שתף קטע נבחר

מטוס ה-767 של אל על יוצא לגמלאות

טסו בו ראשי ממשלות ברחבי העולם ואיתו הובאו יהודים לארץ בשני מבצעים חשובים. אחרי כמעט ארבעה עשורים באוויר, אל על נפרדה מהמטוס האחרון בצי מטוסי הבואינג 767, שטס היום את טיסתו האחרונה. כך נראתה הפרידה בנתב"ג

 

 

תם עידן: לאחר יותר מ-36 שנה בשירות אל על, חברת התעופה הישראלית נפרדת היום (א') ממטוס הבואינג 767, הנחשב לאחד המטוסים הוותיקים והחשובים בהיסטוריית התעופה בישראל.

מטוס בואינג 767 של אל על (צילום: יוחאי מוסי )
מטוס הבואינג 767 של אל על(צילום: יוחאי מוסי )
  

המטוס האחרון שפעל בצי, 4X-EAJ המכונה "בת- ים", נחת בנמל התעופה בן גוריון ממילאנו והתקבל על ידי צוותי הכיבוי בהתזת סילוני מים מהכבאיות, כדי לציין את המאורע ההיסטורי. כפי שנהוג להתיז מים על מטוסים שנוחתים כאן בפעם הראשונה - רק הפוך. 

זרנוקי הפרידה מהמטוס שנחת בפעם האחרונה (צילום: איתי בלומנטל)
זרנוקי הפרידה מהמטוס שנחת בפעם האחרונה(צילום: איתי בלומנטל)
 

במהלך השנים, נכנסו ויצאו משירות באל-על 13 מטוסים מדגמים שונים ביניהם גם מטוסי הבואינג 747. מטוסי הבואינג 767 ביצעו יחדיו כ-584 אלף שעות טיסה ביותר מ-103 אלף טיסות. גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, אמר כי "אנו נפרדים מאחרון המטוסים בצי ששירת נאמנה את לקוחותינו ופנינו להמשך תנופת ההתחדשות והצטיידות במטוסי הדרימליינר 787 החדשים".

 

סוף דרכה: 'מלכת השמיים' של אל על - לגריטה

יום כיף בשמיים: ילדי בת ים טסו בדרימליינר החדש "בת ים"

מטוס ה"רטרו", הדרימליינר ה-6 של אל על, נחת בישראל

 

מטוסי הבואינג 767-200 נקלטו באל-על בשנת 1983. כשנה לאחר מכן, היו אלו המטוסים הראשונים באל על שפעלו בטיסות מסחריות מעל האוקיינוס האטלנטי. בשנים שלאחר מכן, לקחו מטוסי ה767 חלק משמעותי בהיסטוריה הישראלית: היו שותפים במבצע להעלאת יהודי ברית המועצות באמצעות טיסות ממוסקבה והעלאת יהודי אתיופיה בתחילת שנות ה-90 במסגרת "מבצע שלמה".

מטוס בואינג 767 של אל על (באדיבות מורשת אל על  )
נפרדים: מטוס הבואינג 767 של אל על(באדיבות מורשת אל על )

מטוס בואינג 767 של אל על (באדיבות מורשת אל על  )
(באדיבות מורשת אל על )

מטוס בואינג 767 של אל על (באדיבות מורשת אל על  )
כשעוד היה צעיר(באדיבות מורשת אל על )
 

בשנים האחרונות, שירת מטוס מצי ה-767 את נסיעות ראשי הממשלה אריק שרון ז"ל, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, בביקורים בחוץ לארץ. רק בחודש שעבר היה זה מטוס ה-767 (4X-EAM) שלקח את נתניהו לביקור ההיסטורי בצ'אד.

 

הקברניט הראשון והאחרון נפרדים

הוצאת צי ה-767 משירות מסחרי באל על הגיע כחלק מהתחדשות צי המטוסים של החברה וקליטת 16 מטוסי דרימליינר (787) חדשים, מתוכם נקלטו כבר שמונה בצי החברה, והיתר צפויים להיקלט עד לשנת 2020.

המטוס שיסגור את הצי (צילום: יוחאי מוסי)
המטוס שסגר את הצי 767(צילום: יוחאי מוסי)
 

קברניט גיא נבון, מנהל צי 767 באל-על, אמר על טיסתו האחרונה כי מדובר במאורע היסטוריה בתעופה הישראלית. "אני אחרון הטסים במטוס הזה והיה לי הכבוד להביא את המטוס הנה".

 

לטקס הפרידה בנמל התעופה בן גוריון הגיע גם הקברניט לשעבר איתן ערב שהביא את מטוס הבואינג 767 הראשון של אלעל לישראל ב18 ביולי 1983. "זה מאוד מרגש להיות כאן", אמר ל-ynet. "הגעתי לעלות למטוס, לראות איך הוא השתנה בשנים האלה. זה רגע מאוד מאוד מרגש".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
נפרדים ממטוס הבואינג 767 ההיסטורי של אל על
צילום: איתי בלומנטל
מומלצים