ש. לא תהיה הסתה נגד מוסדות המשפט, התרבות והתקשורת. לא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל. הסתיימו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פוליטיים.

 

"בנינו כאן מדינה מופלאה. אני רואה כאן את כל הטוב שיש ומברך עליו. אני דוחה על הסף את המרירות, את האדישות ואת הייאוש. אני מאמין בכל לבי שבמאמץ משותף נוכל להוביל את ישראל למהלך גדול של תיקון. אני יודע את זה כי צריך אחרת, אפשר אחרת ונעשה אחרת. הממשלה בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי. כך עשה הפטריוט הישראלי מנחם בגין ז"ל, שחתם על הסכם שלום עם מצרים. כך עשה הפטריוט הישראלי יצחק רבין ז"ל אשר כרת הסכם שלום עם ירדן. כך עשה גם בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי, אשר נשא את 'נאום בר אילן' וחתם על הסכם פינוי חברון והסכם וואי עם רב המרצחים יאסר ערפאת". 

 

בשלב זה החלו קריאות נגד נתניהו בקהל אך גנץ היסה אותם: "לא חברים, אנחנו נשאר מכבדים ומכובדים".

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: AFP)
גנץ, הערב(צילום: AFP)

לנאום הבכורה הוכנה במה עגולה מיוחדת שהוצבה במרכז האולם - שנצבע בכחול-לבן וחאקי - עם שני טלפרומטרים שקופים ששיוו למקום מראה הייטקי. משני הצדדים הוקמו שתי טריבונות לקהל, לתומכיו ולפעילים. יותר משעה לפני האירוע כבר נוגן ברקע פסקול ישראלי שכלל שירים של יהודית רביץ, יזהר כהן ואריק איינשטיין.

 

גנץ המשיך: "אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו, נעצב מציאות חדשה, נבצר את מעמדה של ישראל כמדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית, נחזק את גושי ההתיישבות ואת רמת הגולן אשר ממנה לא נרד מעולם. בקעת הירדן תישאר גבול הביטחון המזרחי שלנו. נשמור את הביטחון בידנו בארץ ישראל כולה, אך לא נניח למיליוני הפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו ואת זהותנו כמדינה יהודית. ירושלים המאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי ובירתה של ישראל".

 

על סוגיית השחיתות אמר: "הממשלה הממלכתית שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה. כל חיי דיברתי אמת. שמרתי תמיד על ניקיון כפיים. איני חב דבר לאף אחד זולת לעמי ומשפחתי. לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום עין אם אזהה פגיעה שכזו. עצם המחשבה שיכול לכהן בישראל ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי. לא יקום ולא יהיה. ברוח זו אסדיר את היחסים שהתערערו ברשויות המחוקקת והמבצעת. חשוב מאוד שגם אם לא נצליח להגיע לשלום עם שכנינו, נעמול קשה מאוד ונגיע לשלום בתוכנו, מתוך אותה אחדות וערבות הדדית. 

 

"מתוך אותה אחדות וערבות הדדית, אני מבקש להזכיר כאן את השבויים והנעדרים שלנו שטרם שבו. אני מחויב להמשיך ולפעול ולהשיב הביתה את אורון שאול ואת הדר גולדין ז"ל, את אברה מנגיסטו ואת שאר החללים ממערכות ישראל". 

משה בוגי יעלון ובני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי)
גנץ ויעלון, הערב(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

לגבי המצב הכלכלי אמר גנץ: "כולנו ראויים למנהיגות שחושבת עלינו מהרגע שבו היא מתעוררת. כולנו זקוקים לממשלה שפותרת את הבעיות ולא עסוקה בעצמה. אני מודה לראש הממשלה נתניהו על פעולתו במשך עשר שנים. אנחנו ממשיכים מכאן. אני מסתכל לכם בעיניים, בגובה העיניים, ואני אומר לכם: לעולם לא אתעלם מכאבם של ילדים שלא ניתנה להם האפשרו לחלום רק משום שנולדו למציאות שבה יש פערי שכר ומעמד עמוקים בין הוריהם לבין הורים מבוססים באזורים אחרים. אנהיג מהפכה של שיוויון ומצוינות במערכת החינוך, אוביל לתפנית חדה בטיפול בגיל הרך ולשינוי ניכר במעמד המורים והמורות, לחזור להיות חברה לומדת המעניקה השכלה ראויה וטובה לכל ילדיה.

 

"למשפחות שאני רואה בתור לקופה בסופר אני מבטיח שלא אשלים עם חרפת המחירים המופקעים שהפכה אותנו לאחת המדינות היקרות בעולם. ידעו מעתה ראשי המונפולים: זמנכם עבר. חגיגת יוקר המחייה נגמרה. כך גם בעניין משבר הדיור העמוק. לנגד עינינו אנחנו רואים מיליוני ישראלים הכורעים תחת נטל המשכנתה החונקת. לא אמתין לקבלנים אלא אדאג לבנייתן של אלפי יחידות דיור. האדישות לא תהפוך למדיניות.

 

"כך גם במערכת הבריאות שקרסה עקב מדיניות שגויה. אני רואה אתכם, את האימא הממתינה במיון שבע שעות או את הסבא והסבתא שנזרקים לשולי המחלקה ואני מתבייש. לא לכולם יש כסף לביטוח פרטי בישראל. ולכן אנחנו נכריז על מצב חירום במערכת הבריאות וניתן תמריץ מיידי ללימודי רפואה. נקים בית חולים נוסף בצפון, בית חולים בדרום ונרחיב את הקיימים על מנת להקל על העומס.

 

"הפכנו למדינת הייטק עם ממשלה שעסוקה בעצמה. הממשלה שנקים תביט עשרות שנים קדימה ותשרטט את מפת ישראל 2048. אני אקים את רשות המאה, שתשנה את סדר העדיפויות לטובת הנגב, הגליל והפריפריה, תיצור מקומות עבודה חדשים, תביא תנופה חדשה לחקלאות הישראלית שהייתה ותישאר המובילה בעולם".

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: AFP)
בני גנץ, הערב(צילום: AFP)

על נושאי דת ומדינה אמר גנץ: "זו לא רק שאלה של מעשים. זו גם שאלה של זהות. ישראל היא מדינתו של העם היהודי וכל אזרחיה שווים. הממשלה שבראשה אעמוד תכבד את מסורת ישראל ותאפשר לכל אדם לחיות על פי אמונתו ועל פי ערכיו. נקדם את ברית הזוגיות, את מתווה הכותל, נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך אבל נקפיד על אופיו המקודש של יום השבת שלנו. ניאבק בהדרת נשים ובאלימות כלפי נשים, וחשוב מאוד שנמשיך וננפץ את כל קירות הזכוכית המונעות מנשים שיוויון. נעניק לקהילה הגאה את מלוא הזכויות הניתנות לכלל אזרחי המדינה, נבטיח ונוודא את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות ונגדיר מחדש את החברה הישראלית כחברת מופת, הוגנת, צודקת ומאוחדת.

 

"וברשותכם, גם משפט אחד על אתיקה ציבורית: ברוח זו, אפעל גם אני במערכת הבחירות. לא אפגע אישית באף אדם ואמנע מכל פעולה שעלולה לפרק או לפורר את החברה הישראלית, שכה יקרה לכם וכה יקרה לי. אני זוכר היטב מאין באתי ואני מבין לאן אני הולך. נולדתי במושב כפר אחים. אמי מלכה גנץ ואבי נחום גנץ ז"ל היו ניצלוי שואה שנשבעו שלעולם לא עוד. בכפר אחים גדלתי והתחנכתי עם אחיותיי, שם חרשתי את השדות, תחילה בסוס אוחר כך בטרקטור, שם התפללתי בבית הכנסת, משם יצאתי לבקו"ם ביום גיוסי לצה"ל. בכפר אחים חיינו זה לצד זה, שומרי מצוות, מסורתיים וחילונים, בצניעות ובאהבת האדמה והארץ. הערכים האלה הם שעיצבו אותי, לכן יחד עם אשתי רויטל וארבעת ילדנו בחרתי שוב בחיים של שליחות.

 

"אני מאמין בנצח ישראל ובמדינת ישראל. אני מאמין באדם וברוח האדם. אני מאמין בשילוב הישראלי הייחודי והיפה כל כך שבין מסורת ומודרניות, בין יהדות ודמוקרטיה. אבל יותר מכל אני מאמין, כמוכם, בתקווה. בשם התקווה שעליה דיברתי אפעל ככל יכולתי לייצר כמה שיותר חיבורים פוליטיים לטובת המדינה".

 

בשלב זה הציג גנץ את שותפו החדש, שר הביטחון לשעבר והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון: "בוגי הוא איש ביטחון, אדם ערכי וישר דרך. הוא היה מפקדי בעבר, היה הבוס שלי, ומעכשיו - שותף מרכזי ומוביל לדרך".

 

יעלון אמר: "בני, אנחנו כאן ביחד כי טובת המדינה ורק היא לנגד עינינו. אנחנו שותפים בהנהגת אלטרנטיבה שלטונית מנצחת. שותפים כדי להחזיר לאזרחי ישראל את התקווה. הערב אנחנו מתייצבים יחד לראש הכוח הפוליטי שיחזיר את המדינה למסילה. יחד אנחנו לוקחים אחריות כפי שלקחנו אחריות כל חיינו, והפעם למען המטרה הנעלה ביותר, עתיד המדינה, ביטחונה, חוסנה החברתי וכלכלי, דמותה וערכיה. זו מלחמה על הבית ואין לנו ברירה אלא לנצח כי הבית בהתפוררות, הבית בסכנה".

 

 

מיכאל ביטון חבר מפלגתו של בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
חבר המפלגה מיכאל ביטון, פתח את הערב(צילום: מוטי קמחי )

בניגוד למסורת של כנסים פוליטיים בישראל, המזנונים לא כללו בורקסים או נקניקיות, אלא כיבוד מושקע ומוקפד: פיתות עם סביח, לחמניות גזר עם אנטי פסטי וקונוסים עם ירקות טריים. "זה נראה כמו מפלגת יש עתיד משודרגת", העיר אחד הנוכחים.

 

נראה שהקהל שנכנס לאולם שעה ארוכה קודם לכן נבחר בקפידה, ולא התאפשרה כניסה לאנשים שלא נרשמו מראש. כ-400 תומכי גנץ הגיעו לאירוע ובהם גם צעירים רבים שקראו לעצמם "צעירי חוסן לישראל".

 

אמש שחררה חוסן לישראל את השיר הרשמי של המפלגה שכותרתו: "אין יותר ימין או שמאל - ישראל לפני הכל". הסרטון והשיר הרשמי זכו לביקורת בשל מה שכונה "מסרים חלביים" שלא מתאימים לקרב שאותו מבקש גנץ לנהל.

 

את הערב פתח ראש מועצת ירוחם לשעבר, מיכאל ביטון, שצפוי להשתבץ ברשימת חוסן ישראל: "בירוחם פגשתי את בני גנץ לראשונה. הוא פגש את הנוער שלנו ולצד זאת ישב לשיחות נפש עם נגמלים ומשוחררים. הוא גייס מיליוני שקלים והשקיע אותם יחד איתנו בעתיד ילדינו. בני הוכיח שהוא מחויב עמוקות לחברה, לחינוך ולפריפריה. לכן אני כאן היום. העשייה של חוסן לישראל תהיה מושתתת על יסודות היהדות החברתית ועל חזון הנביא ישעיה, אבל גם על יסודות אבות האומה במגילת העצמאות".


פורסם לראשונה 29/01/2019 19:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים