שתף קטע נבחר

"מדרכות אסורות": הפרדה בין נשים לגברים בסמטאות בירושלים

שלטים שנתלו לאחרונה בשכונת כרם אברהם, ליד מרכזי קהילת הפרושים החרדית, מבקשים מנשים וגברים לצעוד ברחובות נפרדים. פקח שהגיע למקום הותקף בצעקות: "תסתלק מכאן. אתה לא יהודי". תנועת "ישראל חופשית": "לעירייה אין נוהל מסודר שאוסר הפרדה מגדרית במרחב הציבורי"

 

 

הפרדה מגדרית ברחובות הבירה: בשכונת כרם אברהם בירושלים, בצומת הרחובות צפניה ועזרא, נתלו לאחרונה שלטים המבקשים מההולכים והשבים לצעוד ברחובות נפרדים לנשים ולגברים. ההוראה על ההפרדה בין נשים לגברים מופיעה בכניסה לסמטאות משני הכיוונים.

 

פקח של עיריית ירושלים שהגיע למקום הותקף היום (ב') בצעקות מפי חרדים: "תסתלק מכאן, תתבייש. לפחות תוריד את הכיפה. אתה לא יהודי". הפקחים עזבו לאחר שהסירו שלט אחד מתוך השישה שהוצבו במקום. בעקבות זאת, ייתכן שהחרדים יקיימו מחאה בהמשך היום.

השלט שהוסר (צילום: ענבר טויזר)
השלט שהוסר(צילום: ענבר טויזר)

לורה ורטון חברת מועצת העיר מטעם מרצ בשכונה ()
 

השלטים הוצבו סמוך לישיבת הר צבי ובית המדרש "קהל פרושים", המשמשים את קהילת הפרושים החרדית, שמשמרת את מסרות הפרושים בני הישוב היישן. רוב חברי הקהילה מחזיקים בהשקפת עולם אנטי-ציונית, מקפידים שלא להצביע בבחירות לכנסת ושולחים את ילדיהם למוסדות חינוך שאינם מקבלים תקציבים ממשרד החינוך.

 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר אמר כי "ב'מדד החופש העירוני' שפרסמנו באוקטובר האחרון עולה כי לעיריית ירושלים אין נוהל מסודר שאוסר הפרדה מגדרית במרחב הציבורי שלה. ככה מתפתחת תופעת ה'מדרכות האסורות', 'שביל לגברים בלבד' ו'נשים מאחורה' באוטובוסים. נגמרו מאה ימי החסד מאז בחירתו של ראש העיר ירושלים משה ליאון, ואנו דורשים ממנו כעת להתעשת ולפרסם מה בכוונתו לעשות במקרים אפלים וחשוכים מסוג זה".

הפרדה מגדרית בפינת רחובות צפניה ועזרא, סמוך לשכונת
אחד השלטים בסמטאות(צילום: ענבר טויזר)

הפרדה מגדרית בפינת רחובות צפניה ועזרא, סמוך לשכונת
(צילום: ענבר טויזר)
 

על ההפרדה המגדרית ברחובות נודע לעיריית ירושלים לאחר שהדבר פורסם הבוקר ב-mynet ירושלים. חברת מועצת העיר מטעם סיעת מרצ החברה בקואליציה אמרה: "הנושא נמצא בטיפול בשיתוף פעולה עם היועצת לקידום מעמד האישה בעירייה, אורלי בן אהרון. לא נסכים בשום אופן להפרה של החוק. נשים שוות זכויות במדינה הזאת, גם בכל שכונות ירושלים, ולא ניתן להדירן משום מקום".

 

מעיריית ירושלים נמסר כי הנושא בטיפול הפיקוח העירוני. לפני הסרת אחד השלטים, צוות ynet שהיה במקום דיווח כי הם עומדים בעינם.

 

הפרדה מגדרית בפינת רחובות צפניה ועזרא, סמוך לשכונת
הפרדה מגדרית בפינת רחובות צפניה ועזרא, סמוך לשכונת "מאה שערים"(צילום: ענבר טויזר)

משדולת הנשים בישראל נמסר: "מדובר במקרה חמור ומרתיח שבו גורמים קיצוניים מנסים שוב ושוב לדחוק את רגליהן של נשים מהמרחב הציבורי ולאסור עליהן ללכת ברחוב, כאילו היינו באיראן ולא בישראל בשנת 2019. כנראה שצריך להזכיר את המובן מאליו - בשום שכונה או רחוב בישראל אסור לכפות על נשים וגברים היכן ללכת והיכן לא, בגלל דרישות 'צניעות' מופרכות שהופכות נשים למפגע ציבורי. בית המשפט העליון קבע את זה מפורשות כשנעשו ניסיונות להפרדה כזו בסוכות בירושלים ובקשר לשלטי הצניעות בבית שמש. המרחב הציבורי שייך לכולנו, גברים ונשים, וכל אחד ואחת מאיתנו רשאי ללכת ברחוב כרצונו ועל עיריית ירושלים לאכוף את החוק".

 

בחודש שעבר פורסם ב-ynet על מקרה נוסף של ניסיון להביא להפרדה מגדרית בירושלים - בכנס של העירייה. בהזמנה לכנס בנושא מיצוי זכויות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים, נכתב כי "הערב מיועד לגברים ונשים, בהפרדה מלאה". את הכנס המתוכנן יזם אגף הרווחה בעיריית ירושלים, בשיתוף עם סניף הביטוח הלאומי בעיר, ועל ההזמנה היו חתומים משרד העבודה והרווחה ואגף הרווחה בעיריית ירושלים. בעקבות הפרסום, היועץ המשפטי של העירייה, אלי מלכה, הנחה אז שלא לקיים הפרדה מגדרית באירוע.


פורסם לראשונה 04/02/2019 14:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענבר טויזר
השלטים שנתלו
צילום: ענבר טויזר
מומלצים