שתף קטע נבחר

מצ"ח תחקור את אנשי כיתת הכוננות מתקרית הירי בפלסטיני בבנימין

אחרי שהתלוננו נגד מעורבות המשטרה בחקירת מותו של חמדי נעסאן בהתנגשויות האלימות בין תושבי ההתנחלות עדי עד לאנשי הכפר אל-מורייר, המשטרה הצבאית תוביל את חקירת הפרשה. המשמעות: צה"ל רואה באנשי הביטחון שפעלו באירוע כחיילים לכל דבר

 

פרסום ראשון: המשטרה הצבאית החוקרת תנהל כעת את חקירת אנשי כיתת הכוננות של ההתנחלות עדי עד בעקבות הירי בחמדי נעסאן מאל-מורייר שנהרג בשבוע שעבר במהלך ההתפרעות האלימה בין תושבי הכפר הפלסטיני להתנחלות הסמוכה.

 

המשמעות המשפטית לכך שצה"ל לוקח את המושכות בחקירה היא שהחוקרים רואים באנשי כיתת הכוננות שפעלו באירוע כחיילים לכל דבר, למרות שמדובר באזרחים בעלי רקע צבאי שרק פועלים תחת הצבא במידת הצורך. כמו כן, מעורבותה של מצ"ח נלקחה בחשבון מאחר שבתקרית פעלו גם חיילי צה"ל.

 

ביג הפרות סדר בעקבות מותו של פלסטיני חמדי נעסאן (צילום: EPA, AP)
(צילום: EPA, AP)

  ()

צעיר נדקר באל מועייר ()
צעיר נדקר באל מועייר

חרף ההתבטאויות של אנשי כיתת הכוננות שנחשפו ב-ynet נגד מעורבותו של המפלג לפשיעה לאומנית בחקירה, חוקרי היחידה המרכזית ש"י עדיין יישארו בתמונה. אחד מאנשי כיתת הכוננות שזומן לחקירה התלונן על כך שתוחקר במשך שעה ארוכה למרות שלא נכח באירוע עצמו, וכי חלק ניכר מהחקירה התרכז בתפקוד הצוות באופן כללי. "שאלו אותי מתי יריתי בפעם האחרונה, ומי אחראי עליי. ההרגשה שלי הייתה שבמקום לתת לנו גב - מחפשים אותנו", אמר.

 

גם בכיתות הכוננות האחרות באזור עלו תגובות קשות על מעורבות המשטרה בחקירה ועל "חוסר הגיבוי" מהצבא.

 

אמש נפגש מפקד החטיבה המרחבית בנימין עם חברי כיתת הכוננות שהוקפצו לאירוע. המח"ט אמר בשיחה כי הצבא מכיר בכך שהתנהלות המעורבים בשבת האחרונה הייתה מקצועית ומבצעית. המח"ט אף אישר כי החלטת הרבש"צ להקפיץ את כיתת הכוננות הייתה נכונה ונועדה למנוע חדירה ליישוב. בנוסף עדכן המח"ט כי חקירת המשטרה נעצרת עד לסיום התחקיר הצבאי.

 

ועד יישובי גוש שילה הפיץ במקביל מכתב תמיכה בחברי כיתת הכוננות שנחשדו בירי. "לוחמי כיתות הכוננות של גוש שילה פועלים בהתנדבות ותוך סיכון חיים להגן על התושבים, ומהווים את הכוח הלוחם הראשון בכל אירוע ביטחוני באזור", כתבו בוועד.

 

"כיתות הכוננות מאומנות ופועלות בפיקוד צה''ל, והלוחמים הם חיילים וקצינים מיחידות קרביות. גם באירוע האחרון לוחמי כתות הכוננות קיבלו קריאה באמצע מנוחת השבת לגבי אירוע שמתרחש וקפצו מיד, תוך שהם יודעים שהם עלולים להיכנס לסכנת חיים, ופעלו כיאות מתוקף תפקידם. אנו מזועזעים לשמוע כי כעת לוחמנו נחקרים על ידי מחלק הפשיעה הלאומני של ימ"ר ש"י כעבריינים ולא כלוחמים".

 

מכיתת הכוננות נמסר בתגובה: "חברי כיתת הכוננות של יישובי מזרח שילה הם לוחמים במילואים המחזיקים בנשק מטעם הצבא ומטרתם לתת מענה מיידי באירועי חירום ביטחוניים.

 

"בשבת האחרונה הוקפצה כיתת הכוננות על ידי צה"ל כדי להגיב לאירוע ביטחוני שבו הותקף ונדקר נער ביישוב עדי עד. הלוחמים מקבלים גיבוי מכלל הגורמים הצבאיים ומצפים שגיבוי זה יבוא לידי ביטוי גם בהודעה פומבית של דבר צה"ל.

 

"כיתות הכוננות באיו"ש וביישובי התפר הן חלק אינטגרלי משיטת ההפעלה הצבאית בחירום והיחס אליהם זהה ליחס לחיילי צה"ל במילואים או בסדיר. אנו מברכים על הודעת מפקד חטיבת בנימין וההחלטה לעצור את החקירה המשטרתית עד למיצוי והשלמת התחקיר הצבאי במלואו. אנו מודים לחברי כיתות הכוננות מיישובים רבים שהביעו הזדהות עם הלוחמים שנקלעו לסיטואציה מסכנת חיים ופעלו באחריות ומקצועיות".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בהמשך לאירוע שהתרחש סמוך לאל מורייר בשבת שעברה שבמהלכו התפתחה הפרת סדר אלימה בה נעשה שימוש בנשק, הוחלט כי החקירה תימשך במתכונת של צוות חקירה משותף של משטרת ישראל והמשטרה הצבאית החוקרת. במקביל לחקירה, נמשך תחקור האירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים