שתף קטע נבחר

ארה"ב מייצרת נשק גרעיני מוחלש: "ירתיע את רוסיה"

הממשל הודיע שהחל לייצר גרסה מוחלשת של ראש קרב גרעיני בטילים בליסטיים שמשוגרים מצוללות. ההיגיון מאחורי המהלך: כך מוסקבה לא תסיק בטעות שהנשק הקיים של ארה"ב חזק מדי מכדי שתעז להשתמש בו. הדמוקרטים ינסו למנוע את מימון הפרויקט

שיגור טיל טריידנט - שבו יותקן ראש הקרב הגרעיני החדש (צילום: AP) (צילום: AP)
שיגור טיל טריידנט - שבו יותקן ראש הקרב הגרעיני החדש(צילום: AP)

בעקבות מדיניות חדשה שקבע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשנה שעברה, הממשל האמריקני החל לפתח ראש קרב גרעיני חדש שיותקן על גבי הטיל הבליסטי "טריידנט". כך דווח שלשום (ב') בכלי התקשורת בארה"ב, שציינו כי מדובר בגרסה חדשה לראשי הקרב שמותקנים כבר היום על גבי טילי הטריידנט, אך בעלת עוצמה פחותה בהרבה.

 

השילוש הגרעיני: ארה"ב נלחמת בהתעצמות רוסיה

 

סוכנות בטיחות הגרעין הלאומית של ארה"ב (NNSA) מסרה כי היא החלה בייצור הפצצות כפי שהורה ממשל טראמפ, וכי ראש קרב גרעיני אחד כבר יצא מקו הייצור במפעל בטקסס. עוד נמסר כי הסוכנות פועלת לייצר מספר יחידות של ראש הקרב הגרעיני החדש, המכונה W76-2, ולמסור אותן לידי חיל הים האמריקני כבר בספטמבר השנה - במה שכינתה "יכולת מבצעית ראשונית". לא נמסר בכמה יחידות מדובר.

 

ראש הקרב החדש הוא גרסה מותאמת של W76-1, ראש הקרב הגרעיני המותקן על גבי טילי הטריידנט הבליסטיים, המשוגרים מהצוללות של חיל הים האמריקני. לפי הערכות, לנשק האסטרטגי הפעיל עוצמה של 100 קילו-טון.

 

סוכנות ה-NNSA לא ציינה מהי עוצמת הנשק החדש, אך הנס קריסטנסן, מנהל "פרויקט המידע הגרעיני" של פדרציית המדענים האמריקנית, אמר לתקשורת כי הוא מעריך שלנשק החדש עוצמה של בין 5 ל-7 קילו-טון. לשם השוואה, לפצצה שהונחתה על הירושימה בסוף מלחמת העולם השנייה הייתה עוצמה של כ-15 קילו-טון.

 

לפי הדיווחים, העוצמה המופחתת של הנשק החדש מושגת על ידי נטרול השלב השני של ראש הקרב המקורי. ב-W76-1, הפיצוץ העוצמתי מושג על ידי הפעלת מתקן גרעיני חלש שמפעיל שלב שני חזק יותר. עוד דווח כי התאמת הגרסה החדשה אפשרה ל-NNSA להיענות במהירות להוראתו של טראמפ בשנה שעברה לייצור הנשק החדש.

 

ההוראה ההיא הגיעה בדמותו של מסמך המכונה "בחינת המצב הגרעיני" (Nuclear Posture Review) שפורסם בפברואר אשתקד. במסמך קבע הממשל כי נשק גרעיני חלש יחזק את יכולת ההרתעה של ארה"ב. במסמך נטען כי יריבים פוטנציאלים - רוסיה בפרט - עלולים להגיע למסקנה שוושינגטון תחשוש משימוש בנשק הגרעיני העוצמתי שלה, שיביא להרג של אין-ספור אזרחים, בתגובה להתקפה גרעינית מוגבלת.

 

פטריית העשן בעקבות הפצצת הירושימה ב-1945. לנשק החדש בערך שליש מהעוצמה של אותה פצצה ()
פטריית העשן בעקבות הפצצת הירושימה ב-1945. לנשק החדש בערך שליש מהעוצמה של אותה פצצה

במסמך נטען כי מוסקבה סבורה שכלי הנשק הגרעיניים הקטנים יותר שלה מעניקים לה דווקא יתרון, וכי שימוש בנשק גרעיני באופן טקטי יאפשר לה להרתיע את ארה"ב ובעלות בריתה. "מוסקבה מעריכה באופן מוטעה שהאיום להסלמה גרעינית או אף מתקפה גרעינית ראשונה תאפשר להפסיק הסלמה בתנאים שייטיבו עם רוסיה". הנשק החדש, נכתב במסמך, "יעזור להבטיח שיריבים פוטנציאלים לא יסברו שיש יתרון בהסלמה גרעינית מוגבלת, מה שיפחית את הסיכוי לשימוש בנשק גרעיני".

 

לא כולם בארה"ב מסכימים כמובן עם הטענות של ממשל טראמפ - ומתנגדי הפרויקט אומרים כי כל נשק גרעיני הוא "אסטרטגי" ולא "טקטי". מליסה הנהאם, מעמותת "עתיד אחד לכדור הארץ", צייצה בטוויטר בציניות: "שלום לכל המעצמות הגרעיניות. אנחנו הולכים לסמוך על כך שתבינו ש'זה רק נשק גרעיני קטן' ולא תגיבו עם כל מה שיש לכם. תזכרו! ארה"ב מתכוונת להפציץ אתכם בגרעין 'רק קצת'".

 

 

אחרים ציינו כי מכיוון שראש הקרב הגרעיני המוחלש ישוגר על גבי אותו טיל בליסטי שבו משוגרת הגרסה המקורית והעוצמתית יותר - מי שלעברו ישוגר הטיל לא יוכל לדעת איזו גרסה הוא נושא, ויהיה חייב להסיק לפיכך שמדובר בגרסה העוצמתית דווקא.

 

גם הדמוקרטים בקונגרס הביעו, כצפוי, התנגדות לנשק החדש - ומשהשיגו שליטה על בית הנבחרים בשנה שעברה יש להם כעת יכולת לנסות ולעצור את המשך ייצורו. אדם סמית', דמוקרט ממדינת וושינגטון והיו"ר החדש של ועדת שירותי הצבא בבית הנבחרים, אמר שהוא רוצה לבטל את המימון לנשק החדש. "אני פשוט לא חושב שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו את מה שהממשל קורא לו ואני לא חושב שזה נחוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טיל בליסטי מסוג טריידנט
צילום: AP
מומלצים