שתף קטע נבחר

נתניהו: "היועמ"ש נכנע ללחץ השמאל, לוחצים לאישום בכל מחיר"

ראש הממשלה פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שבו הגיב על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לדחות את בקשתו שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות: "אחת ההחלטות הגורליות ביותר בתולדות המדינה מתקבלת בחיפזון ובמהירות שיא"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים (ו') כי "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת. הם לוחצים להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר, גם כשאין כלום, העיקר שיהיה לפני הבחירות" - זאת בתגובה על החלטת מנדלבליט לדחות את בקשתו שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות.

 

המכתב של היועמ"ש לפרקליטי נתניהו

המכתב של פרקליטי נתניהו ליועמ"ש

 

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

"אחת ההחלטות הגורליות ביותר בתולדות המדינה", הוסיף נתניהו, "החלטה שעלולה להביא להעלאת השמאל לשלטון, מתקבלת בחיפזון ובמהירות שיא".

 

הוא ציטט "בכירים בפרקליטות" ש"אמרו לעיתון גלובס: 'גם אם מנדלבליט היה רוצה, הוא לא היה מספיק לקרוא את כל החומרים שנאספו בחקירות. הוא מסתפק בקריאת סיכומים ובחוות דעת של צוות הפרקליטות. זה אבסורד'. אפשר רק לקוות שהלחץ של השמאל לא יעבוד פעם נוספת, כשהיועץ יידרש לשאלה אם שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה שוחד. פשוט מגוחך. בכל מקרה - אני בטוח בצדקתי ובטוח שהאמת תצא לאור".

 

 

יו"ר התנועה ציפי לבני הגיבה על דברי נתניהו: "לא, אדוני ראש הממשלה, העניין הגורלי באמת אלה הבחירות. החלטת היועמ"ש היא החלטה מתבקשת כי אין אדם בישראל שנמצא מעל החוק. אינני יודעת מה תהיה החלטת היועמ"ש, אני רק יודעת שנתניהו מנסה להרוס את המוסד הזה ואת יתר בסיסי הדמוקרטיה מסיבותיו האישיות ולא ניתן לו לעשות את זה".

 

מיש עתיד נמסר בתגובה לסרטון: "מתי יגיע החלק בסרטונים של נתניהו שבהם אין יותר עומס בבתי החולים? שאין יותר פקקים ושהרכבות מגיעות עד עיר הבירה? שמפחיתים ביוקר המחייה?

מת יגיע החלק שראש הממשלה נלחם בשביל האזרחים ולא רק בשביל ההישרדות שלו?".

 

מוקדם יותר הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרקליטיו של ראש הממשלה כי החליט לדחות את בקשתם שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות. "לא קמה כל מניעה לקבלת ופרסום החלטה לשקול להגיש כתב אישום בתיקים הנוגעים לראש הממשלה, או בחלקם, בכפוף לשימוע, גם לפני מועד הבחירות", כתב. מנדלבליט ציין כי ההכרעה לא צפויה בשבועים הקרובים, אך לפי ההערכה במהלך החצי השני של פברואר הוא יכריע בעניין העמדתו לדין של נתניהו.

 

בהודעה שפורסמה נאמר כי "הודעת היועץ המשפטי לממשלה באה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות הנוספות שהוצגו בהרחבה בפגישה שקיימו, לבקשתם, עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ובכירים נוספים".

 

במכתבו של גיל לימון - עוזרו הבכיר של היועמ"ש - אל הסנגורים של נתניהו הובהר, בין השאר, כי "גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו".

 

היועץ מנדלבליט ציין כי "ההנחיה בנוגע למדיניות התביעה לפני הבחירות קובעת כי ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת".

 

הצהרה סנגורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ()
פרקליטי נתניהו. עמית חדד, נבות תל צור וטל שפירא

תקדים הנגבי

"הנחיה זו מתייחסת גם לקבלת החלטה מטעם היועץ על קיומה של כוונה להגיש כתב אישום נגד איש ציבור בכפוף לשימוע, וזאת, גם אם השימוע עצמו ייערך לאחר הבחירות", הבהיר מנדלבליט והזכיר את המקרה של צחי הנגבי בשנת 2006, אז הודיע היועמ"ש דאז לשר כחודש וחצי לפני הבחירות כי הוא שוקל להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע - והשימוע עצמו נערך לאחר הבחירות. "על רקע האמור, ברור שנדרשים טעמים כבדי משקל ומכריעים על מנת לחרוג מהכלל. לפי היועץ, טעמים אלו אינם מתקיימים בנסיבות העניין", כתב.

 

מכתב של מנדלבליט הובהר עוד כי "החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, על אף סיום תהליך הבחינה של תיקי החקירה הנוגעים אליו, אם התהליך אכן יסתיים, תפגע בעיקרון של שוויון הכל בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה. היועץ המשפטי לממשלה קובע כי לא נמצאו טעמים לסטות מן הכללים הרגילים בעניין זה, ומדגיש כי אין כל כוונה או רצון מצדו להשפיע בהחלטתו על תוצאות הבחירות".

 

בנוסף הדגיש היועץ במכתבו כי "הטיפול בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים, והחלטות התקבלו, מתקבלות ויתקבלו אך ורק על בסיס חומר הראיות ומשיקולים של האינטרס הציבורי בלבד. כמו כן הודגש כי אין כל ממש בטענות המבקשות לייחס להכרעותיו של היועץ המשפטי לממשלה סיבות שונות ומשונות, שאינן ענייניות, כדוגמת לחץ ציבורי או אחר".

 

הוא ציין כי "בכוונתו להדגיש, כמקובל בהחלטות מעין אלו, את משמעותה של ההחלטה, המתייחסת לשקילת האפשרות להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, תוך הבהרה כי אין מדובר בהחלטה סופית. זאת, הגם שלמיטב התרשמותנו, הדברים ברורים כבר היום בקרב הציבור הרחב".

 

מנדלבליט נועד בשבוע שעבר במשך שלוש שעות עם עורכי דינו של נתניהו - נבות תל צור, טל שפירא ועמית חדד - שביקשו לשכנע אותו שלא להודיע על שימוע לראש הממשלה לפני מועד הבחירות לכנסת ב-9 באפריל. מנדלבליט צריך להכריע אם להגיש כתבי אישום נגד נתניהו בשלוש פרשות, וכן להכריע אילו סעיפים ייוחסו לראש הממשלה: שוחד או הפרת אמונים - בתיק 1000; תיק 2000 ובתיק 4000.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה ניסו לשכנע את היועץ כי מכיוון שההחלטה הסופית על הגשת כתב אישום יכולה להשתנות בעקבות השימוע, צריך להמתין עד אחרי הבחירות. לדבריהם, הודעה על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות עלולה להשפיע על התוצאות, בלי שנתניהו יוכל להגיב עליה ולהציג את עמדתו לגבי החומרים שנאספו על ידי הפרקליטות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים