שתף קטע נבחר

הבקשות, התשובות וההאשמות: נתניהו מול מנדלבליט

נתניהו מנסה לדחות את פרסום החלטת מנדלבליט שצפויה לקראת סוף החודש בנוגע לכתבי אישום נגדו בכל דרך: ממתקפות חוזרות ונשנות על השמאל והתקשורת ועד לאופציה האחרונה, שנראית פחות סבירה - עתירה לבג"ץ. בסביבת היועמ"ש, כך נראה, לא מתרגשים: "דרושים טעמים כבדי משקל על מנת לחרוג מהכלל. בנסיבות העניין - אלו אינם מתקיימים"

 

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)

עד סוף החודש צפוי היועץ המשפטי לממשלה לחשוף האם החליט להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקי החקירות נגדו. בינתיים, נתניהו ופרקליטיו מקיימים מה שנראה כמו קרב מאסף, כשכל הסימנים מצביעים על כך שמנדלבליט כבר הגיע להכרעה.

 

ראש הממשלה מנסה בכל דרך להשפיע על דעת הקהל לקראת פרסום החלטת היועץ. עם זאת, האופציה היחידה שנותרה לו היא לפנות לבג"ץ או לנסות לשלוף "שפן" כלשהו ששמר בשרוולו כנשק יום הדין שלו. במערכת המשפטית נערכו לאפשרות שנתניהו יטען שאין לפרסם את ההחלטה ערב הבחירות, בין השאר בטענות פרוצדרוליות שונות, כמו למשל בטענה שהחקירה עמו לא מוצתה כראוי. עם זאת, טרם ברור אם אכן נתניהו יעתור לבג"ץ. בנוסף, ההערכה היא שאם אכן יחליט נתניהו לעתור לבג"ץ - הסיכוי שבית המשפט יתערב בנושא הוא נמוך. הסיבה: בג"ץ נמנע באופן עקבי במהלך השנים מלהתערב בהחלטות היועצים המשפטיים לממשלה בנושאי העמדה לדין וחקירה.

 

גורם משפטי בכיר הבהיר כי החלטת היועץ שלא להיענות לבקשת נתניהו נכתבה עם הפנים לאפשרות שיוגש בג"ץ, ויש בה מענה לנושא - כמו למשל זכות הציבור לדעת על אודות נציגיו ערב הבחירות לכנסת. בנוסף, הוזכר במכתבו של מנדלבליט לפרקליטיו של נתניהו תקדים צחי הנגבי - ב-2006 הודיע היועמ"ש דאז לשר כחודש וחצי לפני הבחירות כי הוא שוקל להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, והשימוע עצמו נערך לאחר הבחירות.

 

הבקשות והתשובות

נתניהו: "החקירה לא מוצתה כראוי". היועמ"ש: "כל הטיעונים נשקלו"

פרקליטי רה"מ: להמתין עם שימוע עד אחרי הבחירות. היועמ"ש: מדובר בצעד חריג שאינו מתקיים כעת

רה"מ מאשים את "השמאל והתקשורת" ב"הפעלת לחץ" כדי להגיש כתבי אישום. היועמ"ש: "הטיפול בתיקי החקירה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים"

פרקליטי רה"מ: הודעה על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות עלולה להשפיע על התוצאות. היועמ"ש: "אי-פרסום יפגע בעיקרון של שוויון הכול בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה".

 

בתוך כך, אתמול (ו'), דקות ספורות לפני כניסת השבת, פרסם נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו סרטון שבו הוא טוען כי מנדלבליט "נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת". הוא גרס כי "הם לוחצים להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר, גם כשאין כלום, העיקר שיהיה לפני הבחירות".

 

הוא ציטט "בכירים בפרקליטות" ש"אמרו לעיתון גלובס: 'גם אם מנדלבליט היה רוצה, הוא לא היה מספיק לקרוא את כל החומרים שנאספו בחקירות. הוא מסתפק בקריאת סיכומים ובחוות דעת של צוות הפרקליטות. זה אבסורד'. אפשר רק לקוות שהלחץ של השמאל לא יעבוד פעם נוספת, כשהיועץ יידרש לשאלה אם שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה שוחד. פשוט מגוחך. בכל מקרה - אני בטוח בצדקתי ובטוח שהאמת תצא לאור".

 

דבריו של ראש הממשלה באים בתגובה על הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה שלפיה הוא דוחה את בקשתו שלא לפרסם את ההחלטה לפני הבחירות. הוא נימק זאת בכך שאמר: "לא קמה כל מניעה לקבלת ופרסום החלטה לשקול להגיש כתב אישום בתיקים הנוגעים לראש הממשלה, או בחלקם, בכפוף לשימוע, גם לפני מועד הבחירות".

 

"אין הצדקה לסטות מהתהליך"

בהודעה שפורסמה נאמר כי "הודעת היועץ המשפטי לממשלה באה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות הנוספות שהוצגו בהרחבה בפגישה שקיימו, לבקשתם, עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ובכירים נוספים.

 

"גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו".

 

היועץ מנדלבליט ציין כי "ההנחיה בנוגע למדיניות התביעה לפני הבחירות קובעת כי ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת".

 

 
תקדים הנגבי ותשובת היועץ
"הנחיה זו מתייחסת גם לקבלת החלטה מטעם היועץ על קיומה של כוונה להגיש כתב אישום נגד איש ציבור בכפוף לשימוע, וזאת, גם אם השימוע עצמו ייערך לאחר הבחירות", הבהיר מנדלבליט והזכיר את המקרה של צחי הנגבי בשנת 2006, אז הודיע היועמ"ש דאז לשר כחודש וחצי לפני הבחירות כי הוא שוקל להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע - והשימוע עצמו נערך לאחר הבחירות. "על רקע האמור, ברור שנדרשים טעמים כבדי משקל ומכריעים על מנת לחרוג מהכלל. לפי היועץ, טעמים אלו אינם מתקיימים בנסיבות העניין", כתב.

 

במכתב של מנדלבליט הובהר עוד כי "החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, על אף סיום תהליך הבחינה של תיקי החקירה הנוגעים אליו, אם התהליך אכן יסתיים, תפגע בעיקרון של שוויון הכל בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה. היועץ המשפטי לממשלה קובע כי לא נמצאו טעמים לסטות מן הכללים הרגילים בעניין זה, ומדגיש כי אין כל כוונה או רצון מצדו להשפיע בהחלטתו על תוצאות הבחירות".

 

בנוסף הדגיש היועץ במכתבו כי "הטיפול בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים, והחלטות התקבלו, מתקבלות ויתקבלו אך ורק על בסיס חומר הראיות ומשיקולים של האינטרס הציבורי בלבד. כמו כן הודגש כי אין כל ממש בטענות המבקשות לייחס להכרעותיו של היועץ המשפטי לממשלה סיבות שונות ומשונות, שאינן ענייניות, כדוגמת לחץ ציבורי או אחר".

 

הוא ציין כי "בכוונתו להדגיש, כמקובל בהחלטות מעין אלו, את משמעותה של ההחלטה, המתייחסת לשקילת האפשרות להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, תוך הבהרה כי אין מדובר בהחלטה סופית. זאת, הגם שלמיטב התרשמותנו, הדברים ברורים כבר היום בקרב הציבור הרחב".

 

מנדלבליט נועד בשבוע שעבר במשך שלוש שעות עם עורכי דינו של נתניהו - נבות תל צור, טל שפירא ועמית חדד - שביקשו לשכנע אותו שלא להודיע על שימוע לראש הממשלה לפני מועד הבחירות לכנסת ב-9 באפריל. מנדלבליט צריך להכריע אם להגיש כתבי אישום נגד נתניהו בשלוש פרשות, וכן להכריע אילו סעיפים ייוחסו לראש הממשלה: שוחד או הפרת אמונים - בתיק 1000; תיק 2000 ובתיק 4000.

 

פרקליטיו של ראש הממשלה ניסו לשכנע את היועץ כי מכיוון שההחלטה הסופית על הגשת כתב אישום יכולה להשתנות בעקבות השימוע, צריך להמתין עד אחרי הבחירות. לדבריהם, הודעה על כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות עלולה להשפיע על התוצאות, בלי שנתניהו יוכל להגיב עליה ולהציג את עמדתו לגבי החומרים שנאספו על ידי הפרקליטות.

 

רוב הדיונים בתיקי ראש הממשלה, שנערכו בחודש שעבר בהיקף מורחב, בראשות היועץ מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן - הסתיימו. בשבועיים הקרובים יישב היועץ מנדלבליט עם צוותו הקרוב לצורך קבלת החלטתו. בדיונים ניתחו הצוותים את כל הראיות וחיוו את דעתם באשר לסיכויי ההרשעה בכל סעיף וסעיף. כמו כן נשמעו כל הדעות המנוגדות, המחלישות את סעיפי האישום, כדי לצפות ולהעריך כיצד יתייחס צוות הסנגורים של נתניהו לסעיפי האישום אם יוגשו, ומה יהיו סיכויי ההרשעה בהם.

 

 


פורסם לראשונה 01/02/2019 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים