שתף קטע נבחר

אמסלם מתנצל: "אולי 'אוטיסט' לא הייתה מילה מוצלחת"

אחרי שתהה אם גנץ "אוטיסט" כשנאמר לו שהרמטכ"ל לשעבר לא היה מודע לעלויות מסיבת הפרידה שלו מצה"ל, התנצל יו"ר הקואליציה בריאיון לאולפן ynet: "אם מישהו נעלב אני מצטער". עמותת אלו"ט: "עצוב שנבחר ציבור משתמש במילה 'אוטיסט' כמילת גנאי"

 

 

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם התנצל הבוקר (שני) בריאיון לאולפן ynet על כך שתהה מוקדם יותר בריאיון ל"רדיו דרום" אם הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, "אוטיסט". "זה נאמר בסימן שאלה, לא אמרתי שהוא אוטיסט", אמר אמסלם. "יכול להיות שזו לא ההתבטאות הכי מוצלחת, אבל לעשות מזה מטעמים פוליטיים? אני חושב שזו חוצפה. יאיר לפיד לקח את זה לפן הפוליטי".

 

לדברי אמסלם, "לפיד כהרגלו בקודש עושה מטעמים מכל דבר, הוא איש ציני". הוא הוסיף: "התכוונתי לומר שהרמטכ"ל הוא אדם משמעותי, שאין מצב שהוא לא מודע לזה שעושים מסיבה ב-600 אלף שקל. יכול להיות שהשתמשתי במילה לא מוצלחת, אבל אני חושב שאם בני גנץ, שיש לו חשיבה מאוד בריאה ואמור לדעת על כל שקל, לא הכיר את העלויות - זה דבר חמור".

 דוד אמסלם בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי, gettyimages)
אמסלם תהה אם גנץ "אוטיסט" - ומתנצל(צילום: אלכס קולומויסקי, gettyimages)

אמסלם ציין כי לא התכוון להעליב את האוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים: "אם מישהו נעלב אני מצר ומצטער על זה, אז בוודאי גם אם לא הייתה כוונה אני מצטער על כך. לא התכוונתי להעליב את האוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים".

 

בעקבות הביקורת שהוטחה בו, אמסלם התגונן בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו: "כמה פעמים יצא לכם לומר בחיים, מה אתה נכה? אתה עיוור? אתה אוטיסט? הרי זה דברים שכמעט כולנו אומרים בחיי היומיום ועדיין אין לאף אחד מאיתנו שום כוונה לפגוע חס וחלילה באוכלוסיות האלו". הוא ציין כי אחותו הקטנה "גם נמצאת בקטגוריה דומה" וכי "אני מתמודד עם הכאב הזה מבית ומכיר את הנושא מקרוב". לדבריו, "תקופת בחירות היא תקופה רעה ומכוערת שמוציאה רפש עצום, אבל בעיקר ניצול ציני של אנשים קטנים שלא רואים שום דבר בעיניים מלבד קולות".

 

קודם לכן, כאמור, האשים אמסלם את גנץ בכך ש"עשה לעצמו מסיבת סיום ב-600 אלף שקלים מכספי המיסים". כשנאמר לו שגנץ לא היה מודע לעלויות המסיבה, הוא השיב: "כאילו הרמטכ"ל הוא איזה אוטיסט שלא מבין כלום".

 

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אב לבת אוטיסטית, הגיב לדבריו של אמסלם בחשבון הפייסבוק שלו: "דודי אמסלם אמר עכשיו ברדיו על בני גנץ שהוא אוטיסט. כי להיות הילדה שלי זו קללה בעיניו. כי בעולם של אמסלם הולכים תמיד על הראש של החלשים".

 

לפיד הוסיף: "בני גנץ הוא לא אוטיסט מר אמסלם. לא צריך לעצור את האוטו בצד כשהוא משתולל ונושך את אמא שלו. הוא לא גונב אוכל משולחנות של אחרים במסעדה. הוא לא עובר טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. ההורים שלו לא ערים בלילות ומנסים להבין מי יטפל בו כשהם יהיו זקנים. אני פוליטיקאי, אני אמור תמיד לדבר יפה. לא הפעם. תיזהר ממני דודי, דבר יפה על הילדה שלי".

 

 
יאיר לפיד בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
לפיד: "תדבר יפה על הילדה שלי"(צילום: אבי מועלם)
אמירתו של אמסלם עוררה תגובות רבות בקרב אנשי ציבור ופעילים מאגודות שונות. ח"כ סתיו שפיר שמובילה מאבק למען תנאים להוסטלים של אוטיסטים, וחשפה בעבר שאחותה אוטיסטית, הגיבה בחריפות: "אמסלם, אני מקווה בשבילך שלא תיאלץ להתמודד לעולם מקרוב עם אוטיזם, ושלא תחווה על בשרך כמונו את התנאים העלובים שהממשלה שאתה חלק ממנה מפקירה בהם את חסרי הישע. לא הייתי מאחלת גם ליריבים הכי מרים שלי. אבל אלה החיים שלנו. מילא שכח"כ אתה בדיחה - לפחות תהיה בנאדם ואל תשתמש באחים שלנו כקללה".

 

מאלו"ט, האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, נמסר בתגובה לדבריו של אמסלם: "עצוב ומאכזב שנבחר ציבור בעמדה בכירה מרשה לעצמו להשתמש במילה אוטיסט כמילת גנאי ופוגע בציבור רחב של אנשים וילדים על הרצף האוטיסטי ובבני משפחותיהם. אלו"ט פועלת כבר שנים רבות בהסברת האוטיזם בהישגים לא מבוטלים, כנראה שהמלאכה עדיין לא הושלמה".

 

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, המקדמת שילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה: "קשה להאמין שהאמירה של דודי אמסלם נאמרה ב-2019. כל כך הרבה דעות קדומות, סטיגמות שליליות ותפיסות שאבד עליהן הכלח - והכל באמירה אחת קצרה.

 

"אז לטובת חבר הכנסת אמסלם, נסביר: יוסי, הילד של השכן, הוא לא פחות טוב ממך. וגם שרה, שמתגוררת בבית ממול, שווה בדיוק כמוך. להטיח כיום במישהו שהוא אוטיסט ולהשתמש בכך כאמירה מעליבה או מקטינה, מעיד בראש ובראשונה כי מי שניסה להעליב או להקטין הוא מנותק מהמציאות.

 

מי שמשתמש באוטיזם כקללה אינו מתקרב אפילו להבין כמה אנשים עם מוגבלות פיזית, נפשית או שכלית, כולל כאלה הסובלים מאוטיזם - הם בני אדם שווי זכויות, בעלי יכולות ושותפים מלאים בחברה ובקהילה.

 

"חיים לצד אוטיזם הם אתגר עבור רבבות משפחות בישראל, ולא חולפת דקה שבה המשפחות הללו לא מפגינות יותר תעוזה, רגישות וחוכמה מאשר חבר כנסת כזה או אחר החושב על עוד כותרת לפריימריז. האמירות הפוגעניות האלה יחלפו, המאבק לשוויון ולכבוד עבור אנשים עם מוגבלות יישאר וינצח".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלכסנדרה לוקש, ניר (שוקו) כהן, אמיר אלון ואדיר ינקו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, gettyimages
דודי אמסלם ובני גנץ
צילום: אלכס קולומויסקי, gettyimages
מומלצים