שתף קטע נבחר

איראן הציגה טיל שיוט חדש: "מגיע לטווח של 1,300 ק"מ"

במסגרת האירועים לציון 40 שנים למהפכה האיסלאמית, שר ההגנה אמיר חאתמי הציג את הטיל "האוויזה" שמסוגל לדבריו לשייט בגובה נמוך ומיועד לפגוע במטרות נייחות. "עמד בהצלחה בניסויים והשמיד את המטרות"

 

איראן הציגה היום (שבת) טיל שיוט חדש במסגרת חגיגות 40 שנים למהפכה האיסלאמית, והכריזה כי הטווח המבצעי שלו מגיע עד ל-1,300 ק"מ. בהצהרה שנשא בטלוויזיה הממלכתית אמר שר ההגנה אמיר חאתמי כי הטיל החדש עבר בהצלחה ניסויים לטווח של 1,200 ק"מ, ולדבריו גם "הצליח להשמיד את המטרות".

 

ניסוי חדש בטיל בליסטי באירא ()

ניסוי חדש בטיל בליסטי באירא ()
שיגור הטיל באיראן

ניסוי חדש בטיל בליסטי באירא ()
חתאמי מכריז על הטיל

חאתמי הוסיף כי הטיל החדש, המכונה "האוויזה", מסוגל לשייט בגובה נמוך ומיועד למטרות נייחות. כמו כן ציין כי זמן ההכנה הנדרש לשיגור הטיל הוא קצר.

 

המרחק הרלוונטי הקרוב ביותר מאיראן לישראל הוא כ-1,300 ק"מ, וככל הנראה, למרות העמידה בטווח באופן תאורטי, הטיל אינו מהווה נכון לעכשיו איום ישיר על ישראל אלא אם כן ישוגר מעיראק, סוריה או לבנון הקרובות יותר.

 

בנוסף, מומחים מערביים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי איראן נוטה להפריז בתיאורים וביכולות של אמצעי הלחימה שהיא מציגה, על אף שארה"ב וישראל עוקבות בדאגה אחר התקדמות פרויקט הטילים של טהרן. מוקדם יותר החודש ארה"ב הזהירה את איראן מפני שיגור לוויינים אזרחיים מאחר שהדבר מצריך טילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי קרב גרעיניים.

 

רשת בלומברג דיווחה כי יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, רמז לפני מספר ימים בקבלת פנים פרטית שנערכה למספר דיפלומטים בכירים, שארה"ב וישראל מנסות לפגוע בעצמאות הסוכנות. באתר הסוכנות הוא צוטט כאומר כי "הנסיונות לנהל ולהפעיל לחץ על הארגון בנוגע לאימות ממצאים של נשק גרעיני אינם עוזרים ואף פוגעים בפעילות הארגון". 

 

לפני כחודשיים דווח כי איראן הרחיבה ב-2018 את ניסויי הטילים שלה, וביצעה ניסויים בטילים בליסטיים שיכולים להגיע לשטחי האיחוד האירופי. כך עלה ממסמכים של גורמי ביון מערביים, שהוצגו בפני העיתון הגרמני "די וולט". לפי המסמכים, נראה כי איראן הגדילה במידה ניכרת את מספר הניסויים, וייתכן שבכך היא מפירה את החלטות האו"ם.

   

לפי הנתונים, ב-2018 לבדה שיגרה טהרן לפחות שבעה טילים לטווח בינוני במסגרת ניסויים. בנוסף, האיראנים שיגרו לפחות חמישה טילים לטווח קצר וטילי שיוט, בניגוד להמלצות של האו"ם להסכם הגרעין. בהסכם, שעליו חתמה איראן עם המעצמות ב-2015, היא נדרשה "לא לבצע פעילות הקשורה לטילים בליסטיים שמיועדים לשימוש בנשק גרעיני".

 

מוקדם יותר הבוקר דיווחה הטלוויזיה הממלכתית באיראן כי אדם נהרג וחמישה נפצעו במתקפה על בסיס של כוחות הבאסיג', מיליציה הפועלת תחת חסותו של המשטר, במחוז סיסתאן ובלוצ'סתאן שבדרום-מזרח המדינה. אף ארגון לא קיבל אחריות על המתקפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל השיוט החדש של האיראנים
מומלצים