שתף קטע נבחר

פייסבוק הסירה מאות עמודים שהפיצו פייק ניוז איראני

החברה הודיעה כי חשפה והסירה מאות קבוצות, דפים ומשתמשים בפייסבוק ובאינסטגרם, שהופעלו מאיראן ונועדו להטות את השיח הפוליטי בישראל ובמקומות נוספים בעולם

הנסיונות האיראניים להטיית השיח הפוליטי העולמי באמצעות הרשתות החברתיות ממשיכים להיחשף: פייסבוק הודיעה הערב (ה') כי הסירה מאות חשבונות, עמודים וקבוצות מהרשת החברתית וגם מאינסטגרם, שפעלו מאיראן במטרה להשפיע על השיח הפוליטי והציבורי בישראל ובמקומות נוספים בעולם. גורמים המעורים בסוג התכנים שהופצו על ידי החשבונות הללו, טוענים כי בישראל המיקוד של הדיווחים היה בראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובבני משפחתו. בנוסף דווחו סיפורים חדשותיים הקשורים בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

האקר אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
מאות חשבונות פייסבוק שהופעלו מאיראן(צילום: shutterstock)

 

על פי הודעת פייסבוק, היא הסירה 262 עמודים, 3 קבוצות ו-356 חשבונות שפעלו בפייסבוק, ו-162 חשבונות שפעלו באינסטגרם. בכולם זוהתה התנהגות בלתי-אותנטית, שכן מדובר בחשבונות שהפיצו מידע כוזב - במקרים רבים סיפורים ודיווחים ששותפו והופצו מהתקשורת האיראנית, ומבטאים את הנרטיב האיראני בנושאים פוליטיים שונים. החשבונות מוקדו כלפי משתמשים במקומות שונים בעולם - אך בעיקר באיזור דרום אסיה והמרח התיכון: ישראל, אפגניסטן, סוריה, אבל גם בחלק ממדינות האיחוד האירופי כמו צרפת וגרמניה, וכמובן בארצות הברית. בסך הכל כמיליון וחצי משתמשים עקבו אחרי לפחות אחד מהעמודים שהוסרו, ולפי הדיווח אותם עמודים הפיצו מודעות ברשת החברתית בהשקעה כללית של כ-27 אלף דולר.

 

בפוסט בבלוג הרשמי של פייסבוק, מטעם ראש מערך הסייבר שלה, נת'ניאל גלייקר, נכתב כי חשיפת הפעילות נעשתה במאמץ משולב עם שותפים מהתעשייה, וכי הרשת החברתית ממשיכה לחקור פעילות בלתי-אותנטית באמצעות צוותי מחקר ובפיתוח כלים לזיהוי אוטומטי של פעילות מהסוג הזה. בנוסף, מדגישים בפייסבוק כי הסרת עמודים וחשבונות העוסקים בהטיית השיח הציבורי מבוססת על פרקטיקות של התנהגות ולא על התוכן עצמו.

 

 
לזירה המקוונת בכלל ולרשתות חברתיות בפרט, יש מקום מרכזי במיוחד סביב בחירות 2019 בישראל. בתוך כך, מתברר כי איראן עושה מאמצים כבירים להשפיע על השיח הפוליטי, וסביר להניח שאלה רק ילכו ויתגברו ככל שנתקרב למועד הבחירות. מוקדם יותר היום נחשף דו"ח של חברת Vocativ, ולפיו כ-350 חשבונות מזוייפים פועלים ברשתות החברתיות מטעם איראן מתוך כוונה להטות את השיח הציבורי בישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חשבונות מזוייפים מטעם איראן
צילום: shutterstock
מומלצים