שתף קטע נבחר

הקרקס המיותר סביב השימוע לנתניהו

היועמ"ש מלווה את החקירה מתחילתה ועמדתו לא תשתנה פתאום. גם רה"מ יודע שיהיה שימוע. הדיון סביב מועד ההודעה של מנדלבליט די משעמם

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כבר כמה שבועות מתנהל מחול שדים מיותר ומעורר פיהוק סביב מועד פרסום המלצות היועמ"ש אביחי מנדלבליט בכל הקשור לתיקי 1000, 2000 ו-4000 שבהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

לטורים נוספים - היכנסו לערוץ הדעות ב-ynet

 

תחילה פרסם העיתונאי נחום ברנע כתבה על מנדלבליט, אשר ספון בחדרו ועוסק לילות כימים בחוות הדעת שהכינה עבורו הפרקליטות. בחלוף כשבוע נפגש מנדלבליט ביום שמשי מקרי עם דנה וייס למרגלות הקריה בתל אביב והבטיח לעסוק בתיקים במקצועיות וביסודיות עד שתתגלה האמת. יומיים לאחר מכן עלו לרגל לחדרו של היועמ"ש פרקליטי נתניהו, מצוידים בחוות דעת של שופטים בדימוס, וניסו להניאו מפרסום ההמלצות טרם מועד הבחירות הממשמשות ובאות. ואם לא די בכך פרסמו המהדורות סקרים שעסקו ברצון הציבור בנוגע לפרסום ההמלצות, או שמא אי-פרסומן, טרם הבחירות. ואני מצדי התבוננתי במרקע משועמם, מסרב להצטרף לחגיגה.

 

חקירות נתניהו מלוות מיומן הראשון על ידי מנדלבליט וצוותו. גם השלמות החקירה נעשו בליווי שלו ושל הפרקליטות. הראיות מפוקחות על ידי הגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות. ראשי מחוזות עוסקים בכך כבר תקופה ארוכה. ההמלצות ידועות, העובדות ידועות, תזת הפרקליטות ברורה. ישאל השואל – מה החידוש הגדול שיבוא לאוויר העולם עם צאת מכתב השימוע?

 

הרי שימוע יהיה בוודאות. הדבר נהיר וברור לכל המעורבים והעוסקים במלאכה, כולל נתניהו. לאיש גם אין ספק שעבירת שוחד אחת לפחות תיוחס לו. אם כך, מדוע במקום לגמד את העניין ולדבוק בסיסמה "לא יהיה כלום כי אין כלום", בחר הפעם ראש הממשלה להילחם דווקא על הטיימינג באמצעות שימוע LIVE בטלוויזיה?

 

 

ההדלפות המרובות והעמדות הפנימיות של הפרקליטים המפורסמות בתקשורת מהוות טעם לפגם, אולם בעקבותיהן הציבור כבר מכיר את התיק לפרטי פרטים, ולכל הפחות תזת הפרקליטות ידועה היטב לכל הכתבים המסקרים. לכן אין צורך לערוך שימוע טרום שימוע, עם עשרות פרקליטים ופרקליטות, אין צורך להקים צוותים מרובים, אין צורך לתקוע את ההליך באמצעות סרבול מיותר ועומס נוסף ומיותר על המערכת המקצועית.

 

מצד שני, מצב שבמסגרתו הפרקליטות מפקחת על החקירה מיומה הראשון, ולאחר מכן צריכה לבחון את עבודת החקירה ולקבוע אם יש חוסרים, הוא בעייתי ביותר. קשה אפוא לצפות מפרקליטים שבחנו כל צעד ושעל משלבי החקירה שיבקרו את עצמם בדיעבד. קשה גם לצפות מהיועמ"ש, שמעורב בחקירות ראש הממשלה מראשיתן, להודיע עתה על ביטול החשדות במחי יד.

 

כחקירה שלוותה לכל אורכה על ידי הגורמים הבכירים במערכת אכיפת החוק, הייתה חובה לפרסם את המלצות היועמ"ש מזמן ולהציג לציבור את הממצאים בצינורות המקובלים, ולא בהדלפות וכתבות מטעם שיוצרות משחק בלתי הוגן כלפי כל חשוד באשר הוא.

 

לכן אף אחד לא אמור להיות מופתע כשייצא מכתב השימוע בחודש הבא, והמועד שלו לא אמור להוות אבן נגף בבחירות הקרובות. אין במכתב השימוע משום שינוי במצבו המשפטי של ראש הממשלה (הגם שישנם משפטנים שיחלקו על דעתי) או גזירת גורל בלתי צפויה. המועד המשמעותי יהיה – בעיקר בשל שיקולים קואליציוניים – מועד הגשתו של כתב האישום, והדרך לשם עודנה ארוכה. אפילו ארוכה מאוד.

 

  • עו"ד מאור ברדיצ'בסקי, לשעבר בכיר בפרקליטות מיסוי וכלכלה, הוא בעל משרד עורכי דין העוסק בתחום הצווארון הלבן

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר יעקובסון
עו"ד מאור ברדיצ'בסקי
תומר יעקובסון
מומלצים