שתף קטע נבחר

פקיסטן: הנוצרייה שנידונה למוות תצא לחופשי

בית המשפט העליון דחה עתירה של קיצוניים שדרשו להוציא להורג את אסיה ביבי בגין "חילול הקודש". כעת היא תוכל לעזוב ולקבל מקלט במערב. "עכשיו אני חופשייה, אני הולכת לחבק את הבנות שלי", היא אמרה מהמסתור

בית המשפט העליון בפקיסטן אשרר היום (ג') את זיכויה של אסיה ביבי, נוצרייה שנידונה למוות בגין "חילול הקודש", והסיר את המשוכה המשפטית האחרונה בפרשה. כעת תוכל ביבי לעזוב את פקיסטן ולהצטרף לבנותיה שנמלטו לקנדה וקיבלו בה מקלט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אסיה ביבי זוכתה מהעלבת ה איסלאם ב פקיסטן במהלך משפטה 2010 (צילום: AP)
למרות הזיכוי, נשקף איום גדול לחייה בפקיסטן. אסיה ביבי(צילום: AP)

ביבי הייתה האישה הראשונה שנידונה למוות בתלייה במסגרת החוקים האכזריים של חילול הקודש בפקיסטן. העונש נגזר עליה ב-2010, בטענה ששנה לפני כן השמיעה הערות פוגעניות נגד האיסלאם אחרי שפועלות שעבדו איתה בשדה התנגדו שהיא תשתה מים מהכוס שלהן, מכיוון שהיא לא מוסלמית. הן סיפרו שהיא העליבה את הנביא מוחמד.

 

בחודש אוקטובר האחרון ביטל בית המשפט העליון את הרשעתה. מפגינים תומכי מפלגות דתיות רדיקליות יצאו לרחובות כדי למחות על הזיכוי. הם קראו להרג השופטים שעומדים מאחורי הפסיקה ולהפלת הממשלה. את המחאה הובילו אנשי תחריק א-לבאיק, מפלגה פוליטית איסלאמיסטית קיצונית, שגם ערערה על הזיכוי ודרשה להוציא את ביבי להורג. הרשויות נכנעו ללחץ, ונאסר עליה לעזוב את המדינה עד להכרעה בערעור. 

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
הפגנות מחאה על זיכויה של ביבי(צילום: AFP)

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא בית המשפט העליון, אסיף סעיד חאן קושה, שעמד בראש הרכב השופטים שדחה את העתירה, אמר היום בבית המשפט כי מאשימי ביבי היו כאלה שמסרו עדות שקר. הוא הוסיף כי אם לא היה מדובר במקרה רגיש כל כך, הם היו צריכים להיכלא לכל החיים.

 

ביבי, שירדה למחתרת בעקבות המחאה, צפתה בהקראת פסק הדין בטלוויזיה. קרוב שלה סיפר כי מחשבותיה הראשונות של ביבי היו על בנותיה. "אני באמת אסירת תודה לכולם. עכשיו, אחרי תשע שנים, אישרו שאני חופשייה ואני הולכת לחבק את הבנות שלי", ציטט הקרוב את ביבי. למרות הזיכוי, נשקף איום גדול לחייה בפקיסטן, והיא צפויה לעזוב את המדינה ולקבל מקלט במערב.

 

סיפורה של ביבי הכעיס נוצרים ברחבי העולם, הסעיר את פקיסטן המפולגת ועורר גם סערה בינלאומית. שני פוליטיקאים שניסו לעזור לה נרצחו ובוותיקן נערכו תפילות עבורה. ארגוני זכויות אדם טוענים כי אזרחים בפקיסטן מנצלים את החוק נגד חילול הקודש למטרות של נקמה אישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"עכשיו אני חופשייה". אסיה ביבי
צילום: AP
מומלצים