שתף קטע נבחר

פלסטיני נהרג מירי מתנחלים אחרי עימות ודקירה

עימותים פרצו בין מתנחלים לפלסטינים בין הכפר אל-מורייר למאחז עדי עד, לאחר שלטענת התושבים קבוצת מטיילים הותקפה בדקירות סכין. לפי צה"ל, קדם לירי "חיכוך פיזי" שבמהלכו ישראלי נפצע קל, והאירוע מתוחקר. חיילים הפרידו בין הצדדים. ההרוג הפלסטיני - בן 38 ואב לארבעה

 

גבר פלסטיני בן 38 נהרג הערב (שבת) מירי בעימותים עם מתנחלים שהתרחשו באזור שבין הכפר אל-מורייר, מזרחית לרמאללה, לבין המאחז עדי עד הסמוך - אזור שבו מתקיימים מעת לעת טיולים. פלסטיני נוסף נפצע באירוע באורח קשה. על פי חקירה ראשונית, במהלך העימותים בין הפלסטינים למתנחלים שככל הנראה התקרבו לכפר נפתחה אש - לפי החשד על ידי לפחות אחד המתנחלים. כוחות צה"ל ומג"ב הוזעקו לזירה, הגיעו למקום לאחר הירי והחלו להפריד בין הצדדים.

 

דובר צה"ל מסר כי האירוע החל בעקבות "חיכוך פיזי" שהתפתח בין כמה פלסטינים למתנחל סמוך למאחז עדי עד, במהלכו נפצע אזרח ישראלי באורח קל ולא נזקק לפינוי. מפרטים ראשונים של חקירת צה"ל עולה כי לאחר מכן, התפתח חיכוך בין מתנחלים לפלסטינים באזור במהלכו בוצע כאמור ירי חי על ידי המתנחלים. עוד נמסר כי "האירוע ייבדק ויתוחקר". גם במשטרת מחוז ש"י פתחו בחקירה, שכרגע מתמקדת באיסוף עדויות של מי שנכח בזירה. לאחר איסוף העדויות יוחלט על זימונים לחקירה תחת אזהרה - אם יהיה צורך בכך.

חמדי נעסאן ומשפחתו ()
ההרוג הפלסטיני חמדי נעסאן ומשפחתו

 

יריות בכפר מע'ייר מזרחית ל רמאללה ()
זירת האירוע
 

במאחז עדי עד סיפרו כי האירוע התרחש כ-300-200 מטר מבתי התושבים ביישוב, וכ-3-2 ק"מ מהכפר אל-מורייר. לפי התושבים, כמה צעירים יצאו לטייל באזור ואחד מהם, תושב היישוב עמיחי, נדקר בידו במהלך עימות עם פלסטיני, וחולץ מהמקום. לדבריהם, לאחר מכן החל העימות שכלל הקפצה של כיתות כוננות וכוחות צה"ל.

 

מדוברות המאחז עדי עד נמסר כי כוחות של כיתות הכוננות האזוריות הוקפצו למקום כדי לחלץ את המטיילים וכי הם הותקפו "באלימות קשה מאוד" - ומרגע שחשו בסכנה מוחשית לחייהם הם "הגיבו בירי באוויר".

 

  ()

קרובי משפחתו של חמדי נעסאן (צילום: רויטרס)
קרובי משפחתו של חמדי נעסאן בבית החולים ברמאללה(צילום: רויטרס)

הפצועים הפלסטינים פונו לבית חולים ברמאללה, שם נקבע מותו של אחד מהם, חמדי נעסאן, אב לארבעה ילדים. בעקבות האירוע פרסמה לשכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הודעת גינוי: "הנשיאות הפלסטינית מגנה בחריפות את הסלמת המתנחלים נגד העם הפלסטיני". עוד נמסר כי "הפשעים הללו מוכיחים מחדש כי ממשלת ישראל ממשיכה במדיניות של הסלמה. אנו מטילים על ממשלת נתניהו את מלוא האחריות להסלמה הזאת, שתוביל לתוצאות חמורות, למתיחות נוספת ולאווירה מסוכנת שלא יהיה ניתן להשתלט עליה". גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני פרסמו הודעות גינוי.

 

האירוע היום התרחש לאחר שהלילה פלסטיני נורה למוות במהלך מרדף משטרתי בירושלים, אחרי רכב החשוד כגנוב ובו חשודים בפריצה. מהמשטרה נמסר כי הרכב סיכן את חיי הבלשים ומשתמשי הדרך ולכן בוצע לעברו ירי. הפלסטיני, ששהה בישראל שלא כחוק, אותר ברכב שננטש ולאחר מכן נקבע מותו.

 

אבו מאזן בישיבת המועצה המרכזית של אש
"ממשלת נתניהו אחראית להסלמה". אבו מאזן(צילום: AP)

אתמול נהרג גם נער פלסטיני בן 16 מאש צה"ל סמוך לכפר סילוואד, מזרחית לרמאללה. כוח צה"ל מגדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר ירה לעבר שלושה חשודים שיידו אבנים לעבר כלי רכב ישראליים שנסעו על כביש 60. לאחר הירי, כוח צה"ל החל לטפל בחשודים. אחד מהם מת מפצעיו ואחר נפצע. בצה"ל אמרו כי האירוע יתוחקר.

 

העימותים ביו"ש התרחשו במקביל למתיחות ברצועת עזה - שם הפגינו אתמול כ-10 אלפים פלסטינים ליד גדר המערכת, יידו אבנים והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים. חלק מהמפגינים השליכו רימונים ומטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים.

 

 

במהלך הפרות הסדר הושלכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה, לא נגרם נזק ואיש לא נפגע. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים שידו את הרימונים. במוקד העימותים ליד רפיח שבדרום הרצועה נהרג פלסטיני בן 20. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

 

העימותים השבועיים בגבול עזה נערכו בסופו של שבוע מתוח במיוחד ועל רקע סיומה של פרשת מזוודות הכסף הקטארי - כשלפני תחילת ההפגנות הודיע הנציג הקטארי מוחמד אל-עמאדי כי הארגונים ברצועה הסכימו שהכסף יועבר ישירות לאו"ם וזה יפעיל פרויקטים הומניטריים ותשתיתיים ברצועה. היום הודיע אל-עמאדי כי במקביל, ארצו תעביר מענק נוסף של 9.4 מיליון דולר למשפחות נזקקות ברצועה.

 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות בגבול, אחרי שבועות ארוכים שבהם לא הגיע - אינדיקציה לתחושת הניצחון של חמאס בעקבות הההצרה הקטארית על העברת הכסף ישירות לאו"ם, מה שיפסיק את העברת הכסף במזוודות לרצועה. במקביל, הגיע לצד השני של הגבול הרמטכ"ל החדש, רא"ל אביב כוכבי. הוא סייר במרחב הגדר ברצועה עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרוג הפלסטיני, חמדי נעסאן
מומלצים