שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדענים: "פיתחנו מכשיר קורא מחשבות" - האזינו לתוצאה

  חוקרים הצליחו לפתח מכשיר המפענח גלי מוח לכדי דיבור. הפיתוח אמנם בשלבים ראשונים, אך עשוי לאפשר בעתיד להבין חולים בתרדמת שאינם מסוגלים לדבר

  האזינו: פענוח של ספירת מספרים, שנוצר מפענוח גלי המוח בלבד, מבלי שהמנותח פוצה מילה: 

   

   

  זה נשמע כמו מדע בדיוני, אבל זה כבר כאן: מדענים טוענים כי הצליחו לפתח מכשיר שממיר אותות מהמוח לכדי מילים מדוברות. הפיתוח עשוי לסמל את הדרך שתאפשר בעתיד – אולי, לקרוא מחשבות או להבין אנשים הנמצאים בתרדמת.

   

  באוניברסיטת קולומביה עמלים כבר תקופה ארוכה בניסיונות להבין על מה המוח שלנו "חושב", באמצעות פענוח אותות המיוצרים על ידי קליפת המוח השמיעתית לכדי דיבור ברור.

   

  החוקרים השתמשו במכשיר אלקטרואנצפלוגרף תוך גולגלתי – iEEG המבצע רישום של גלי המוח באמצעות אלקטרודה המוחדרת לגולגולת עד למוח. באמצעות אלגוריתמים מיוחדים המבוססים על טכניקות רישום של מערכת העצבים ממטופלים רבים אחרים – יצרו החוקרים "תרגום" של חלק מאותות המוח לכדי מילים בודדות.

   

  מאחר שלא ניתן לבצע ניסוי כזה על מתנדבים, החוקרים נעזרו בחולי אפילפסיה שעברו ניתוח. מטופלים אלה כבר עברו השתלת אלקטרודת רישום תוך גולגלתית, מה שאפשר לחוקרים לבחון את הטכנולוגיה מבלי שייאלצו לשלוח את המתנדבים לניתוח נוסף.

   

  החוקרים המירו את אותות הרישום המוחיים לכדי תווי צליל. לדבריהם, הטכנולוגיה הצליחה "לפענח" בדיוק של 75% את מחשבותיהם של המנותחים. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuttertock
  מה קורה לנו במוח?
  צילום: shuttertock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים