שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יצחק אברג'יל: "אמרתי לאחי 'כן, כן' - ועשיתי הפוך"
  היום ה-15 לעדות: ראש ארגון הפשע תקף את התובע ("מנסה לדחוף לי את הפשע הכי נתעב בישראל דרך הראש, במקדחה") אמר שזאב רוזנשטיין לא מכניס את ידו לכיסו ("יש אנשים עם נחשים בכיסים"), התייחס לקשר עם אחיו מאיר ("מתעצבן כשהוא מתערב לי") וגם לבחירות: "אני שמאל-מרכז"

   

   

   

  חודש וחצי לאחר תחילת עדותו המטלטלת, ראש ארגון הפשע בדרך לסיום עדותו בבית המשפט: יצחק אברג'יל נדרש גם היום (א') לענות לשאלות התובע בפרשת 512, עו"ד ניסים מרום - והמשיך לתקוף אותו. זהו היום ה-15 לעדות אברג'יל, וכנראה האחרון.

   

  אברג'יל הוא הנאשם המרכזי בתיק 512 שעוסק בעיקר בארגון הפשיעה שלו ובו נאשמים שורת בכירים בעולם הפשע הישראלי. בין היתר מיוחסים לו עמידה בראש הארגון וארבעה אישומים ברציחות שאירעו בעשור הקודם.

   

   

  במהלך הדיון אברג'יל שב וטען כי לא היה מעורב בדברים שיוחסו לו, כולל הפיגוע הפלילי ביהודה הלוי, ו"לא בשום פשע של אלימות". אברג'יל אף אמר כי באופן כללי, בעיניו, "רוצח שכיר הוא אדם שפל. שפל שבשפלים. בן אדם שקונה עם הכסף הזה אוכל לילדים שלו - אני לא יודע איך הוא יכול לחיות עם עצמו".

   

  התובע מרום ניסה במהלך הדיון להפריך את טענתו של אברג'יל כי לא הכיר את זאב רוזנשטיין, שהיה היעד לחיסול בפיצוץ ביהודה הלוי ב-2003, אז נרצחו שלושה בני אדם. אברג'יל פלט שרוזנשטיין לא מכניס את ידו לכיסו. כשמרום שאל אותו אם הוא יודע על כך באופן אישי אמר אברג'יל: "אתה מכיר את השמועות במדינה. זאביק ישלם? יש אנשים שיש להם נחשים בכיסים".

  יצחק אברג'יל (צילום: מוטי קמחי)
  אברג'יל, היום(צילום: מוטי קמחי)
   

  בעדותו הראשונה, באמצע דצמבר, הודה אברג'יל כי מגיל 14 הוא יורה בבני אדם. היום אמר: "אני חי מילדות בפרנויה, שהמשטרה מאזינה לשיחות שלי. אני חי חיים עברייניים. אני לא חי בבני ברק או במאה שערים, אבל בין מה שאני לבין מה שאתה מנסה לדחוף לי זה כבר משהו אחר. יש גבול. את הפשע הכי נתעב שהיה במדינת ישראל אתה מנסה לדחוף לי. דרך הראש. גם במקדחה".

   

  לפני שבועיים הציג התובע לכאורה את "ראיית הזהב" בתיק - הקלטת שיחה בין אברג'יל ליניב בן סימון, שלפי הפרקליטות הוא בכיר בארגונו. בן סימון מוזכר באישום כמעורב בניסיון הפגיעה ברוזנשטיין בכיכר פלומר בתל אביב בשנת 2003, אלא שהוא אינו אחד הנאשמים בתיק, וככל הנראה לא נמצא בישראל".

   

  "יניב בן סימון לא רצח, לא בפלומר ולא ביהודה הלוי", אמר אברג'יל היום. "חותם?", שאל אותו מרום, וראש ארגון הפשע המשיך: "אני גם לא מאמין שד' (עד המדינה שהודה שהניח את המטען ביהודה הלוי א.ש.) עשה את זה, זה שהוא הודה...". באותו רגע הפסיק אברג'יל לדבר.

   

  ניסים מרום, התובע מהפרקליטות בפרשה 512 (צילום: מוטי קמחי)
  ניסים מרום, התובע בפרשה 512 (צילום: מוטי קמחי)

  אברג'יל התייחס גם לקשר עם אחיו הבכור מאיר. התובע מרום טען שהייתה שם מלחמה על הבכורה ואף השמיע הקלטה של שיחה בין השניים, שבה נשמעים הדברים - "הבכורה תמורת נזיד עדשים".

   

  אברג'יל אמר על אחיו הבכור: "מאיר בחור יותר מסחרי, ביזנס מן. אני לא כזה והוא התעצבן. אני מתעצבן כשהוא מתערב לי, משהתחלתי לגנוב יונים ועד שנעצרתי. אני יכול להתעצבן עליו מפה ועד הודעה חדשה, אבל אם הוא ייתן לי סטירה אני אוריד את הראש. בתכל'ס כשהוא היה אומר לי משהו הייתי אומר 'כן-כן' ועושה הכול הפוך". 

   

  שתי הערות של אברג'יל גרמו לגיחוכים בקהל. הראשונה הייתה כשאברג'יל התייחס לעמדותיו הפוליטיות בחיוך וקריצה ואמר "אני שמאל-מרכז". השנייה התייחסה לתקשורת: "כל מה שהציבור יודע זה מהעיתונות, ומהטלוויזיה", אמר ואז הביט אל חלקו האחורי של האולם, הצביע על כתבת גל"צ וחייך - "ויש את גל"צ".

   

  בשלב מסוים אברג'יל התפרץ לעבר התובע מרום: "אתה רודף אחריי מ-2002 ומנסה לעשות הכל לפברק לי תיק. אתה רוצה לפברק לי דבר שהוא הכי מגעיל עלי אדמות שהיה בישראל. אתה משקר בשמחה. הכאב הוא שאתה בזדון רוצה להכניס בן אדם לבית סוהר על פשעים שהוא לא ביצע, בגלל שאתה חושב שהוא עשה הרבה פשעים אחרים".

   

  בהמשך, בעימות נוסף בין מרום לאברג'יל, הטיח האחרון: "עם מי אתה חושב שאתה מתעסק?". מרום השיב: "עם רוצח". אברג'יל לא נותר חייב: "אתה יודע מה? בן אדם שרוצה לשלוח אנשים חפים מפשע למאסר עולם - הרבה יותר שפל מרוצח".

  הרכב השופטים בראשות גיליה רביד בפרשת 512 (צילום: מוטי קמחי)
  הרכב השופטים בראשות גיליה רביד בפרשת 512(צילום: מוטי קמחי)
    

  כתב האישום נגד אברג'יל ו-17 נאשמים נוספים הוגש ביולי 2015. נטען שבשנים 2002-2006 הוא עמד בראש ארגון פשיעה שייצא וייבא קוקאין ואקסטזי ברחבי העולם בהיקפי ענק וחבריו ביצעו שורה של עבירות אלימות חמורות, כולל חיסולים ורציחות אזרחים.

   

  באישום תואר בין היתר כיצד בעשור הקודם, במסגרת מאבקים בין ארגון אברג'יל לארגון הפשיעה של העבריין זאב רוזנשטיין נרצחו שלושה אזרחים בפיגוע פלילי ברחוב יהודה הלוי בסוף שנת 2003, ממטען שהונח במטרה לפגוע ברוזנשטיין בידי אנשי אברג'יל שפגע בהם. את אברג'יל מייצג עו"ד שמשון וייס מהסנגוריה הציבורית. בתיק מייצגים גם עורכי הדין קובי בן שעיה, מיקי חובה, אבי כהן, ליאור שטלצר וניר אלפסה. את התיק מנהלים פרקליטות מחוז ת"א ומרכז, בראשות עו"ד מרום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים