שתף קטע נבחר

שימוש אסור בתו נכה: עבירות המשמעת של האחראי על המשמעת

נתי לויט הוא ראש אגף חקירות משמעת בנציבות שירות המדינה, אבל דווקא הוא תועד חונה בחניית נכים תוך שימוש בתו נכה שאינו שלו, ומעשן במשרדו בניגוד לנהלים. בנוסף הוגשה נגדו תלונה על התעמרות בעובד. הנציבות: "נציב שירות המדינה בדק את הטענות ולא ראה צורך בהליך נוסף"

רכבו של נתי לויט חונה בחניית נכים ()
רכבו של לויט חונה בחניית נכים

פרקליטות המדינה ונציבות שירות המדינה החליטו שלא לפתוח בהליכים נגד נתי לויט, מנהל אגף חקירות משמעת בנציבות שירות המדינה ואחד האנשים החזקים בנציבות, שמוביל ומנהל חקירות משמעת נגד כלל עובדי המדינה ובכיריה.

 

התלונה נגד לויט הוגשה למח"ש – המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים שמוסמכת לחקור תלונות נגד חוקרי נציבות שירות המדינה - כבר לפני כחצי שנה על ידי יניב גלעדי (67), חוקר ותיק ומוערך באגף חקירות משמעת בנציבות שירות המדינה. גלעדי פוטר באוגוסט 2018 על ידי לויט שהיה מנהלו הישיר, בגין טענות על דיווחים כוזבים על שימוש ברכב מלפני כמה שנים. בימים אלה מתקיים הליך משמעתי נגד גלעדי, שהגיש גם הוא תביעה נגד לויט על התעמרות.

רכבו של נתי לויט חונה בחניית נכים ()
נתי לויט
 
רכבו של נתי לויט חונה בחניית נכים ()

בתלונה שהגיש גלעדי נטען בין השאר שלויט מרבה לעשן בחדרו, עושה שימוש בתו נכה של אמו לצורך חניית מכוניתו למרות שאינו בעל זכאות לתו וכן שהתעמר במשך תקופה ארוכה באחד החוקרים באגף החקירות והטיל עליו לבצע מטלות אישיות רבות, שאינן חלק מהגדרת תפקידו כגון גריסת מסמכים אישיים ושטיפת מכוניתו. הנושאים בתלונה הם בדיוק אותם נושאים שבגינם נוהג לויט עצמו לנהל חקירות משמעתיות נגד עובדי מדינה בכירים, שעומדים לדין משמעתי על עבירות כגון עישון במשרד, שימוש אסור בתו נכה או ניצול עובדים למטלות אישיות.

 

הפרקליטות: "אין יחסים אישיים עם לויט"

לטענת גלעדי, בין לויט לבין בכירי הפרקליטות, שי ניצן, דן אלדד וראשת מח"ש, יש קשרים אישיים ארוכי שנים ויחסים של תן וקח. בין השאר, לויט היה חבר בוועדת המכרזים שבחרה בראש מח"ש קרן בר מנחם לתפקיד. לויט יושב בשורה של ועדות מכרזים למינויים בכירים בפרקליטות. בנוסף, לויט מוביל ומנהל חקירות משמעת כנגד כלל עובדי המדינה ובין היתר הבכירים שבהם, ולאורך השנים נהנו בכירי הפרקליטות משיתוף פעולה מלא מצידו של לויט, דבר שהינו נכס יקר עבורם.

 

בפרקליטות המדינה דחו את כל הטענות בתוקף: "במסגרת חקירה שנוהלה נגד שני חוקרים באגף המשמעת בנציבות שירות המדינה בגין חשדות על מרמה ודיווחים כוזבים, הודו השניים במעשיהם והועמדו לדין בפני בית הדין המשמעתי לעובדי המדינה. במהלך החקירה העלו השניים לראשונה שלל טענות כלפי נתי לויט, מי שדיווח על ההתנהלות של השניים. שתיים מהטענות - בנושא עישון בחדר וחניה בחניית נכים – הועברו לבירור אצל נציב שירות המדינה, שהוא הגורם המוסמך לבחון נושאים אלה. הטענות נבחנו ולא נמצא שיש מקום לנקיטת הליכים כלשהם בגינן. בניגוד לנטען, בין בכירי הפרקליטות המוזכרים בשאילתה לבין מר לויט אין שום קשרים אישיים אלא יחסי עבודה, בהתאם לצורך".

 

גם בנציבות שירות המדינה טענו: "ככל הידוע לנו, אין במח"ש חקירות בנושאים שפורטו. עם זאת, לנציבות הועברו להתייחסות שניים מהנושאים – העישון והשימוש בתו נכה. שני הנושאים התבררו על ידי הנציב ולא עלה צורך להליך נוסף מעבר לבירור".

 

עורכת דינו של גלעדי, איילה הוניגמן, מסרה בשמו: "תגובת פרקליטות המדינה מטרידה שכן נציב שירות המדינה אינו מוסמך לבצע חקירות או בירור חשדות משמעתיים, ולכן לא ברור כלל מדוע חשדות בעלי גוון משמעתי מובהק הועברו לשולחנו. לגבי החשד של ניצול עובד לצרכים פרטיים התגובה תמוהה שבעתיים, שכן גם אותו עובד עצמו הגיש תלונה רשמית בעניין זה ומעולם לא זומן למסור עדות בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים