שתף קטע נבחר

נתניהו אחרי נאום גנץ: "מי שאומר לא ימין ולא שמאל - הוא שמאל"

ראש הממשלה ומפלגות הימין תקפו את הרמטכ"ל לשעבר על דבריו בכנס בת"א. נתניהו: "עוד נאום של לפיד". בליכוד הוסיפו: "מכבסת המילים, לא תסווה את זה שהוא איש שמאל". בנט: "בכל המבחנים שבהם עמד - היסס וגמגם". ש"ס: "נשמע כמו פעיל מרצ. פגע בצביון היהודי"

 

 

דקות ספורות אחרי שהסתיים נאומו של בני גנץ, שהשיק הערב (ג') את מפלגתו "חוסן לישראל" בגני התערוכה בתל אביב, מיהרו בימין לתקוף את דבריו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "עוד נאום של לפיד. מי שאומר שהוא לא ימין ולא שמאל - הוא שמאל". הליכוד פירסמה הודעה שתקפה את גנץ ולפיה: "כל מכבסת המילים לא תסווה את העובדה שהוא איש שמאל"

 

עוד נכתב בהודעת הליכוד: "מיד לאחר הבחירות, גנץ יתאחד עם לפיד ויתר מפלגות השמאל - ויקים ממשלת שמאל. התרגיל השחוק של השמאל להדביק גנרל בראש רשימה כדי להפיל ממשלת ימין - לא יעבוד הפעם על המחנה הלאומי".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

השרה מירי רגב (ליכוד) המשיכה את הקו של מפלגתה, ואמרה: "גנץ זה השמאל החדש. כנראה שהוא לא מבחין בין שלטון מלוכה לדמוקרטיה. הוא זה שהפקיר את חיילי גולני לטובת הפלסטינים, הוא זה שלא הבין את איום המנהרות, והכי חמור - שלא אמר את דעתו בנושאים מדיניים חשובים ונשאר עמום. כל רצונו הוא להפיל את הימין ואת נתניהו".

 

שר החינוך ויו"ר הימין החדש, נפתלי בנט: "גנץ דיבר על 'להביס את סינוואר', אבל הוא זה שהכתיר אותו. זו סכנה לתת לו שוב אחריות ביטחונית על מדינת ישראל. גנץ מדבר מאוד יפה, אבל חלש מאוד במעשים. בכל המבחנים שבהם הוא עמד - הפקרת צד"ל ביציאה מלבנון, הפקרת מדחת יוסף, שחרור 1,000 מחבלים ומחדל מבצע צוק איתן - הוא היסס וגמגם. הוא איש טוב, אבל הוא מאוד חלש". 

בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

לדברי בנט, "החיבור שלו ושל יעלון הוא חיבור של 'אדריכלי התיקו'. זו תפיסה שאומרת שאנחנו לא מנסים לנצח - אלא רק לצאת בשלום. גנץ הוא איש שמאל מובהק בתפיסותיו. שמאל זה שמאל זה שמאל".

 

בנאומו הערב הציג גנץ תפיסה ליברלית כלפי סוגיית דת ומדינה, כולל בנושא מתווה הכותל, תחבורה ציבורית בשבת, ברית הזוגיות וזכויות להט"ב. בתגובה אמר יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יואב בן צור: "גנץ נשמע הערב כמו פעיל מרצ. הוא חצה קווים אדומים בהתייחסותו לסטטוס קוו והפגיעה הפרובוקטיבית בצביון היהודי. כמו דומיו עניין של זמן עד שהוא יפסיק להיות רלוונטי".

 

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): "בני גנץ גילה הערב טירונות פוליטית. לדבר על שיתוף פעולה עם החרדים ובאותה נשימה להצהיר על תחבורה ציבורית בשבת, ברית הזוגיות וכותל רפורמי - זה לא יילך ביחד ולא יוכל להתממש. ההיסטוריה מוכיחה ששמירה על ערכי המסורת והדת מהווה ערובה להצלחה פוליטית ומנהיגותית. בעוד נקיטת אג’נדה אנטי דתית הינה מתכון לכישלון".

משה בוגי יעלון ובני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי)
יעלון וגנץ(צילום: מוטי קמחי)

מירי רגב בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
מירי רגב(צילום: אבי מועלם)

ישיבת ממשלה שבועית (צילום: רויטרס)
נפתלי בנט(צילום: רויטרס)
 

"כולנו" הגיבה לנאום גנץ בסרטון: "חיכינו, ציפינו, כססנו ציפורניים, ואז זה הגיע: 20 אלף מילים יהירות, מתנשאות ומנותקות. 0 תכניות, 0 רעיונות, 0 פתרונות. המסקנה ברורה - 0 באכפתיות".

 

במפלגות הדתיות לא נשארו חייבים, והתייחסו לדבריו של גנץ בנושאי דת ומדינה. יו"ר ש"ס, אריה דרעי: "גנץ, אחרי שבועות של שתיקה, הבשורה שלך לעם ישראל היא נישואים אזרחיים וכותל רפורמי? תחבורה ציבורית בשבת?. לא, בני. זו לא הדרך לאיחוד העם אלא לפירודו. אל תפרום את הרקמה העדינה המחברת אותנו כעם. אל תיגע במסורת ישראל. ש״ס, יהדות לפני הכול".

שס חרדים  קמפיין נגד בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 ()
קמפיין החרדים נגד בני גנץ
 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יואב בן צור, הוסיף כי "גנץ נשמע הערב כמו פעיל מרצ. הרמטכ"ל לשעבר חצה קווים אדומים בהתייחסותו לסטטוס קוו והפגיעה הפרובוקטיבית בצביון היהודי. כמו דומיו עניין של זמן עד שהוא יפסיק להיות רלוונטי".

 

סגן שר הבריאות, ח”כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), אמר: "בני גנץ גילה הערב טירונות פוליטית. לדבר על שיתוף פעולה עם החרדים ובאותה נשימה להצהיר על תחבורה ציבורית בשבת, ברית הזוגיות וכותל רפורמי - זה לא ילך ביחד ולא יוכל להתממש. ההיסטוריה מוכיחה ששמירה על ערכי המסורת והדת מהווה ערובה להצלחה פוליטית ומנהיגותית. בעוד נקיטת אג’נדה אנטי דתית הינה מתכון לכישלון".

יעקב ליצמן ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
יעקב ליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

"כולנו" הגיבה לנאום גנץ בסרטון: "חיכינו, ציפינו, כססנו ציפורניים, ואז זה הגיע: 20 אלף מילים יהירות, מתנשאות ומנותקות. 0 תכניות, 0 רעיונות, 0 פתרונות. המסקנה ברורה - 0 באכפתיות".

 

 

במפלגת "גשר" של אורלי לוי-אבקסיס עקצו את גנץ עם סרטון מהנאום, שנערך כך שבמקום קולו של גנץ נשמע קולו של יאיר לפיד. בציוץ שבו פורסם הסרטון נכתב: "גם לכם נשמע מוכר?".

 

יו"ר התנועה ציפי לבני אמרה כי היא "מברכת את גנץ על דבריו. אין ספק שהמדינה קודמת לנו, והשאלה החשובה היא איזה ישראל נשאיר אחרינו. האם זו תהיה מדינה עם הרוח הרעה שנתניהו ושותפיו השרו עליה או מדינה ברוח מגילת העצמאות, עם רוב יהודי ועם שוויון? על זה אני והתנועה בראשותי נאבקים. המבחן האמיתי לפנינו - איך כל אחד מאיתנו יפעל כדי להשיב את ישראל למסלול".

 

בין השאר אמר גנץ הערב: "באתי לכאן הערב גם מפני שאני חרד לישראל. העם חזק, המדינה נפלאה, אבל בארץ נושבת רוח רעה. המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו. ההתנגשות בין דתיים לחילונים מפצלת אותנו. המתח בין יהודים ללא יהודים מאיים עלינו. הפוליטיקה מכוערת והזירה הציבורית מורעלת. אני מביט היום במנהיגות שעסוקה בעצמה. לא בכם ולא בנו. האמינו לי, אני גאה במדינה שלנו. אני לעולם לא אתבייש בה, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים, מימין ומשמאל, וגם אני בהם, חשים מבוכה עמוקה לנוכח האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול".

 

על סוגיית השחיתות אמר: "הממשלה הממלכתית שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה. כל חיי דיברתי אמת. שמרתי תמיד על ניקיון כפיים. איני חב דבר לאף אחד זולת לעמי ומשפחתי. לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום עין אם אזהה פגיעה שכזו. עצם המחשבה שיכול לכהן בישראל ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי. לא יקום ולא יהיה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גנץ ויעלון, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים