שתף קטע נבחר

מפקד משטרת משגב: "בסכנין נאבקים באלימות ובגזענות"

רגע לפני העמדת המועדון לדין אחרי אירוע האלימות החמור בדוחא בו נדקר אדם, רן אופיר התייחס לפעולות של ראשי המועדון בנושא והרצון להעניש את הקבוצה: "סכנין עושה הכל כדי לחנך את הנוער ולא רוצה שיהיה בלגן במגרש"

היום (רביעי, 16:00) יתייצבו נציגי בני סכנין בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל בעקבות האירועים האלימים שהתרחשו במהלכו ובסיומו של המשחק מול מכבי פ"ת בסוף השבוע. במסגרת האירועים נפצעו שני אוהדים כשאחד מהם נדקר ונזקק לניתוח בידו.

 

מפקד תחנת משטרת משגב רן אופיר, האחראי בין היתר על הסמכויות המשטרתיות באצטדיון דוחא, נמצא בקשר רציף עם ראשי סכנין לאורך שנים ונפגש איתם בעיקר לפני משחקי הבית של הקבוצה, כמו גם במשחק האחרון מול מכבי פתח תקווה.

 

אצטדיון דוחא אחרי המהומות (צילום: פרטי)
אצטדיון דוחא אחרי המהומות(צילום: פרטי)

היום תעמוד סכנין לדין והיא צפויה לקבל עונש קשה. דעתך?

"לא אכנס לענייני בית הדין אלא לנושא של הקבוצה. אני מלווה אותה שלוש שנים במהלכם הם כל הזמן נאבקים בתופעת האלימות במגרשים כשהמטרה העיקרית שלהם ושלנו שאנשים יגיעו למגרש, ייהנו ממשחק כדורגל וישובו בשלום הביתה".

 

כשאתה אומר נאבקים, למה הכוונה?

"הוקם יציע משפחות. הוכנסו שערים אלקטרונים במאות אלפי שקלים, שודרגה כל התשתית של מערכת המצלמות במגרש. ראינו שהמועדון גם היה בקשר ישיר מול האוהדים על מנת לוודא שהמקרים האלימים לא יחזרו ובכל פעם שהיה חשש ממקרה כזה או אחר הקבוצה גינתה אותו ועשתה הרבה פעולות בנושא. לקבוצה אין שום אינטרס שיהיה בלגן במגרש, ההפך - הם רוצים שכמה שיותר קהל יבוא למגרשים".

 

אוהדי בני סכנין מהומה (צילום: מתוך הטלוויזיה)
הבלגן ביציע(צילום: מתוך הטלוויזיה)

 

סכנין צפויה להיענש אבל איפה האחריות שלכם כמשטרה שאותה יותר קשה להעניש?

"אין קשר להעניש או לא. היום ההתאחדות הולכת לכאורה להעניש את בני סכנין. בעצם הם הולכים להעניש את ההנהלה של הקבוצה שלאורך כל השנה היא נאבקת באלימות ובגזענות ועושה הרבה מאוד פעולות, ובעצם הולכים לפגוע בהם על מה שלא הייתה להם שליטה עליו, על אירוע שהם ניסו למנוע בכל מחיר. בני סכנין אינה רוצה באלימות ועושה הרבה כדי למנוע אלימות".

 

"אנחנו כמשטרה עושים הערכות מצב לפני כל משחק בהתאם לרגישות של המשחק ולפיו קובעים את הכוחות שיאבטחו את המשחק. בכל מהלך הפעולות שעשינו לפני המשחק מול פ"ת לא עלה שום צפי להפרות סדר באזור היציע, לכן ההיערכות לא הייתה שונה מכל משחק אחר".

 

אצטדיון דוחא אחרי המהומות (צילום: פרטי)
"לפני המשחק לא עלה צפי לבלגן". אצטדיון דוחא אחרי האירועים(צילום: פרטי)

אתה או אתם כמשטרה מתכוונים לעמוד לצד המועדון בבית הדין היום?

"לא הוזמנו להתאחדות. יש את הסיכומים של המשחק. אם היינו מוזמנים הייתי אומר שצריך לראות את הקבוצה בפן החיובי ולהבין שהקבוצה לא רק מטפלת בקבוצה הבוגרת כמו שכולם מכירים, היא גם מטפלת בילדים ובנערים ואנחנו רואים שהחינוך צומח מלמטה. צריך לבוא ולראות מה מוחמד אבו יונס וחאלד דוכי עושים כשהם פותחים את המגרשים על חשבונם בשעות הלילה המאוחרות לבני נוער בסכנין כדי לחנך אותם לתרבות כדורגל במקום שאותם ילדים יהיו ברחובות ואני רואה את הפעילות הזאת וכל פעם מתרשם מחדש".

 

איך תגדיר את מערכת יחסי העבודה ביניכם למועדון?

"המטרות שלנו משותפות והן לאפשר אירועי ספורט בעיר סכנין בצורה בטוחה ומכבדת. לדוגמה, לפני המשחק מול בית"ר ירושלים כולם דיברו והתריעו על המשחק והנה בית"ר נכנסו ויצאו עם רכבים לתוך סכנין ולא שמענו ציוץ מאוהדי סכנין. לא היה שום מקרה אלימות".

 

מדי פעם, כמו למשל במשחקים מול בית"ר, בסכנין טוענים שהדרישות מוגזמות

"תמיד יש הסכמה בינינו לבין הקבוצה. לא מתקיים משחק אם אין הסכמות לגבי כוחות האבטחה והשיטור".

 

מוחמד אבו יונס בני סכנין התאחדות לכדורגל (צילום: אורן אהרוני)
"בסכנין עושים הכל כדי להילחם באלימות ובגזענות". אבו יונס(צילום: אורן אהרוני)

 

אז איך בכל זאת מגיעים למצב שיש דקירה?

"מדובר באירוע חמור מאוד והוא מטופל בחומרה. הדוקר עצור ומעצרו הוארך ואנחנו ממשיכים איתו את כל הפן הפלילי. צריך להתייחס לאירועים כאירועים פליליים ולטפל בהתאם. צריך לזכור שבאצטדיון היו 2,000 איש ומתוכם 1,980 באו ליהנות מכדורגל ועשרים אנשים גרמו לבעיות ובהם אנחנו מטפלים".

 

כדי לדקור צריך אמצעי מיוחד כדי את זה ואיך דבר כזה נכנס למגרש?

"לא אגע בפרטים כי העניין נמצא בחקירה. אני רק יכול להגיד שלא כל דקירה מתבצעת על ידי סכין, היא יכולה להתבצע גם על ידי מוט או באמצעים אחרים, כלומר דקירה היא דקירה ועצם הכנסת החפץ לגוף, גם אם אתה נדקר מזכוכית, היא עדיין מוגדרת כדקירה".

 

למה אותם אנשים שמוכרים למשטרה לא מסולקים מהמגרשים?

"אנשים שמוכרים וידועים כבעיתיים לא נכנסים. דבר שני, אם יש לנו התרעה או מידע על כוונה מסוימת של גורמים כאלה או אחרים ליצור הפרעות סדר הם לא נכנסים. במקרה הנוכחי לא היה מידע או התרעה על אנשים מסוימים שמתכוונים להפר את הסדר".

 

אצטדיון דוחא אחרי המהומות (צילום: פרטי)
אצטדיון דוחא אחרי המהומות(צילום: פרטי)

 

יכול להיות שיש יד רכה מידי של המשטרה עם אותם אוהדים?

"ממש לא. אנחנו מטפלים בכל אירוע בצורה חמורה. המטרה שלנו היא לקיים משחקים בצורה בטוחה מול כלל הגורמים כי זה אינטרס משותף. אין שום יד רכה. בעבריינים מטפלים כמו בעבריינים וכרגע הבחור שלכאורה ביצע את הדקירה לא היה עבריין עד יום ראשון בלילה אבל הפך לכזה".

 

הפעם זה נגרם בפציעה של אוהד. אם היה נגמר אחרת אפילו חלילה במוות?

"אני לא נביא וקשה לי להעריך. לצערנו האירועים קרו ולשמחתנו הצלחנו להשתלט ולעצור את הפורעים ולטפל בפן הפלילי".

 

האירועים האלה בטח מרחיקים אוהדים מדוחא

"בעיר סכנין לאורך כל השנים מתקיימים משחקים באווירה טובה ובטוחה. לא מעט

קבוצות מגיעות לפה ומרגישות כמו בבית. מרגישים את היחס של התושבים והאוהדים כלפי הבאים בשערי העיר ואת ההשקעה של ראשי המועדון. אני חי בפנים ורואה את מה שקורה. הייתי ממליץ לבוא לפה ולראות מה שהקבוצה עושה בשביל הספורט בעיר".

 

אבל בינתיים הרבה לא ימהרו להגיע לדוחא

"אני לא חושב ככה. האצטדיון ימשיך להיות מלא ואנשים ימשיכו לבוא. אסור להתייחס למקרה הנקודתי שהוא יוצא מן הכלל ולהשליך אותו על הכלל. צריך לקחת את האירוע הנקודתי ולהתייחס אליו בחומרה ולהעניש את מי שאחראי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים