שתף קטע נבחר

האופוזיציה על סרטון נתניהו: "מתקשה להכיל שהוא אינו מעל החוק"

באופוזיציה תקפו את ראש הממשלה על רקע פרסום הסרטון שבו טען כי מנדלבליט נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת. יחימוביץ': "תוקף את המדינה". לבני: "הורס את בסיסי הדמוקרטיה". יש עתיד: "מתי יילחם עבור האזרחים?"

יאיר לפיד שלי יחימוביץ' ציפי לבני (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)
חברי הכנסת לפיד, יחימוביץ' ולבני(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)

 

באופוזיציה תקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות פרסום הסרטון שבו אמר כי "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת. הם לוחצים להגיש כתב אישום בכל מחיר, גם כשאין כלום, העיקר שיהיה לפני הבחירות".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה כי "אלף סרטונים לא ישנו את האמת הפשוטה, שבראש המדינה עומד אדם מושחת שמתקשה להכיל את העובדה כי הוא אינו מעל החוק, וכי אין לו יד ורגל בשאלה מתי תתקבלנה ההחלטות בעניינו, כיצד, ועל ידי מי". יחימוביץ' הוסיפה כי "התקפותיו הבזויות של נתניהו על מערכת שלטון החוק הן התקפות על המדינה עצמה, ומלמדות יותר מהכל כי הוא מעדיף את טובתו האישית על זו של הציבור, החברה והמדינה".

 

במפלגת יש עתיד התייחסו גם הם לסרטון ומסרו: "מתי יגיע החלק בסרטונים של נתניהו, שאין יותר עומס בבתי החולים? שאין יותר פקקים ושהרכבות מגיעות עד עיר הבירה? שמפחיתים ביוקר המחייה? מתי יגיע החלק שראש הממשלה נלחם בשביל האזרחים ולא רק בשביל ההישרדות שלו?"

 

יו״ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, מסרה: "לא אדוני ראש הממשלה, העניין הגורלי באמת אלה הבחירות. החלטת היועמ"ש היא החלטה מתבקשת כי אין אדם בישראל שנמצא מעל החוק.

אינני יודעת מה תהיה החלטת היועמ"ש, אני רק יודעת שנתניהו מנסה להרוס את המוסד הזה ואת יתר בסיסי הדמוקרטיה מסיבותיו האישיות. לא ניתן לו לעשות את זה".

 

 

"לוחצים לאישום בכל מחיר"

נתניהו אמר אתמול (ו') את הדברים במסגרת סרטון שפרסם בתגובה להחלטת מנדלבליט לדחות את בקשתו שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות. הוא כינה את ההחלטה "אחת הגורליות ביותר בתולדות המדינה, שעלולה להביא להעלאת השמאל לשלטון". בדבריו הוסיף נתניהו כי למרות היותה גורלית, היא "מתקבלת בחיפזון ובמהירות שיא".

 

בדבריו, הוא ציטט "בכירים בפרקליטות" ש"אמרו לעיתון גלובס: 'גם אם מנדלבליט היה רוצה, הוא לא היה מספיק לקרוא את כל החומרים שנאספו בחקירות. הוא מסתפק בקריאת סיכומים ובחוות דעת של צוות הפרקליטות. זה אבסורד'. אפשר רק לקוות שהלחץ של השמאל לא יעבוד פעם נוספת, כשהיועץ יידרש לשאלה אם שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה שוחד. פשוט מגוחך. בכל מקרה - אני בטוח בצדקתי ובטוח שהאמת תצא לאור".

 

מוקדם יותר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפרקליטיו של ראש הממשלה כי החליט לדחות את בקשתם שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות. "לא קמה כל מניעה לקבלת ופרסום החלטה לשקול להגיש כתב אישום בתיקים הנוגעים לראש הממשלה, או בחלקם, בכפוף לשימוע, גם לפני מועד הבחירות", כתב. מנדלבליט ציין כי ההכרעה לא צפויה בשבועים הקרובים, אך לפי ההערכה במהלך החצי השני של פברואר הוא יכריע בעניין העמדתו לדין של נתניהו.

הצהרה סנגורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ()
פרקליטי נתניהו - עמית חדד, נבות תל צור וטל שפירא

בהודעה שפורסמה נכתב כי "הודעת היועץ המשפטי לממשלה באה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות הנוספות שהוצגו בהרחבה בפגישה שקיימו, לבקשתם, עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ובכירים נוספים".

 

במכתבו של גיל לימון, עוזרו הבכיר של היועמ"ש, אל הסנגורים של נתניהו הובהר בין השאר כי "גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי.

 על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו".

  

היועץ מנדלבליט ציין כי "ההנחיה בנוגע למדיניות התביעה לפני הבחירות קובעת כי ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת".

 

 


פורסם לראשונה 01/02/2019 22:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
נתניהו ומנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מומלצים