שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חסימות לקראת הפגנת האתיופים: "אולי עכשיו יתעניינו בנו"
  בני העדה האתיופית יצעדו מצומת קריית הממשלה לכיכר רבין במחאה על האלימות המשטרתית. החסימות בתל אביב יחלו מהשעה 15:00 ועד השעה 22:00. מאות שוטרים יאבטחו ומ"מ המפכ"ל קרא להרגעת הרוחות. אחד המארגנים: "כל יוצא אתיופיה שנפגע משוטר - קהילה שלמה מאחוריו"

   

   

   

   

  היערכות גדולה לקראת המחאה: מאות שוטרים ומפקדי תחנות יאבטחו היום (רביעי) החל משעות הצהריים את הפגנת יוצאי העדה האתיופית בתל אביב, במחאה על מה שהם רואים כאלימות משטרתית, לאחר מותו של יהודה ביאדגה בן ה-24 שנורה למוות על ידי שוטר בבת- ים. לאחר הפגנת מחאה בצומת קריית הממשלה בתל אביב יצעדו המפגינים לכיכר רבין, שם יינשאו נאומים. ההפגנה אושרה על ידי המשטרה מהשעה 15:00 ועד 22:00. במשטרה נערכים להגעת אלפי בני אדם.

   

  "האירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה בבת-ים הוא אירוע מצער שנחקר כעת במחלקה לחקירות שוטרים וליבי עם המשפחה", אמר מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן שקרא היום להרגעת הרוחות.

   

  החל מהשעה 15:00 אחר הצהריים ועד השעה 22:00 ייחסמו לתנועה צירי תנועה מרכזיים בתל אביב כחלק מההכנות להפגנה. ניצב מוטי כהן הנחה את המפקדים בשטח לנהוג בסבלנות וקרא למפגינים לשמור על החוק והסדר. "חלה על כולנו החובה להפיק לקחים מאירועי העבר", אמר כהן. "עלינו לאפשר מחאה לגיטימית כפי שראוי במדינה דמוקרטית. לאורך השנים האחרונות עשו המשטרה וקהילת יוצאי אתיופיה צעדים רבים לבניית אמון. המשטרה תעשה הכל על מנת לאפשר את חופש המחאה בצורה מסודרת ומאורגנת. עמדתנו: 'כן למחאה- לא לאלימות'".

  מפה מפת חסימת כבישים מחאה מחאת יוצאי אתיופיה ()
  .

  לקראת השעה 15:00 עם ריכוז המפגינים בצומת קריית הממשלה בתל אביב ייחסמו לתנועה הרחובות קפלן (מאבן גבירול עד דרך מנחם בגין), מנחם בגין, גבעת התחמושת (מיגאל אלון עד דרך מנחם בגין), צומת עזריאלי והעליות למחלף השלום בנתיבי איילון מצפון ומדרום. במהלך הצעידה לכיכר רבין ייחסמו הרחובות קפלן (מדרך בגין עד אבן גבירול), אבן גבירול (ממרמורק עד ארלוזורוב), שדרות שאול המלך (מוויצמן עד אבן גבירול), רחוב הנביאים (מהמלך ג'ורג' עד אבן גבירול), רחוב פרישמן (מכיכר מסריק עד אבן גבירול), שדרות דוד המלך (מויצמן עד אבן גבירול) ורחוב בלוך (מארלוזורוב עד אבן גבירול). במקביל ייחסמו לתנועה כל הרחובות שחוצים את ציר התהלוכה.

  מפה מפת חסימת כבישים מחאה מחאת יוצאי אתיופיה שלב א' כינוס צומת עזריאלי ()
  .

  מפה מפת חסימת כבישים מחאה מחאת יוצאי אתיופיה שלב ב' תחילת תהלוכה מצומת עזריאלי לכיכר רבין ()
  .

  מפה מפת חסימת כבישים מחאה מחאת יוצאי אתיופיה שלב ג' הפגנה ברבין ()
  .

   

  "כל יוצא אתיופיה שנפגע - קהילה שלמה מאחוריו"

  אליאס אינברם, אחד ממארגני המחאה, התייחס היום באולפן ynet להפגנה המתוכננת: "אף מנהיג לא גינה את ההרג של יהודה ביאדגה וזה עצוב. כנראה שזה לא מעניין אותם, אבל אולי היום זה כן יעניין אותם כשהכבישים ייחסמו וכיכר רבין תהיה מפוצצת, אולי אז הם כן יתייחסו".

   

  לדבריו, "אנחנו באנו להעביר מסר אחד, שכל יוצא אתיופיה שנפגע מהמשטרה - נכון שהוא לא מיליונר אבל יש לו קהילה חזקה מאוד מאחורה. כל שוטר בישראל צריך להבין שכל טעות שיעשה עם אזרח ויהיה אלים, יש לפחות 150 אלף מאחורי האזרח הזה וכולם יעמדו לצידו וזה בדיוק מה שקורה עכשיו. שכל השוטרים יראו את זה וילמדו את זה".

   

  אינברם התייחס לאזהרות המשטרה מאלימות בהפגנה: "מה היינו עונים כישראלים בחו"ל כשאומרים שישראל הורגת ילדים פלסטינים ועושה דה-לגיטימציה למדינת ישראל? חלאס, די עם הפסיכולוגיה ההפוכה הזאת. תמיד אנחנו מוכרים כקהילה שקטה, חמודה, פתאום אגרסיבים, מה קרה?".

   

  "אנחנו עדה ששומרת על מסורת יהודית, עדה עם תרבות עשירה, עדה סבלנית מאוד, לא אלימה. אבל מה שחשוב הוא המסרים שאנחנו מעבירים והמסרים הם כאלה: אנחנו יוצאים אמנם בעקבות ההרג ככל הנראה - אולי זה גם רצח - של יהודה ביאדגה אבל היו אירועים שקדמו לכך. הייתה תקיפה של שוטרי יס"מ באשדוד שנכנסו לבי"ס ותקפו ילד בן 12 לעיני כל הילדים, כשהמנהל לא עושה דבר, לא יודעים מה עשו עם המנהל בסופו של דבר, שר החינוך לא פרסם שום דבר, הכל עובר בשתיקה. בכיבוי אש התעללו והשפילו עובד וניסו לתפור לו תיק ביחד עם הממונים עליו כדי כאילו להאשים אותו, והיו מקרים נוספים".

   

   

  "ייתכן שניאלץ לחסום את איילון"

  ניצב משנה (נצ"מ) יגל פינק, קצין אגף מבצעים של מחוז תל אביב במשטרה, אמר הבוקר כי כלל הכוחות יהיו עם מצלמות ויתעדו את ההפגנה. "יהיו מעל 100 שוטרים שיצלמו באמצעות מצלמות גוף את ההפגנה, מי שעבר הכשרה למצלמת גוף והוסמך לכך יהיה עם מצלמה. המדיניות שלנו היא לשמור על איפוק. יהיו קצינים בכירים בשטח שיקבלו החלטות בזמן אמת. בסיכום עם המארגנים סוכם כי חלק ממובילי המחאה יהיו בחפ"קים המשטרתיים כדי שהאירוע ישמר בתיאום גם במהלך ההפגנה".

   

  הפגנת יוצאי אתיופיה. צילום ארכיון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  הפגנת יוצאי אתיופיה. צילום ארכיון (צילום: ירון ברנר)

  לדבריו, "במשטרה נערכים ללוות את המוחים בהיבטי תנועה כדי שהצועדים לא יפגעו, ייתכן שהמשטרה תיאלץ לחסום את נתיבי איילון, למרות שהדבר לא תוכנן באישורי ההפגנה. אנו ערוכים לאפשר הפגנה כמו שהנכים או חברי הקהילה הלהט"בית קיימו. מה שהמפגינים יראו אלו שוטרי תנועה כל עוד אין אלימות וונדליזם, אם המחאה תתפתח מעבר לכך, לפי צורך יכנסו שוטרים נוספים להפגנה".

   

  כנשאל האם יהיו שוטרים יוצאי אתיופיה או שבחרו לא להציב אותם, השיב נצ"מ פינק כי "יהיו שוטרים בני הקהילה שיפעלו באירוע והם מוכנים בעיקר למשימות הידברות. נשתדל למנוע אי נעימות איתם ולא לשלוח אותם להתעסק עם הפרת סדר". על החשש מהפרות סדר אמר נצ"מ פינק: "אנחנו ערוכים להתמודד גם עם הפרות סדר. היו בהתחלה קריאות לצאת עם ברזלים, ומצד שני בימים האחרונים יש קריאות לא להשתמש באלימות - ואנחנו מקווים שכך יהיה".

   

  במשטרה זימנו מספר אנשים לחקירה במשטרה לאחר שזוהו בימים האחרונים כרושמים פוסטים שקראו לאלימות.

   

  שינויים בקווי האוטובוסים

  חסימות הכבישים הצפויות ישפיעו גם על מסלולי האוטובוסים השונים העוברים בתל אביב בשעות ההפגנה. בכל החברות מבקשים מהנוסעים להתעדכן באתריהם בכדי לראות את השינויים.

   

  בחברת דן כבר הודיעו הבוקר כי התוואי של כמה קווים ישתנה בעקבות המחאה. מדובר בכל הקווים שעוברים ברחובות אבן גבירול, קפלן וכיכר רבין והם יעברו דרך צירים עורפיים ברחובות דיזנגוף, דרך נמיר ובגין. בין הקווים שיושפעו אפשר למצוא את הקווים: 9, 18, 14, 23, 25, 28, 38, 82, 62 ,70, 100 ,125 138, 140, 142, 189.

   

  באגד יהיו שינויים בשלושה קווים החל מהשעה 17:30 ועד 23:00. בקו 26 הנע מחולון לתל אביב וההפך. בדרך מחולון לתל אביב הקו יגיע לצומת הרחובות מנחם בגין והחשמונאים וימשיך ישר על בגין. התחנות שיתבטלו יהיו ברחוב קרליבך, אבן גבירול ושדרות דוד המלך וארלוזורוב.

   

  בכיוון השני מתל אביב לחולון הקו הקו יגיע לצומת הרחוב אבן גבירול ופנקס, משם יפנה לפנקס ומשם לדרך נמיר. משם ימשיך לדרך מנחם בגין ורחוב המסגר ומשם לסיום הקו המקורי.

   

  מתווה קו 126 מקניון הזהב בראשון לציון לתל אביב ישתנה אף הוא. בנסיעה מראשון לציון לתל אביב האוטובוס ייסע שלא בתוואי הרגיל אלא דרך הרחובות מנחם בגין, נמיר וז׳בוטינסקי לפני שיפנה חזרה לאבן גבירול ומסלולו המקורי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  הפגנת יוצאי אתיופיה. ארכיון
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים