שתף קטע נבחר

נערכים לחידוש טרור האש בעוטף: רשות הטבע והגנים מחפשת כבאים

לפי הערכות בצבא, עם בוא האביב ישובו הפלסטינים ברצועת עזה להפריח בלונים ועפיפונים כדי להצית שריפות בעוטף - וברשות הטבע והגנים החלו לגייס עובדים זמניים שיטפלו בכיבוי הדליקות

 

שיגור בלון תבערה הפגנה פלסטינים ב עזה הצתה אש נזק ל עוטף עזה שריפה (צילום: AFP)
בלון תבערה שהופרח בשנה שעברה מרצועת עזה(צילום: AFP)

נערכים לחידוש טרור בלוני ועפיפוני התבערה: רשות הטבע והגנים פרסמה היום (ב') מודעה שבה הודיעה על תחילת הליך לגיוס עובדים זמניים, שיעסקו בכיבוי שריפות בעוטף עזה.

 

על פי המודעה, העובדים שהרשות מחפשת נדרשים ליכולת עבודה פיזית מאומצת, אחריות ויכולת התמצאות בשטח, ועדיפות תינתן לבעלי ניסיון בתחום הכיבוי. במודעה נכתב כי מדובר ב"העסקה ארעית, החל מחודש מרץ ועד סוף אוקטובר 2019 לכל היותר ובהתאם לצורך".

 

מודעה לגיוס עובדי כיבוי אש במסגרת ההיערכות לשריפות מטרור הבלונים בדרום ()
המודעה שפרסמה רשות הטבע והגנים

 

 

המהלך מגיע במסגרת ההיערכות לקראת חזרתו של טרור השריפות שהחל בקיץ שעבר, ומגיע לאחר דיונים רבים שנעשו במערך כיבוי האש - שבמהלכם נכתבה פקודת "חץ וקשת" שפורסמה לראשונה ב-ynet.

 

בלונים ועפיפונים שהופרחו מעזה גרמו ל-1,800 מקרי שריפות בין מרץ לאוקטובר בשנה שעברה, לעיתים עשרות ביום, והיו לאיום חדש ולא מוכר שאיתו צוותי הכיבוי נאלצו ללמוד להתמודד תוך כדי תנועה. הן כילו אלפי דונמים של שמורות טבע וגידולים חקלאיים. המדינה מימנה לפי ההערכות 10 מיליון שקלים לטיפול באיום החדש. טרור העפיפונים והבלונים פסק עם בוא החורף, אך לפי ההערכות בצבא הוא צפוי כאמור לשוב עם התחממות מזג האוויר.

 

במסגרת ההיערכות לחידוש ההצתות שירותי כיבוי האש ביקשו להפיק לקחים מהקיץ הבוער שעבר עליהם. על פקודת "חץ וקשת" חתם מפקד מחוז דרום של שירותי הכבאות, טפסר שמוליק פרידמן, אחרי דיונים בשיתוף פקחים למניעת דליקות וסקר מקיף בכלל יישובי עוטף עזה.

 

טרור הבלונים שריפה מול קיבוץ מפלסים שבשער הנגב ()
טרור הבלונים ישוב? שריפה בעוטף

: פרויקט הצילום
(צילום: משה פילברג)

אנשי הכיבוי עברו בין היישובים ורשמו את הסכנות הקיימות: מחסנים עם חומרים מסוכנים, שטחים עם עשבייה, נקודות מים, קווי חיץ, דרכי מילוט ואמצעים לכיבוי אש. ליישובי עוטף עזה הועברו דרך הרשויות המקומיות רשימת מטלות שעל היישוב לבצע עד תחילת חודש מרץ - אז לפי ההערכות צפוי טרור הבלונים והעפיפונים להתחדש.

 

ביישובים כבר החלו בניקוי אזורי עשבייה, ריסוס, פינוי חומרים מסוכנים חשופים, בדיקת עמדות מים, עבודות חישוף וכן הכשרת צוותי הכיבוי - כוח המבוסס על תושבים. כל יישוב שמסיים את הכשרת הצוותים יקבל ציוד כיבוי וכבאית.

 

בנוסף, הוחלט על הקמת מפקדה משימתית של כיבוי אש בתוך אוגדת עזה של צה"ל. במפקדה ישבו אנשי כיבוי אש ויעקבו אחר התפתחות השריפות, וכן תופעל טכנולוגיה שבאמצעותה ניתן יהיה להעריך את כיוון הרוח ועוצמתה, למקרה של הפרחת בלונים ועפיפונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בלון תבערה, ארכיון
צילום: AFP
מומלצים